Serce Transylwanii. "Braszów to Kraków, tyle że w Bieszczadach"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 14:00
Turystów, którzy przyjeżdżają do Braszowa w Rumunii, wita wielki napis "Brasov", wzorowany na tym z Hollywood. Znajduje się on na wzgórzu Tâmpa, o którym mieszkańcy mówią "słup reklamowy". Rozciąga się z niego wspaniały widok na uporządkowaną saską dzielnicę Juni oraz chaotyczną rumuńską części Schei.
Braszów w Rumunii
Braszów w RumuniiFoto: dnovac / pixabay

Rumunia urzeka nas górami, pięknym morzem, opowieściami o Drakuli czy ciekawym jedzeniem. Jest też krajem ogromnie różnorodnym pod względem przyrody i architektury. Braszów jest ósmym co do wielkości rumuńskim miastem. Niektórzy mówią, że najpiękniejszym. - Braszów leży w cudownej, górskiej, leśnej krainie - w Transylwanii, czyli Siedmiogrodzie. Trzeba pamiętać, że ta kraina do końca I wojny światowej należała do królestwa węgierskiego, a potem została wcielona do Rumunii. Widać ogromne różnice w układzie miasteczek, architekturze - ocenia dziennikarka Martyna Matwiejuk. - Takim transylwańskim miasteczkiem jest Braszów, mieścinka ze starym rynkiem, kamienicami, inny od Bukaresztu świat. 

Głównymi zabytkami Braszowa są: piękne stare miasto z ratuszem, którego mury pamiętają 1410 rok, późnośredniowieczny "Czarny Kościół", cerkiew św. Mikołaja, dawna bułgarska dzielnica Șchei, mury miejskie z basztami i wieżami miejskimi, brama św. Katarzyny z 1559 roku czy Strada Sforii - najwęższa ulica w Rumunii.

- Podróż do Braszowa to podróż do Transylwanii, a samo miasteczko jest dobrym punktem wypadowym na wycieczki i piesze wędrówki - opowiada Sylwia Kołpuć, podróżniczka i autorka bloga "Rodzina Nomadów". - Kiedy człowiek już wdrapie się na wzgórze Tâmpa, to nagle okazuje się, że Baszów to taki mały Kraków w sercu Bieszczad. Z mężem i dzieckiem, bo w takim teamie podróżujemy, byliśmy tam już dwukrotnie. Rumunia szybko się zmienia, więc jeśli ktoś chce zobaczyć nieskomercjalizowany Braszów, to warto się pośpieszyć - dodaje rozmówczyni Martyny Matwiejuk.  

Posłuchaj
15:34 CZWÓRKA Swiatla Wielkiego Miasta - 15.01.2022.mp3 Braszów - miasto do podziwiania (Światła wielkiego miasta/Czwórka)

Posłuchaj także:

***

Tytuł audycji: "Światła wielkiego miasta"

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Sylwia Kołpuć (podróżniczka i autorka bloga "Rodzina Nomadów")

Data emisji: 15.01.2022

Godzina emisji: 10.09

kul


Czytaj także

Erasmus w Rumunii. "Bardzo wysoki poziom nauczania"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 18:00
Tym razem w "Dajesz radę" zachęcamy Was do wyjazdu na naukę do Rumunii - kraju kontrastów, który z otwartymi ramionami wita studentów Erasmusa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Boom na Polskę. Za co świat pokochał nasz kraj?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 17:08
Jak dowodzi badanie przeprowadzone dla Hampton by Hilton - zaczynamy doceniać nasz kraj i jego walory. Prawie trzy czwarte Polaków planuje w tym roku spędzić urlop w Polsce. Do naszego kraju ściąga także coraz więcej obcokrajowców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Budapeszt - nieoczywiste szlaki stolicy Węgier

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 14:40
Tym razem w naszym podróżniczym cyklu odwiedzamy stolicę Węgier, która formalnie powstała w latach 1872-1873 z połączenia trzech niezależnych miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju oraz Pesztu - na lewym. W późniejszych latach przyłączono do niej jeszcze 23 okoliczne miejscowości.
rozwiń zwiń