Syci, chłodzi i smakuje latem. Przepis na gazpacho

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2022 11:00
Zupy serwowane na zimno to najlepsze danie na upalne dni. Na Bałkanach jada się tarator, w Polsce - chłodnik, a Hiszpanie rozkoszują się pomidorowym gazpacho. 
Pomidorowy chłodnik to znakomity pomysł na upalne dni
Pomidorowy chłodnik to znakomity pomysł na upalne dni Foto: Karpenkov Denis/Shutterstock

Białe lub czerwone

Hiszpańskie gazpacho podaje się na zimno, a przygotowuje z surowych pomidorów. Nie da się ukryć, że to właśnie lato jest najlepszą porą roku na przygotowanie tej potrawy. Liczne odmiany pomidorów dojrzewających w słońcu świetnie nadają się do tej zupy. Czuć w niej smak lata, a do tego idealnie chłodzi nas w upalne dni. - W Polsce jest to zupa sezonowa, więc kiedy robię gazpacho pod koniec lipca, to do smaku dorzucam do niej czereśnie albo truskawki - zdradza trenerka kulinarna Maria Najgrodzka. - Jest też gazpacho w kolorze białym, gazpacho blanco, bez pomidorów. I takie danie w naszym klimacie możemy też zrobić w zimie.

Jak smakuje "namoczony chleb"?

Kulinarne opowieści snują historię tej zupy od czasów średniowiecznych, gdy Maurowie panowali na Półwyspie Iberyjskim. Trzeba jednak pamiętać, że w owych czasach pomidorów i papryki w Hiszpanii nie było. Mówi się, że zupa Maurów opierała się na miąższu chleba, czosnku, oliwie z oliwek, occie winnym, soli i wodzie. Są też tacy, którzy historię gazpacho wywodzą z Rzymu, gdyż to tam królowała tradycja jedzenie chleba moczonego w oliwie. - Słowo "gazpacho" oznacza "namoczony chleb". Kiedyś był to chleb z wodą i z odrobiną oliwy. Ale wszystko się zmieniło, gdy Krzysztof Kolumb przywiózł ze swoich wypraw warzywa i owoce, w tym pomidory. Wtedy gazpacho nabrało smaku, a pomidory stały się podstawą tego dania - opowiada gość Czwórki. 

Sprawdź także:

Jak podaje się gazpacho?

Dodatkowe składniki, które dziś są bazą gazpacho, dołączyły trochę później. Początkowo gazpacho było daniem biedoty, hiszpańskich robotników, z czasem zaczęło pojawiać się na stołach miłośników ciekawych smaków z całej Europy. - Gazpacho przygotowuje się z dojrzałych pomidorów, czerstwego chleba dobrej jakości, odrobiny octu i oliwy oraz z czosnku - wymienia rozmówczyni Mateusza Kulika. - Dziś najczęściej serwuje się je z jajkiem i z szynką.

Healthy Homemade Gazpacho To Cool You Off | Tasty

Zupa dobra dla wegan

W każdym hiszpańskim domu smak gazpacho może być inny. Jedni wciąż dodają chleb, inni całkowicie z niego zrezygnowali, niektóre gospodynie obierają pomidory ze skórki i pozbawiają pestek, inne przeciwnie. Zdarza się, że do gazpacho dodawane jest mięso, a nawet arbuz czy wiśnie. - W odróżnieniu od polskiego chłodnika, gazpacho będzie smakować tym, którzy nie jedzą nabiału. To także jedna z ulubionych potraw hiszpańskich wegan - podsumowuje Maria Najgrodzka. 

Posłuchaj
14:49 CZWÓRKA Nie na żarty - chłodnik 11.06.2022.mp3 Jak przyrządzić hiszpańskie gazpacho? (Nie na-żarty/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Maria Najgrodzka (trener kulinarny, Instytut Sztuki Kulinarnej)

Data emisji: 11.06.2022 

Godzina emisji: 17.15

kul

Czytaj także

Kulinarna Hiszpania - co do zjedzenia i obejrzenia?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 09:45
Po Włoszech, Portugalii i Stambule Bartek Kieżun wyruszył w podróż do Hiszpanii, by przywieźć z niej to, co najpyszniejsze w kraju wiecznej sjesty i południowego słońca. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chili con carne. Sycący garnek prosto z Meksyku

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 13:40
Chili con carne można porównać do polskiego bigosu - to danie robi się w każdym meksykańskim domu i w każdym smakuje trochę inaczej.
rozwiń zwiń