Polskie Radio

"Ferie po królewsku online" czyli muzealna nowoczesność dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 16:05
Muzeum oczami dziecka z Idą Nowakowską czy warsztaty wokalne z serii Muzyczne spacery po Rezydencjach Królewskich z Piotrem Rubikiem? To tylko niektóre z atrakcji "Ferii po królewsku online" - akcji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, której patronuje Polskie Radio. W sumie najmłodsi mogą poznać zakamarki i historie obiektów z różnych części Polski! 
Ferie po królewsku online
Ferie po królewsku onlineFoto: materiały organizatora

kolaz sportowcy 1200.jpg
Ferie online ze znanymi sportowcami. Lewandowski i Majewski zapraszają rodziny do wspólnych treningów

W inicjatywie biorą udział Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Okręgowe w Zamku Królewskim w Sandomierzu, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka oraz Muzeum Narodowe w Lublinie.

Codziennie, przez 14 dni, od 4 do 17 stycznia na stronach internetowych instytucji biorących udział w akcji oraz na ich profilach w mediach społecznościowych będą publikowane propozycje online dla dzieci. Wirtualne spacery, muzyczne warsztaty, bajki i legendy dla najmłodszych oraz atrakcyjne spotkania ze znanymi youtuberami uzupełnią programy indywidualne przygotowane przez każdą z Rezydencji. Nie zabraknie także popularnych postaci znanych z ekranów telewizyjnych, które poprowadzą wirtualne spotkania dla dzieci z przestrzeni muzealnych. Ideą projektu jest zachęcenie uczniów do spędzania czasu wolnego w otoczeniu kultury poprzez internetowe łącza. 

Posłuchaj
00:29 10826977_1.mp3 Prof. Wojciech Fałkowski o Feriach po Królewsku online (IAR)

Ferie po królewsku online Ferie po królewsku online

Codziennie przez 14 dni - od 4 do 17 stycznia - na stronach internetowych i w mediach społecznościowych muzeów będą publikowane propozycje dla dzieci i młodzieży w różnym wieku.

W ramach wirtualnych Ferii po Królewsku uczestnicy będą mogli zwiedzić zabytkowe sale rezydencji królów Polski oraz poznać ich zbiory. Każdego dnia będą organizowane nowe atrakcje, między innymi warsztaty i konkursy z nagrodami. Aktualne informacje zawsze będą zamieszczane na stronach internetowych każdej z siedmiu Rezydencji.


Ferie po królewsku online Ferie po królewsku online

MUZEA

Ofertę na ferie przygotowało ponad 20 instytucji muzealnych prowadzonych i współprowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Warsztaty w Muzeum Narodowym

Na ferie online zaprasza też Muzeum Narodowe w Warszawie. Będzie o fascynacji artystów górami, o modzie w starożytności, o artystycznych wyobrażeniach biblijnych mędrców czy też o piśmie w starożytności.

Na warsztaty online z cyklu "Zimowy poranek. Ferie z MNW" obowiązują zapisy. Warsztaty odbywają się za pośrednictwem platformy zoom.us. Zajęcia trwają ok. 50 minut.

Sprawdź szczegółowy program zajęć >>>

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Podczas zajęć warsztatowych i ruchowych online odwiedzimy wystawy czasowe w gmachu głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Każde ze spotkań z dziećmi będzie poświęcone jakiemuś aspektowi wystaw: Skarbowi Średzkiemu, zabytkowym stołom z wystawy „Płaszczyzna porozumienia”, obrazom renesansowym z wystawy prezentującej obraz Lucasa Cranacha „Madonna pod jodłami” oraz ekspresji kształtu wyrażonej tanecznym ruchem w odwołaniu do wystawy „Marek Oberländer. Jan Lebenstein. Totemiczny znak figury ludzkiej”.

Sprawdź szczegółowy program zajęć >>>>

Muzeum Łazienki Królewskie

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie zaprasza w ferie do udziału w zajęciach online. Będzie można zagrać rolę w spektaklu, zrobić ekologiczny karmnik, wykonać gipsowy odlew oraz stworzyć drzewa pełne niezwykłych, zimowych ptaków.

Przez pierwszy tydzień ferii, zaczynających się jutro, zajęcia będą prowadzone we współpracy z Polską Operą Królewską. Jej pracownicy pokażą uczestnikom szyte ręcznie kostiumy oraz opowiedzą, jak wygląda praca perukarki i garderobianej. Spotkania online prowadzone będą z zabytkowej przestrzeni Teatru Królewskiego w Starej Oranżerii, jednego z kilku w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich. Opowieść o tym, jak działa opera, pozwoli poczuć jej magię.

