"Wigilijny Czat Czwórki". Świąteczne tradycje z całej Polski

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 11:45
Tradycje związane z Wigilią Bożego Narodzenia łączą polskie domy, chociaż każdy region naszego kraju ma swoje odmienności. O swoich sposobach na święta opowiadają w specjalnym wydaniu "Czatu Czwórki" Justyna Majchrzak, Kamil Jasieński i Jakub Jamrozek.
Audio
  • Świąteczne tradycje dziennikarzy Czwórki i Wigilii w różnych częściach Polski opowiadają :Justyna Majchrzak, Jakub Jamrozek i Kamil Jasieński (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Muzyka święta Boże Narodzenie 1200.jpg
ZOBACZ WIĘCEJ Święta w Czwórce. Dzieje się >>>

- W moim rodzinnym domu nigdy nie ma sernika na Wigilię. Każdego roku czekam jednak na kapustę z grzybami, która od kilku lat sama przygotowuję - opowiadała Justyna Majchrzak, prowadząca m.in. audycję "Klucz Kulturowy". O smakach świąt opowiadał też Jakub Jamrozek, w którego domu rodzinnym przygotowuje się tzw. proziaki, na Lubelszczyźnie zwane też "sodziakami". - To placki, pieczone na blasze w wielkim piecu. Dodaje się m.in. sodę oczyszczoną, mąkę, troszkę śmietany i kefir. Ich popularność zaczęła się jeszcze w czasie wojny, choć nie jest to potrawa wigilijna - mówił autor "Strefy Prywatnej". Zaś gospodarz m.in. "Pierwsze słyszę" Kamil Jasieński mówił o "specjalnych pierogach", które robi się na innym niż tradycyjne cieście i zamiast gotować - smaży od razu na głębokim tłuszczu.

ZOBACZ TAKŻE "Śledziowe historie". Jak stał się świąteczną tradycją? >>>

Jak przygotowuje się kapustę "po poznańsku", a jednocześnie "nie po poznańsku"? Swój przepis na wyśmienitą kapustę z grzybami zdradzała nam Justyna Majchrzak. Czym jest kutia i jak się ją przygotowuje? Kiedy w domach rodzinnych naszych dziennikarzy ubiera się choinkę? Co według przesądów i tradycji przynosi szczęście domowi, w którym celebrowane są święta? W której części Polski w domu stawia się drzewko na długo przed świętami? W której części Polski prezenty to domena Aniołka, a gdzie przynosi je Gwiazdor? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan 

Goście: Justyna Majchrzak, Kamil Jasieński Jakub Jamrozek

Data emisji: 24.12.2019

Godzina emisji: 15.09

kd/gs

Czytaj także

Czeka nas rewolucja? Jakie będą święta w przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2015 14:58
- Tradycje nie są nam dane raz na zawsze, zmieniają się, ewoluują wraz ze społeczeństwem - podkreślała Magdalena Turkowska, etnograf. Czy zatem grozi nam rewolucja na wigilijnym stole?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Myślisz, że widziałeś już wszystko? Tego jeszcze nie wiesz o jajkach

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 15:51
Jajko jajku nierówne. Zazwyczaj jemy kurze, ale przecież możemy sięgnąć po jajko gęsie, kacze, perlicze, przepiórcze czy strusie. Czym się różnią i jakie mają dla nas wartość? Tuż przed świętami wielkanocnymi sprawdziliśmy to w audycji "Stacja Nauka".
rozwiń zwiń