Jakie jest najzdrowsze miejsce na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2022 15:15
Shangri-La Valley, mała dolina w pobliżu Volcán w Panamie, została - w raporcie International Living z 2018 roku - uznana za najzdrowsze miejsce do życia na świecie. Sprawdzamy, co wpłynęło na taką ocenę. 
Takich miejsc w Panamie jest wiele. Do jednych z nich należy Shangri-La Valley, która - w raporcie International Living z 2018 roku - została uznana za najzdrowsze miejsce na świecie
Takich miejsc w Panamie jest wiele. Do jednych z nich należy Shangri-La Valley, która - w raporcie International Living z 2018 roku - została uznana za najzdrowsze miejsce na świecieFoto: shuterstock/ Einer Garcia

Najzdrowsze miejsce na świecie znajduje się w Panamie. Za takie - w raporcie International Living z 2018 roku - uznano małą dolinę w pobliżu miasta Volcán.

Obszar nazywany Shangri-La Valley jest pełen pięknych krajobrazów, koszty utrzymania są tam niewielkie, a ludzie żyją znacznie dłużej niż w sąsiednich rejonach. Jak się okazuje, najzdrowsze obszary świata mają pewne wspólne cechy. Należą do nich: ciepły klimat, dostęp do zdrowej żywności, wolniejsze tempo życia, które redukuje codzienny stres. To natomiast pozwala mieszkańcom takich regionów unikać niektórych poważnych chorób cywilizacyjnych.

Istotnym czynnikiem mającym wpływ na samopoczucie osób zamieszkujących takie miejsca jest także aktywne życie społeczne. - Często mieszkańcy dbają o relacje międzyludzkie. Prowadzą sporo działań w grupie, co - jak się obserwuje - jest skuteczną profilaktyką zarówno pierwotną, jak i wtórną powstawania stanów depresyjnych - mówi Mateusz Durbas, dietetyk kliniczny. - Regularny kontakt z innymi ludźmi ma bowiem kluczowe znaczenie.

Rozmówca Marty Zinkiewicz zauważa, że równie istotnym czynnikiem jest przynależność do grupy. Ma to wpływ nie tylko na tworzenie więzi, ale także na fakt, że takie osoby rzadziej doświadczają samotności. Ważnym elementem stylu życia są także dobre relacje rodzinne i sąsiedzkie. To one pomagają budować i utrzymać dobrostan. 

O Panamie mówi się jako o idealnym miejscu, w którym można spędzić emeryturę. Stolica państwa - Panama City - jest wysoko rozwiniętym miastem. W sprawnej komunikacji i podróżowaniu przez kraj pomaga autostrada panamerykańska, która biegnie przez cały kraj.

Zobacz także: 

- Dodatkowymi czynnikami są szybki internet i duży zasięg, wiele osób mówi po angielsku, więc można się porozumieć - mówi nasza reporterka Marta Zinkiewicz. - To jest doskonałe miejsce, żeby nie tylko spędzić emeryturę, ale także pojechać na urlop.


Posłuchaj
03:47 Czwórka/najlepszy Dzień Tygodnia - panama 15.07.2022.mp3 W audycji mówimy o najzdrowszym miejscu na świecie według raportu International Living z 2018 roku (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Małgorzata Jakubowska

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 15.07.2022

Godzina emisji: 7.15

aw


Czytaj także

O pszczołach i o ludziach w książce Lotte Möller

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2022 10:30
W jakim rodzaju miodu gustował James Bond i dlaczego święty Ambroży został patronem pszczelarzy? Odpowiedź znajdziecie w książce "O pszczołach i ludziach". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niebieskie strefy. Gdzie i jak żyją długowieczni?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 09:59
W długowieczności nie chodzi o to, żeby żyć 100 lat czy więcej, lecz o to, żeby długie lata przeżyć w szczęściu i zdrowiu. To właśnie łączy mieszkańców tzw. niebieskich stref, które rozsiane są po świecie. 
rozwiń zwiń