Nowe Technologie

Nowa metoda oszustów "na bankowca"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 19:11
Było już "na wnuczka", "na policjanta", a teraz oszuści opracowali nową metodę wyłudzania pieniędzy. Policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy działają tzw. metodą "na pracownika banku". Dzwonią z ukrytego numeru, a zamiast niego na ekranie wyświetla się nazwa naszego banku. Przez brak ostrożności można nie tylko stracić wszystkie oszczędności, ale także obciążyć swój rachunek kredytem. 
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: lubuska.policja.gov.pl

karta płatnicza komputer 1200.jpg
Trzy cyfry kluczem do naszych oszczędności. Jak chronić swoją kartę?

Aspirant sztabowy Mariusz Chrzanowski z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku wyjaśnia, że oszust telefonuje i podaje się za pracownika banku. Następnie stara się wyprowadzić ofiarę z równowagi i wprowadza rozmówcę w błąd twierdząc, że jego dane zostały przechwycone i ktoś próbował przelać pieniądze z jego konta.


Posłuchaj
02:16 Oszustwo 21-09.mp3 Nie daj się oszukać metodą "Na pracownika banku" (Ekspres Jedynki)

 

oszustwo internet shutterstock 1200x660.jpg
Oszuści czują się coraz pewniej. Jak nie dać się okraść?

Niczego nie instalować

- Następnym krokiem jest przekonanie ofiary, żeby zainstalowała na swoim smartfonie lub komputerze specjalną, bezpłatną aplikację - mówi. Ostrzega, że za pośrednictwem tego programu oszuści mają dostęp do komputera lub smartfona i przejmują nad nim kontrolę. 

Policjant uprzedza, że po zainstalowaniu polecanych aplikacji wszystkie operacje, w tym logowanie na konta, są dla oszustów widoczne. - Od tej pory sprawcy mogą działać samodzielnie w imieniu ofiary, która o niczym nie wie - podkreśla. Mogą wyprowadzić wszystkie pieniądze z rachunku, a nawet zaciągnąć kredyt.

Być podejrzliwym

Oszustwo umożliwia technika możliwy głównie dzięki telefonii internetowej VoIP (Voice over Internet Protocol). Przy jej wykorzystaniu dzwoniący może w niemal dowolnej usłudze ręcznie wprowadzić numer, który ma się wyświetlić adresatowi połączenia jako numer dzwoniącego. A więc uwaga na telefony z banków. Oszuści dzwonią z numerów wyświetlających się jako autentyczne i udają pracowników.

Tego telefonicznego oszustwa w praktyce nie da się zablokować ani uniknąć, przez co trudno mówić o jakimkolwiek zapobieganiu. Odbierając telefon należy po prostu pamiętać, że wyświetlający się na ekranie numer (lub nazwa instytucji, jeśli wcześniej była zapisana w kontaktach) nie oznacza dziś na pewno, że właśnie stamtąd ktoś dzwoni.

Aspirant Mariusz Chrzanowski radzi, że jeśli rozmówca zasugeruje, że pojawił się jakikolwiek problem finansowy z kontem bankowym, najrozsądniej będzie się rozłączyć, a następnie samodzielnie zadzwonić do banku, by zweryfikować sprawę. Tylko wtedy mamy pewność, że połączymy się z autentycznym pracownikiem infolinii. Albo pójść do oddziału.

Jeżeli zostaniemy oszukani, najlepiej natychmiast zgłoś to na policję. Warto też od razu powiadomić swój bank, który, być może, będzie jeszcze mógł zablokować transakcję.

Niebezpiecznik/Youtube

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Autor materiału: Grzegorz Armatowski

Data emisji: 21.09.2021

Godzina emisji: 17.23

ag

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zamawiałeś przesyłkę? Nie daj się nabrać oszustom

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 11:22
W czasach, w których coraz więcej spraw załatwiamy w internecie, ważna jest ostrożność. Oszustów nie brakuje, a i metody wyłudzania naszych danych lub pieniędzy ewoluują.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uwaga na smsy z wezwaniem do zapłaty za energię elektryczną. Możemy stracić pieniądze z konta

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 18:39
Jak chronić się przed oszustwem, polegającym na wezwaniu poprzez smsm-y do zapłaty za energię elektrycznej, mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jakub Szczerbowski z Biura Rzecznika Finansowego.
rozwiń zwiń