W ramach warsztatów teatralnych, ich uczestnicy wystawią sztukę teatralną online, zatytułowaną "Cztery zwierzęta". Uczestnicy warsztatów wcielą się nie tylko w role aktorów, lecz także konstruktorów, scenografów, charakteryzatorów i lalkarzy. W drugim tygodniu odbędą się m.in. pokazy instruktażowe budowy ekologicznych karmników.

Sprawdź szczegółowy program zajęć >>>>

Muzeum Pałacu w Wilanowie

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza na spotkania edukacyjne online w czasie ferii zimowych. Uczestnicy poznają zimowe zwyczaje mieszkańców parku, dowiedzą się, jak rozpoznać drzewo kiedy nie ma na nim liści oraz jakie karnawałowe zwyczaje obowiązywały na dworze króla Jana III.

Zajęcia są płatne i zostaną poprowadzone na platformie internetowej Microsoft Teams. Dodatkowo 13 stycznia uczestnicy warsztatów będą mogli wziąć udział w samodzielnej grze terenowej "Botaniczna Odyseja" na terenie Pałacu w Wilanowie.

Sprawdź szczegółowy program zajęć >>>>

Muzeum Narodowe w Lublinie i Zamek Lubelski 

Muzeum Narodowe w Lublinie i Zamek Lubelski zapraszają dzieci i młodzież na wirtualne spotkania w sieci podczas ferii zimowych.

W pierwszym tygodniu ferii na Zamku Lubelskim dzieci i młodzież nauczą się podstawowych kroków czterech tańców dworskich z Zespołem Tańca Dawnego Belriguardo. Dodatkowo uczestnicy warsztatów online przygotują "maski karnawałowe, aby na domowym balu olśnić zaproszonych gości".

Drugi tydzień ferii obfituje w warsztaty plastyczne i historyczne w oprawie filmowo-komiksowej. Uczestnicy nauczą się robić lalki i motanki, będą rozwiązywali zagadki oraz "przeniosą się w czasie do wczesnego średniowiecza".

Sprawdź szczegółowy program zajęć >>>>

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na ferie online. W programie m.in. o tym, jak wygląda dzień pracy górnika, opowieści o wielickim zamku i wspólna podróż po najwspanialszych karnawałach świata.

Muzeum w okresie ferii - czyli od 4 do 17 stycznia - we wtorki i czwartki o 10.00 i 12.00 zaprasza na zajęcia rodziny, a w poniedziałki, środy i piątki - grupy zorganizowane.

Na każde warsztaty można się zgłaszać do 15.30 dnia poprzedniego. O umówionej godzinie uczestnicy zostaną poproszeni o kliknięcie w przesłany wcześniej link, gdzie będzie czekać na nich edukator. Do każdych warsztatów należy przygotować wcześniej materiały potrzebne do wykonania pracy zgodnej z tematem zajęć - informacje o potrzebnych materiałach prześlemy po otrzymaniu zgłoszenia.

Sprawdź szczegółowy program zajęć >>>>

dzieci radio 1200(1).jpg
Ferie zimowe z Polskim Radiem. Propozycje dla dzieci i rodziców

Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza dzieci do wspólnego spędzenia ferii zimowych - za pośrednictwem internetu.

Celem spotkań będzie zainspirowanie uczestniczek i uczestników do własnych działań już poza ekranem. Pierwszy tydzień ferii poświęcony będzie tegorocznej wystawie festiwalu Warszawa w Budowie "Coś wspólnego". Przyglądając się poszczególnym dziełom i tematom podejmowanym przez artystów prowadzący będą rozmawiać z uczestnikami, wspólnie wyobrażać sobie i tworzyć nowe światy.

Podczas warsztatów ich uczestnicy będą też m.in. czytać fragmenty i oglądać ilustracje z różnych dziecięcych książek.

Muzeum zaprasza dzieci od lat 6, zajęcia mogą odbywać się bez udziału opiekuna. Spotykania codziennie o 11.00 i 13.00 na platformie zoom, obowiązują wcześniejsze zapisy.

Sprawdź szczegółowy program zajęć >>>

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zaprasza na cykl zajęć online dla dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych. Uczestnicy dowiedzą się między innymi, jakie były "sekrety" wizerunku Józefa Piłsudskiego oraz jak wygląda muzeum "od kuchni" i zawód przewodnika.

