Szczyt klimatyczny w Glasgow oczami młodych

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 19:40
Młode aktywistki z Open Dialogues on Climate Change wzięły aktywny udział w zakończonym niedawno szczycie klimatycznym w Glasgow. Czy była to kompletna porażka, jak uważają niektórzy? A może ogromny sukces, jak twierdzą inni? Czy obietnice porozumienia paryskiego zostały zachowane?
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Evdokimov Maxim


COP26 - słynny i niezwykle kontrowersyjny szczyt klimatyczny ONZ - przyniósł nie tylko nowe porozumienie światowych liderów, ale również mnóstwo nowych pytań i tematów do refleksji.


Posłuchaj
19:04 CZWORKA/ Ratujemy świat - szczyt klimat. w Glasgow 26.11.2021.mp3 Julia Sidyk z Open Dialogues on Climate Change opowiada o szczycie klimatycznym w Glasgow (Ratujemy Świat/Czwórka)

 

- Zaangażowanie młodzieży i społeczeństwa obywatelskiego nie musi i nie powinno polegać tylko na stawaniu w opozycji do światowych przywódców i krzyczeniu na nich na ulicach, powtarzaniu w kółko tych samych desperackich żądań. Pojechałyśmy do Glasgow, żeby przynajmniej spróbować zakończyć tę narrację - mówi Julia Sidyk. - Byłyśmy tam, bo jest to wydarzenie, dzięki któremu bezpośrednio można być w centrum wydarzeń. Porozmawiać z decydentami i bezpośrednio próbować wywrzeć wpływ na powstające regulacje.


Źr. Facebook/Open Dialogues on Climate Change

Jak zauważa aktywistka, takie spotkania pomagają także w zrozumieniu, czasem kontrowersyjnego, podejścia niektórych krajów do istotnych kwestii związanych z ochroną klimatu. - Prezentowane stanowisko może wynikać z ich realiów i kultury, tak jak w przypadku Arabii Saudyjskiej, która postrzegana jest jako kraj, który w jakiś sposób burzy negocjacje - opowiada gość audycji. - Będąc tam i rozmawiając z nimi, możemy bardziej zrozumieć ich potrzeby, stanowisko i perspektywę.

Sprawdź także:


Aktywistki codziennie spędzały dziesięć godzin na COP 26, organizując m.in. spotkania pomiędzy decydentami a młodzieżą oraz współpracując nad merytorycznymi propozycjami rozwiązań. - W Glasgow była duża grupa aktywistów z Polski, ale również z całego świata. Mam wrażenie, że młodzież faktycznie ma tam głos i jest on szanowany - opowiada Julia Sidyk. - Dzięki naszym staraniom uchwalono dokument dający prawo głosu różnym grupom, a nie tylko politykom. Mimo że pojawiają się opinie, że to, co zostało uchwalone, nie jest wystarczająco restrykcyjne, to myślę, że inaczej się to ocenia z tamtej perspektywy. Będąc tam na miejscu i widząc zaangażowanie wszystkich stron, jesteśmy zdania, że jednak coś udało się osiągnąć.


***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Julia Sidyk (aktywistka, Open Dialogues on Climate Change)

Data emisji: 26.11.2021

Godzina emisji: 15.15

aw/kul

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekologiczne podróże - zamień samolot na kolej

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 09:45
W dobie postępującego kryzysu klimatycznego działacze ekologiczni coraz częściej poruszają temat wysoko emisyjnych podróży samolotowych. Apelują o to, by latać mniej, zwłaszcza na krótkich dystansach.
rozwiń zwiń