Kowno - Europejska Stolica Kultury 2022. Kusi muralami i architekturą

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 11:10
- Dawna stolica Litwy to miasto nieoczywiste turystycznie, ale to świetny cel podróży. Ma do zaoferowania naprawdę wiele, przede wszystkim miłośnikom street artu i modernistycznej architektury - mówiła Zofia Jurczak, podróżniczka i blogerka. 
Kowno może poszczycić się jednym z najdłuższych deptaków w Europie
Kowno może poszczycić się jednym z najdłuższych deptaków w EuropieFoto: Pixabay.com

Barwne podwórka, magiczne malarstwo Ciurlionisa i murale z przymrużeniem oka - temu miastu daleko do nudy. Jak tłumaczyła dziennikarka Czwórki Martyna Matwiejuk, Kowno było marginalnym ośrodkiem, który w okresie międzywojennym musiał wziąć na siebie ciężar tymczasowej stolicy Litwy. - Mamy rok 1919 i Kowno staje się nieoficjalną stolicą. Był to epizod krótki i nie do końca oficjalny, ale dzięki temu wszelkie fundusze spływały w tym czasie właśnie do Kowna. Ten czas ukształtował to miasto w takiej formie, jaką znamy dzisiaj - podkreślała. 

Dziś stolicą Litwy jest Wilno, ale Kowno wciąż przyciąga turystów, przede wszystkim ofertą kulturalną. Nie bez powodów jest jedną z tegorocznych Europejskich Stolic Kultury (obok serbskiego Nowego Sadu i luksemburskiego Esch). Do miasta przyciąga urocza starówka i nietuzinkowe muzea, jak Muzeum Diabłów. Podróżujący chętnie wybierają spacer śladami Adama Mickiewicza, który mieszkał w Kownie i chętnie spacerował w dolinie u stóp Zielonej Góry, która dziś nazywa się Doliną Mickiewicza. - Warto zobaczyć m.in. Dom Perkuna, z końca XVI wieku, kiedy to mieliśmy późnogotycką architekturę, ale także rozwinięty handel - kupców, jarmarki i gildie. Później w Domu Perkuna mieściła się szkoła, a także teatr, do którego chadzał nasz wieszcz - tłumaczyła Martyna Matwiejuk. - W Dolinie Mickiewicza zobaczymy nawet kamień, na którym uwielbiał on ponoć siadać, jako 25-latek. 

Z Domu Perkuna blisko do malowniczego zejścia nad potężną, rwącą i szeroką rzekę, jaką jest Niemen. - Początek XX-lecia międzywojennego zbiega się z boomem na postmodernistyczną architekturę, w mieście powstają nowe budynki. Wraz z modernizmem przychodzi moda na funkcjonalność, porządne, drogie materiały, szerokie korytarze, duże okna. Modernizm dąży do poprawy higieny życia, i choć niektórym może się wydawać nudnawy, Kowno jest wspaniałym miejscem, by poznawać ten nurt architektoniczny - mówiła Martyna Matwiejuk. - Modernizm szarych ścian przełamuje w tym mieście taka oddolna wszechobecna "inicjatywa sąsiedzka", więc na podwórkach możemy zobaczyć kolorowe ławeczki, na których siadają starsze panie, street art, napisy na elewacjach - wymieniała dziennikarka Czwórki - Tu duch miasta jest bardzo silnie wyczuwalny. 

Posłuchaj
18:50 kowno czwórka 2022_05_07-10-15-53.mp3 O historii, kulturze i architekturze Kowna opowiadają Zofia Jurczak i Martyna Matwiejuk (Światła wielkiego miasta/Czwórka) 

Jak tłumaczyła Zofia Jurczak, prowadząca bloga "Podróże po kulturze", Kowno jest wyjątkowo ciekawe i malownicze. - To miasto bardzo blisko polskiej granicy i warto tam wyskoczyć na weekend, będąc choćby na Podlasiu - opowiadała gość Czwórki. - Poleciłabym je fanom architektury i wszystkim, którzy lubią zwiedzać poza utartym szlakiem - mówiła. 

To tu znajduje się m.in. budynek, którego fasada wygląda jak falujący banknot, jest też dom jedynego Japończyka, który otrzymał odznaczenie Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Fanów botaniki i muzyki z pewnością zainteresuje dąb upamiętniający Krzysztofa Pendereckiego posadzony w Ogrodzie Botanicznym w Kownie w 2021 roku

***

Tytuł audycji: "Światła wielkiego miasta"

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Zofia Jurczak (prowadząca bloga "Podróże po kulturze")

Data emisji: 07.05.2022

Godzina emisji: 10.15

kd

Czytaj także

Wilno. Znajdziemy tu i historię, i wieś, i całe minipaństwo

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2022 14:25
Wilno to miasto, do którego z chęcią podróżujemy. Wielu Polaków zwiedza je szlakiem polskiej historii. Jednak stolica Litwy kryje dużo tajemnic i ciekawych zaułków. Miejscem szczególnie wartym odwiedzenia jest Zarzecze. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stones On Travel - pieszo poboczami Ameryk

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2022 13:00
Arek Winiatorski wyruszył pieszo z Panamy na północ, po drodze - w Meksyku - spotkał Olę Synowiec i namówił ją na wspólny marsz, przez Ameryki. Za Arkiem - 12 tys. km, za Olą - 7. Teraz, krok po kroku, zbliża się premiera ich książki "Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Do miasta na weekend. Czemu wybrać Bydgoszcz i Białystok?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 11:47
W wolne weekendy odwiedzamy przeróżne miasta. Warszawa, Gdańsk czy Kraków to te, które zwiedzamy najchętniej. Katarzyna Węgrzyn udowadnia jednak, że Bydgoszcz, Lublin czy Białystok również mają czym zachwycić turystów. 
rozwiń zwiń