Mięso z probówki już w sklepie. Czy to przyszłość naszego żywienia?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2024 11:25
Kalifornijska firma rozpoczęła sprzedaż mięsa wyhodowanego w laboratorium w sklepie detalicznym. To nowy sposób produkcji żywności, wielkie zadanie cywilizacyjne, co podkreśla Grzegorz Łapanowski. 
- Jako ludzie, od zarania, poszukiwaliśmy i poszukujemy nowych źródeł jedzenia. To jest wpisane w nasze DNA - mówi Grzegorz Łapanowski
- Jako ludzie, od zarania, poszukiwaliśmy i poszukujemy nowych źródeł jedzenia. To jest wpisane w nasze DNA - mówi Grzegorz ŁapanowskiFoto: Shutterstock/tilialucida
  • Mięso wychodowane w laboratorium trafiło do handlu detalicznego. Sprzedaje je jeden sklep w Singapurze. 
  • - Dziś zaczynamy produkować jedzenie w fabrykach - to wielkie zadanie cywilizacyjne - zauważa Grzegorz Łapanowski, kucharz i dziennikarz kulinarny. 
  • Produkcja mięsa jest kosztochłonna, wymaga dużych nakładów wody i energii. Mięso z laboratorium nie rozwiązuje tych problemów. 

Kalifornijska firma Good Meat poinformowała, że po raz pierwszy w historii mięso hodowlane w laboratorium można kupić w sklepie detalicznym w Singapurze i przygotowywać z niego potrawy samodzielnie w domu. W tym produkcie jest 3 procent mięsa, reszta to składniki roślinne. 

Mięso z probówki - w poszukiwaniu żywności

- Wydaje mi się, że to wielki sukces komunikacyjny. Nawet my w Polsce o tym mówimy, że na drugim końcu świata coś takiego ma miejsce - ocenia Grzegorz Łapanowski, kucharz, dziennikarz kulinarny. - Jako ludzie, od zarania, poszukiwaliśmy i poszukujemy nowych źródeł jedzenia. To jest wpisane w nasze DNA. Książki o historii kuchni czy żywności opowiadają o ludach wędrujących za potencjalnymi źródłami żywności, jak ryby czy inne zwierzęta. W pewnym momencie nauczyliśmy się hodować rośliny i rolnictwo jest do dziś podstawowym źródłem produkcji żywności. Dziś zaczynamy produkować jedzenie w fabrykach - to wielkie zadanie cywilizacyjne. 

Obecnie masowe hodowle drobiu czy bydła nazywamy "produkcją mięsa", "produkcją drobiu". 

- Kurczaków na świecie jest dziś ponad 50 miliardów - to budzi kontrowersje etyczne, szczególnie w tym "naszym, zachodnim" świecie - mówi gość Kamila Jasieńskiego. - Mięso w naszej kulturze jest źródłem łatwoprzyswajalnego białka i wielu innych substancji odżywczych, jest też bardzo smaczne, ale.. Obywatel tego zachodniego świata zjada średnio 70, 80, a nawet 100 kg mięsa rocznie. To ogromne ilości. Jest to trudne i kontrowersyjne. 


Posłuchaj
16:35 czwórka pierwsze słyszę 11.06.2024 łapanowski 8.13.mp3 O mięsie z laboratorium i przyszłości żywienia opowiada Grzegorz Łapanowski (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Produkcja mięsa - aspekt etyczny

Produkcja mięsa jest kosztochłonna, wymaga dużych nakładów wody i energii. Mięso z laboratorium nie rozwiązuje tych problemów - jego produkcja też wymaga wysokich nakładów. Na pewno taki produkt nie rozwiąże problemu głodu na świecie. 

- To mięso jest drogie dziś, jesteśmy na początku rozwoju tej technologii. Na pewno nie jest to produkt, który zawalczy z problemem głodu, tu chodzi o aspekt etyczny, ale nie zapominajmy, że też biznesowy - zaznacza Grzegorz Łapanowski. - Przemysł spożywczy jest biznesem, a jego podstawowym celem jest zarabianie pieniędzy. A rynek i wybory konsumentów wskazują, że kierujemy się głównie ceną. 

Czy mięso z laboratorium jest zdrowe?

Grzegorz Łapanowski uważa, że na pytanie o jakość odżywczą mięsa z laboratorium najlepiej odpowie dietetyk. Sam zwraca uwagę, że producenci przykładają dużą wagę do tego, by kompensować to, czego roślinnym zamiennikom produktów odzwierzęcych brakuje. - Nazywa się to fortyfikacją. Jeśli w niemleku nie ma wapnia, to można go dodać, jeśli gdzieś brakuje witaminy C to też ją dodają. To już jest dziś robione - zaznacza. - Zostaje pytanie jakie będą konsekwencje jedzenie takich produktów przez wiele, wiele lat. 

Czwórkowy gość podkreśla, że człowiek jest wszystkożerny, zje wszystko. - Jemy robaki, mózgi, kopyta, różne sfermentowane produkty - wymienia. - Ludzki organizm z tym wszystkim sobie radzi. Kolejnym otwartym pytaniem jest - w jakim świecie chcemy żyć? Moim zdaniem powinniśmy dbać o ekosystem: 

  • o dobrostan gleby, by żywiła nas przez lata,
  • o bioróżnorodność,
  • o zasoby wodne. 

To olbrzymie wyzwanie i wielkie pytanie, które stoi przed rolnictwem świata - dodaje i podkreśla, że słowem kluczem może być tu "umiar". 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Grzegorz Łapanowski (kucharz i dziennikarz kulinarny)

Data emisji: 11.06.2024

Godzina emisji: 8.13

pj

Czytaj także

Vienio z przepisami na szparagi i na rap [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2024 16:10
O jedzeniu może mówić godzinami, bo wywołuje emocje, tak jak i muzyka. Jak przygotować szparagi, co jeść na wiosnę i gdzie najlepiej smakuje tapas - opowiada Vienio - raper i pasjonat gotowania. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kuchnia dla wegan i wegetarian. Tofu w roli głównej

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2024 13:20
Tofu w polskich pierogach, azjatyckich bowlach, śniadaniowej szakszuce, a nawet deserach - w książce "Totalnie tofu" Konrad Budzyk udowadnia, że tofu nie jest nudne, za to zdrowe, smaczne i tanie. 
rozwiń zwiń