Nowy Jork - "amerykański sen" i kontrasty społeczne

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2023 11:25
Magdalena Żelazowska spędziła kilka lat w Nowym Jorku. Obserwowała codzienne życie, przyglądała się zwyczajom nowojorczyków, ich podejściu do pracy, stylowi ubierania się i sposobom na szczęście. W Czwórce opowiada o swojej książce i "mieście, które nigdy nie śpi".
Nowy Jork - kojarzył się z mitem od pucybuta do milionera. Dzisiaj nie jest tak prosto, jednak cały czas to miasto przyciąga ludzi, którzy chcą odmienić swój los.
Nowy Jork - kojarzył się z mitem "od pucybuta do milionera". Dzisiaj nie jest tak prosto, jednak cały czas to miasto przyciąga ludzi, którzy chcą odmienić swój los.Foto: shutterstock/shutterupeire.
  • Gościem Czwórki jest Magdalena Żelazowska, która przez wiele lat mieszkała w Nowym Jorku.
  • Na podstawie własnych obserwacji i doświadczeń napisała książkę "Nowy Jork. Miasto marzycieli".
  • Autorka, także sięgając do historii, zapisała w niej losy i życie nowojorczyków. 
  • W audycji opowiada o tej światowej metropolii i jej kontrastach.  

Nowy Jork - kosmpolityczna stolica świata, na której ulicach spotkamy przedstawicieli wszelkich nacji. To tutaj znaleźli swój dom emigranci ze starego kontynentu, a teraz żyją ich potomkowie.

- Właściwie trudno powiedzieć, kim są nowojorczycy, bo każdy z nich jest inny. To indywidualności, każdy ma swój sposób na życie i to miasto ich łączy - tłumaczy Magdalena Żelazowska. - Pisanie o nich to rzeczywiście duże wyzwanie. Z jednej strony bardzo chciałam to zrobić, bo uważam, że mieszkańcy Nowego Jorku to kopalnia fascynujących życiorysów, ale też dla mnie, życiowych lekcji. Natomiast próba uchwycenia tak różnorodnej grupy i opisanie na kartach jednej książki to dość karkołomne wyzwanie. Bardzo bałam się uogólnień, spłycenia tego tematu. Mam jednak nadzieję, że co najmniej kilkunastu nowojorczyków można dzięki tej książce bliżej poznać.

Nowy Jork i kulturowa różnorodność 

W tej amerykańskiej metropolii mieszkają miliony ludzi, do tego dochodzą przyjezdni z całego świata. To sprawia, że Nowy Jork jest swoistym tyglem kulturowym. - Na ulicach Nowego Jorku usłyszymy wszystkie języki, zobaczymy wszystkie kolory skóry, spotkamy ludzi, wszelkich wyznań, poglądów politycznych, ale też rozmaitych sposobów na życie, szczęście, na to, jak należy postępować - zauważa rozmówczyni Kamila Jasieńskiego. - Dzięki temu każdy w pewien sposób poczuje się w Nowym Jorku akceptowany, rozumiany, ale też - tak jak w moim przypadku - skonfrontowany z odmiennymi postawami i światopoglądem.

Źr. YouTube/25 Best places to visit in NEW YORK CITY

"Amerykański sen" i ogrom biedy

To z Nowym Jorkiem i Stanami Zjednoczonymi związany jest słynny amerykański sen - "od pucybuta do milionera". Przez pokolenia przybywali do miasta ludzie ze wszystkich stron świata w poszukiwaniu lepszego życia, dostatku i otwarcia na nowe możliwości. Tu rosły kariery i znane marki.

- Nowy Jork kojarzy nam się z ogromnymi pieniędzmi. Drapacze chmur, centrum biznesowe. Rzeczywiście to bogactwo jest tam obecne. Oficjalnie w statystykach możemy wyczytać, że Nowy Jork to najbogatsze miasto świata według różnych kryteriów, m.in. jeśli chodzi o liczebność najbogatszych mieszkańców - zaznacza rozmówczyni Kamila Jasieńskiego. - Rzeczywiście jest to miasto, gdzie zgromadzone bardzo duży majątek, oszałamiające inwestycje i to nie tylko Wall Street. Budynki, które tam powstają, to są fortuny. I rzeczywiście to miasto razi bogactwem, ale razi też biedą. Wśród mieszkańców jest wiele osób borykających się z kryzysem bezdomności i biedą. To jest metropolia, w której zarówno to, co dobre, jak i to, co złe, jest podniesione do potęgi.

Zobacz także:


Kosztowna metropolia

Jak twierdzi gość Czwórki, miasto, które przez lata było obietnicą nowego, lepszego losu, nieco się zmieniło. Nie tak łatwo teraz zbudować tu fortunę od podstaw.

- Raczej nikt do Nowego Jorku nie przybywa z myślą o tym, że stanie się milionerem. Ten "amerykański sen" jest stale obecny, ale ludzie już nie mają złudzeń, że raczej trzeba dopłacać i trzeba dużo płacić, żeby w Nowym Jorku się utrzymać - podkreśla Magdalena Żelazowska. - To jest bardzo drogie miasto i koszty utrzymania są naprawdę wysokie. Jednak każdy liczy na to, że przeżyje w Nowym Jorku coś niesamowitego, że nawet jeżeli nie będzie bogaty, to będzie mieszkał w niesamowitym mieście. W mieście, w którym unosi się jakaś niebywała energia, powiew możliwości. Fantastycznych rzeczy, które tutaj się kiedyś działy. I to wszystko bardzo wciąż przyciąga.


Posłuchaj
22:45 CZWORKA/Pierwsze słyszę - Nowy Jork 2023_12_27-08-09-31.mp3 O życiu w Nowym Jorku i tym, jak zmieniało się ono przez dekady, opowiada Magda Żelazowska, autorka książek o tej metropolii (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Goście: Magdalena Żelazowska (dziennikarka, autorka książek o Nowym Jorku)

Data emisji: 27.12.2023

Godzina emisji: 8.15

aw

Czytaj także

Idealne dla starszych i młodszych. Jak będą wyglądać miasta przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 16:00
Kwestie związane z klimatem, technologią, komunikacją i dostępnością. Miasta muszą przejść pewne zmiany, które wymusiła na nich pandemia. Wiele z nich już się dopasowuje do nowych norm - stają się obszarami bardziej przyjaznymi i integracyjnymi. Sprawdzamy, jakie według ekspertów powinny być miasta przyszłości. 
rozwiń zwiń