Paska ukraińska. Jak przygotować wielkanocną babkę?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2022 09:40
W Polsce Wielkanoc kojarzy się z kolorowymi pisankami i z żurkiem. Na ukraińskich stołach pojawiają się m.in. pieczona kaczka, kiełbasy domowe i pascha nazywana często paską. 
Wielkanocna pascha - ciasto z Ukrainy
Wielkanocna pascha - ciasto z UkrainyFoto: Фото: https://pixabay.com

Ukraińcy świętują Wielkanoc później niż katolicy, ponieważ posługują się kalendarzem juliańskim. Najczęściej jest to różnica dwóch tygodni, ale wyłącznie w tym roku Wielkanoc odbędzie się tydzień później niż w kościele katolickim. - Święta oczywiście różnią się lokalnymi tradycjami, w zależności od regionów kraju, jednak klasyczny i wspólny dla Ukraińców symbol świąt wielkanocnych to tzw. pascha, czyli pyszny wypiek. Do tego naturalnie mamy jajka, które są farbowane na przeróżne kolory - opowiadał w Czwórce Nikita Stefko z organizacji młodzieżowej Europejska Ukraina. 

Pisanki jak haftowane koszule

Na ukraińskim stole pojawiają się dwa rodzaje jajek: święcone kraszanki, które spożywa się w trakcie wielkanocnego śniadania, i pisanki, które służą do dekoracji. - Pisanka na Ukrainie to symbol równie ważny jak haftowana koszula. W każdym regionie pisanki są inne, mamy ich co najmniej 24 rodzaje - opowiada dr. hab. Ihor Lylo z Uniwersytetu Lwowskiego. - Kolejnym ważnym elementem naszej wielkanocnej tradycji kulinarnej jest chrzan, który na Ukrainie symbolizuje "twardość w wierze".

Babka z życzeniami

Paska ukraińska to tradycyjne świąteczne ciasto. Jest to rodzaj słodkiej i puszystej baby. Czym różni się od naszej babki wielkanocnej? Przede wszystkim kształtem, ale także sposobem przygotowania ciasta. Babka jest bardziej krucha i lekka przez zastosowanie proszku do pieczenia – podstawą paski jest puszyste ciasto drożdżowe. Ten lekko słodzony chleb drożdżowy można zjeść samemu lub podarować go w prezencie przyjaciołom i sąsiadom. W tym celu piecze się go w dużych foremkach, ale równie dobrze sprawdzają się słoiki. Wyrabiając ciasto na ukraińską paskę, należy szeptać dobre życzenia. Trudno sobie wyobrazić, że kiedykolwiek było to bardziej potrzebne niż teraz.

Posłuchaj
12:08 CZWÓRKA Nie na zarty - ukraina 23.04.2022.mp3 Wielkanocne tradycje kulinarne na Ukrainie (Nie na żarty/Czwórka)

Paska dla wszystkich żołnierzy

- Paska jest wielkanocnym słodkim chlebem, którym ludzie dzielą się przy świątecznym stole - tłumaczy rozmówca Mateusza Kulika. - W tym trudnym dla nas roku, w trakcie wojny, Ukraińcy zadbali o to, żeby każdy - bez względu na wyznanie - otrzymał kawałek paski, w tym także żołnierze, którzy walczą na froncie. Mam informację, że w niektórych parafiach obwodu żytomierskiego wypieczono 4 tysiące pasek.

Zobacz także:

Symbol pomyślności

Według tradycji każda gospodyni na Ukrainie ma własny przepis na paskę i zawsze starannie przygotowuje to danie. - Mówi się, że w zależności od tego, jak paska zostanie wypieczona, tak będzie się wieść rodzinie w kolejnym roku. Jeżeli paska się nie uda, to nie jest to dobra wróżba na przyszłość - dodaje gość Czwórki. - W zależności od regionu paski mogą też różnić się dodatkami i wielkością. Ukraińscy Romowie wypiekają paski, które mają do 50 cm wysokości. 

***

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: dr hab. Ihor Lylo (historyk z Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki we Lwowie, dyrektor Instytutu Kuchni Galicyjskiej)

Data emisji: 23.04.2022 

Godzina emisji: 17.15

kul


Czytaj także

Pavlova. Jak przyrządzić najsłynniejszy tort bezowy świata?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 14:20
- Beza to potwierdzenie naszych kulinarnych umiejętności. Na każdym przyjęciu wywołuje efekt "wow". Jest trochę prawdy w powiedzeniu, że na bezę zawsze znajdzie się osobne miejsce w żołądku. Nawet jeśli jest pełny - mówi Joanna Matyjek, fotograf kulinarny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kuchnia żydowska na wystawie - muzeum POLIN szuka przewodników

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 12:00
Trwa nabór do kolejnej edycji projektu "Rówieśnicy - Przewodnicy" w Muzeum POLIN. Celem programu jest wyszkolenie przewodników do wystaw prezentowanych w muzeum, którzy zainteresują nimi także swoich rówieśników. 
rozwiń zwiń