Polskie Radio
Section05

Szczepionki: Czego ci nie powiedzą w gabinecie

Dlaczego niektórzy lekarze mówią jedno przed kamerą, a co innego prywatnie? Czy teorie spiskowe o koncernach farmaceutycznych mogą mieć w sobie ziarno prawdy? Kto naprawdę zyskuje na szczepieniach… a kto może na tym tracić?   📉 Co, jeśli przestaniemy się szczepić? 📈 Jakie są skutki uboczne, kto jest najbardziej narażony i czy naprawdę znamy wszystkie fakty? 👶 Szczepić dzieci czy nie? 🤔 Czy po szczepionce można zachorować?   W tym odcinku Roman Czejarek rozmawia z dr. Michałem Sutkowskim, prezesem Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Pytania są proste. Odpowiedzi – już niekoniecznie.   🔍 Fakty kontra mity. 🔬 Nauka kontra teoria spisku. 🎯 Bez tabu. Bez filtra. Bez kompromisów.   Obejrzyj, zanim sam podejmiesz decyzję. Ten odcinek może zmienić Twój punkt widzenia.   🎧 Słuchaj teraz. 📺 Oglądaj na YouTube Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA

"Konklawe" - czy film mówi prawdę o wyborze papieża? I ks. Przemysław Śliwiński

Konklawe to wdzięczny temat dla filmowców - otoczone aurą tajemnicy niecodzienne wydarzenie wielkiej wagi. Czy filmy opowiadające o wyborze papieży wiernie odwzorowują to, co dzieje się w Watykanie po śmierci głowy Kościoła katolickiego? O tym, na przykładzie "Konklawe" Edwarda Bergera z Ralphem Fiennesem w roli głównej, wspominając przy tym o filmie "Anioły i demony" oraz serialu "Młody papież" i "Nowy papież", opowiada ks. Przemysław Śliwiński.
Zobacz więcej na temat: 

"NA CZĘŚCI": BMW M135 – szybki, zwinny, czy tylko pozory?

W cyklu "Na Części" tym razem testujemy BMW M135 – kompaktowego drapieżnika z logo ///M! Jak radzi sobie na trasie, ile w nim sportu, a ile marketingu? Czy napęd na przód (lub xDrive) to nadal "prawdziwe BMW"? Sprawdzamy osiągi, wnętrze, emocje zza kierownicy i... to, czego nie pokazują foldery reklamowe. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Kierowców Radio kierowców Polskie Radio Polskie Radio Kierowców kierowca Polskie Radio kierowcy kierowca samochód kierowcy samochody samochód samochody motoryzacja motoryzacja radio kierowcow radio kierowcow radio kierowców online radio kierowców online polskie radio kierowców online polskie radio kierowców online radio dla kierowców radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ nowe technologie polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ nowe technologie Kuba Marcinowicz

Tragizm Fontany

7 maja 1842 r., Julian Fontana, kompozytor, pianista, tłumacz, redaktor dzieł Chopina i jego przyjaciel, skarżył się w liście do swej kuzynki Kornelii de Verny: „[…] jestem w położeniu, w jakiem jeszcze nigdy nie byłem, jestem jednym słowem w ostateczności. […] te trochę lekcji, które miałem już minęły, bo wszyscy na wieś wyjechali; zostałem więc na bruku paryskim bez żadnego utrzymania i z długami, które mi życie trują”. O swym trudnym położeniu Fontana nie chciał informować ani bliskich, ani przyjaciół. Wprawdzie świadczył wiele usług Chopinowi, ale kompozytor zazwyczaj odbierał je jako dowód przyjaźni, obiecując „rychły rewanż”. Nie wynagradzał przyjaciela za przepisywanie i adiustowanie swoich kompozycji, ani za współpracę z wydawcami. Fontana nie doczekał się także oczekiwanej od Chopina pomocy, w sprawie „swej kariery artystycznej na gruncie paryskim”. Ostatnią deską ratunku miało być finansowe wsparcie od tajemniczej osoby z Warszawy, list do której przekazał „swej Kornelci”. Odpowiedzi jednak nigdy nie otrzymał. (md) 
Zobacz więcej na temat: 

Ludzie w sutannach, czyli moda eklezjastyczna

Wszyscy jesteśmy "wizualnie osłuchani" z ubraniami kleru - czy to "Rzym" Felliniego, "Młody papież" Sorrentino czy ostatnio świetne "Konklawe" Bergera... Widzimy prawdziwą paradę strojów, akcesoriów, symboli o znaczeniu państwowym i mistycznym. Ale czy wiemy, na co patrzymy? Goście: doktor Olaf Kwapis, historyk sztuki oraz Sebastian Duda, teolog i filozof - wyjaśniają skąd wzięły się te kolory, zdobienia, kapelusze, jedwabie, złote a skromne ornaty i jak się to przez wieki zmieniało, aż do dziś. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka