City break w minaturowym Krakowie. Zapraszamy do Wilna

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 12:50
Wilno to miasto, do którego chętnie podróżują Polacy. Leży "po sąsiedzku", ceny ma zbliżone do naszych i można do niego dotrzeć samochodem. - Polecam ten sposób, bo droga nie jest uciążliwa, za to bardzo malownicza. Prowadzi wzdłuż jezior i lasów - opowiada Ania Hołubińska, podróżniczka i autorka bloga "Follow My Flow".
Widok na Stare Miasto w Wilnie
Widok na Stare Miasto w WilnieFoto: MNStudio/Shutterstock

Kraków w miniaturze

Malownicze jest też samo miasto. Zimą zachwyca niesamowitym klimatem północy, a wiosną ogromną ilością zieleni, w której ukryte są liczne zabytki. Podczas spaceru po starówce w największym mieście krajów bałtyckich warto pamiętać, że całe to piękne, stare miasto zostało zbudowane przez Polaków. - Zwiedzając Wilno, można odnieść wrażenie, że człowiek znajduje się w Krakowie, tylko w miniaturze - opowiada gość Czwórki. - To bardzo przyjemne uczucie. Jesteśmy w nowym miejscu, a jednak wygląda ono znajomo. 

City break w opcji budżetowej

Ponieważ to nie jest duże miasto, noclegi znajdziemy tam nawet w centrum i to w rozsądnej cenie. Wilno jest także miastem studenckim, więc nie tylko noclegi, ale też inne atrakcje mają budżetowe opcje. Nie musimy się też martwić o ceny biletów komunikacji miejskiej, bo Wilno zwiedza się pieszo. - Do wszystkich dzielnic, które warto zwiedzić, dotrzemy na nogach, bo to nie są duże odległości - uspokaja rozmówczyni Oliwii Krettek. - Natomiast widok z góry na większość atrakcji Wilna zapewni nam wjazd kolejką na wzgórze z basztą Giedymina - twórcy mocarstwowej potęgi Litwy.

Plan zwiedzania

Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od placu Katedralnego i bazyliki archikatedralnej - jednego z piękniejszych kościołów w Europie. Kilka kroków dalej znajduje się pałac wielkich książąt litewskich. - Zachęcam też, żeby odwiedzić wileński uniwersytet, na którym studiowali nasi najsłynniejsi poeci: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki i Czesław Miłosz - wymienia Ania Hołubińska.

Posłuchaj
11:02 Czwórka Pierwsze slysze 17.03.2023.mp3 City break w Wilnie - jak przygotować taką wyprawę? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Zagłębie hipsterów i "alternatywki"

Warto też odwiedzić Republikę Zarzecza, bardzo specyficzną, idealistyczną republikę, która proklamowała niepodległość 1 kwietnia 1998 roku. Przez swoje położenie geograficzne teren ten był zawsze trochę wykluczony i zaniedbany. Przed II wojną światową zamieszkiwała go głównie ludność żydowska.  - Dziś Zarzecze jest pełne hipsterów, artystów i drogich mieszkań - opowiadała w Czwórce Martyna Matwiejuk. - Ukuty został nawet termin "styl zarzeczański w architekturze", który charakteryzuje się tym, że mieszkania zostawia się samym sobie. Gdy farba zaczyna się łuszczyć, to tak się ją zostawia. Tam im starsze mieszkanie, tym cenniejsze.

Sprawdź też:

Jak smakuje Wilno?

Po wyczerpującym spacerze można spróbować specjałów kuchni wileńskiej. Znajdziemy w niej mnóstwo produktów, które charakterystyczne są również dla kuchni polskiej. Serki twarogowe, naleśniczki, placki, konfitury dziś nabierają jednak nowej formy. - Świetną propozycją jest słynny chłodnik litewski oraz bliny żmudzkie albo pyzy ziemniaczane - dodaje autorka bloga "Follow My Flow".

ZOBACZ WIĘCEJ Podróże z Czwórką <<<

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 17.03.2023

Godzina emisji: 7.15

kul


Czytaj także

Barwne orszaki, flamenco i Antonio Banderas. City break w Maladze

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2023 10:50
W kulturze hiszpańskiej Święto Trzech Króli (El Dia de Los Reyes Magos) to jedno z najbardziej wesołych i kolorowych świąt w roku. Tego dnia mieszkańcy Malagi obdarowują się prezentami., a dzień wcześniej na ulice wychodzą pochody przebranych za różne postaci ludzi, którzy rozrzucają cukierki oraz drobne upominki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

City break w Dubaju. Jak zorganizować taką podróż?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2023 15:15
Trudno uwierzyć, że jeszcze 200 lat temu Dubaj był małą wioską rybacką. Dzisiaj to prawdziwa metropolia i jedno z najczęściej odwiedzanych miast na świecie. Zdaniem wielu równie popularne, jak Bangkok, Londyn czy Paryż.
rozwiń zwiń