X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio

"Bohaterski Czech" w polskiej armii

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2011 06:00
- Podczas wojny 1920 roku to generał Franciszek Krajowski skutecznie stawił czoła Armii Czerwonej - mówi historyk Andrzej Sowa. Mimo to niewiele mówi się o tym człowieku.
Audio
Warszawa 1920 r. Żołnierze przy stanowisku polskich karabinów maszynowych podczas akcji w rejonie Radzymina
Warszawa 1920 r. Żołnierze przy stanowisku polskich karabinów maszynowych podczas akcji w rejonie RadzyminaFoto: Wikipedia/Halibutt/domena publiczna

Nazywano go bohaterskim Czechem. Franciszek Krajowski podczas Bitwy Warszawskiej bronił stolicy i nie dopuścił do jej zajęcia. Umożliwił marszałkowi Piłsudskiemu wyprowadzenie ataku, który doprowadził Polaków do zwycięstwa.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Franciszek Krajowski urodził się w południowych Czechach dokładnie 150 lat temu, 30 września 1861 roku. Służył w armii austriackiej, a służbę w polskiej armii wybrał w 1918 roku i w nim dostał stopień generalski. Stanął na czele legendarnej 18. dywizji piechoty. Walczył na wschodzie, wielokrotnie z armią Budionnego i to z sukcesem.

- A walczył w pierwszej linii ramię w ramię ze swoimi żołnierzami - wspomina dziennikarz radiowej Jedynki i historyk, redaktor Andrzej Sowa. 

Dywizja gen. Krajowskiego tak naprawdę obroniła Warszawę. Nie pozwoliła na zaatakowanie stolicy od tej strony, od której podczas Powstania Listopadowego atakował generał Paskiewicz. Generał dwukrotnie też zdobywał Pińsk, zwycięsko walczył nad Niemnem. Tak wiec wielokrotnie i podczas odwrotu w 1920 roku i podczas późniejszego ataku na Rosjan wszędzie odgrywał rolę zasadniczą.

Franciszek Krajowski zmarł w 1932 roku w Brześciu. Ale nawet nie wiadomo, gdzie jest jego grób, a ciężko jest to ustalać, bo Brześć leży poza granicami Polski. Dlatego Andrzej Sowa zaapelował do słuchaczy, by dali znać, jeśli ktoś ma wiedzę na temat generała i losów jego rodziny.

Jedynka, kk

Komentarze1
aby dodać komentarz
adamsm2013-12-21 22:02 Zgłoś
adamsm@ A ja znam wnuczkę gen. Franciszka Krajowskiego. Mieszka w Szczecinie. Pozdrawiam

Czytaj także

"Cud nad Wisłą" czyli Bitwa Warszawska

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2015 01:00
- Klęska w Bitwie Warszawskiej mogła doprowadzić do sytuacji, że Europa byłaby czerwona niemal po Pireneje - uważa historyk, prof. Janusz Cisek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2011 17:24
Rząd w ciągu dwóch tygodni przyjmie program dotyczący budowy w Sulejówku muzeum marszałka Józefa Piłsudskiego - obiecał Donald Tusk podczas wizyty w tym mieście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieznany bohater, który obronił Warszawę (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2011 09:01
Andrzej Sowa (historyk): Podczas wojny 1920 roku to generał Krajowski skutecznie stawił czoła Armii Czerwonej.
rozwiń zwiń