Zajęcia będą odbywały się we wtorki i czwartki na platformie Zoom. Harmonogram oraz szczegóły dotyczące rejestracji znajdują się na stronie internetowej muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Sprawdź szczegółowy program zajęć >>>

INSTYTUCJE ARTYSTYCZNE 

Ofertę feryjną przygotowało również ponad 20 instytucji artystycznych – teatrów, oper, filharmonii, instytucji zajmujących się muzyką i sztukami wizualnymi w całej Polsce. Instytucje artystyczne zapraszają młodzież przede wszystkim na koncerty i spektakle, poranki i inne cykle muzyczne, warsztaty i zajęcia artystyczne, muzyczne i taneczne w formule online oraz z założeniem udziału osobistego. Część z nich udostępni wybrane spektakle na kanałach VOD.

Polska Opera Królewska

W przestrzeniach Starej Oranżerii oraz garderób zostaną zaprezentowane gotowe kostiumy oraz historia ich powstawania - od projektów po efekt końcowy. Dzieci oraz młodzież będą też mogły przyjrzeć się procesowi powstawania charakteryzacji artystów. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się także jak ważna w garderobie artystów jest praca osoby odpowiedzialnej za peruki oraz ich zakładanie.

Sprawdź szczegółowy program zajęć >>> 

Teatr Wielki w Łodzi

Planuje zajęcia warsztatów artystycznych na okres ferii zimowych, będzie to kontynuacja zajęć on-line, które są prowadzone przez cały czas w teatrze. Na początek stycznia planuje emisję: Dwóch odcinków Warsztatów artystycznych "Co w orkiestronie piszczy?" będą to w odcinku 4 – instrumenty perkusyjne a w odcinku 5 harfy.

Zajęcia polegają na prezentowaniu poszczególnych instrumentów z orkiestry. Artysta orkiestry w tym przypadku będą to Jakub Jeziorowski – kotlista i Joanna Jakubowska harfistka opowiedzą o swoich instrumentach i zagrają krótkie utwory.  Jest to kontynuacja całego cyklu wykładów na temat instrumentów, które rozpoczęto w okresie wakacyjnym i są kontynuowane teraz i w styczniu.

Sprawdź szczegółowy program zajęć >>> 

Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej

Warsztaty muzyczne online skierowane do dzieci i młodzieży. Warsztaty te będą miały formę lekcji pokazowych z zakresu następujących specjalności: wokal, akordeon, puzon, fortepian, skrzypce.  Będą dostępne w sieci (na stronie internetowej, profilu Facebook i kanale You Tube naszej instytucji) przez cały okres ferii.

Sprawdź szczegółowy program zajęć >>> 

Opera Nova

Familijny spektakl muzyczny pt. "Operowy zawrót głowy". Przedstawienie udostępnione bezpłatnie do końca br. pod linkiem na platformie 

"Operowy zawrót głowy" to spektakl familijny do muzyki Macieja Małeckiego, wprowadzający dzieci w wieku od 6 do 12 lat w świat opery, to zabawy z językowymi łamańcami, pojedynki na słowa i wspólne śpiewanie. Treści adresowane zarówno do młodych, jak i dorosłych widzów. Ideą spektaklu jest zaznajomienie dzieci z formą klasycznej opery (w tym z szeroko rozumianą estetyką muzyki klasycznej), ukazanie im piękna i bogactwa naszego rodzimego języka oraz zachęta do poprawnego posługiwania się polszczyzną. 

Zobacz spektakl>>>

Ośrodek Praktyk Teatralnych "Gardzienice"

Seria warsztatów dla dzieci, związanych tematycznie ze zorganizowaną w ramach projektu "Galeria Gardzienice" wystawą fotografii Laury Makabresku „Consolation”. Warsztaty będą odbywać się pod tytułem "Co wiemy o fotografii? Kilka słów o historii fotografii na przełomie ostatnich 50 lat w oparciu o aktualna wystawę fotografii w Galerii Gardzienice".

Zakłada realizację 5 warsztatów (każdy ok. 90 minut), w dniach: 5, 7, 11, 12, 14 stycznia. Wszystkie będą realizowane nieodpłatnie, nabór - na podstawie otwartych zapisów prowadzonych przez Internet.

Sprawdź szczegółowy program zajęć >>> 

pkur/rk


Czytaj także

"Zima z Radiem". Spędź ferie z Programem 1 Polskiego Radia!

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 10:34
Ferie zimowe 2021 są inne niż wszystkie ze względu na obowiązujące obostrzenia. Polskie Radio, uwzględniając oczekiwania swoich Słuchaczy, przygotowało na ten czas bogatą ofertę skierowaną zarówno do dzieci, jak i do rodziców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Wojciech Fałkowski: praca na Zamku Królewskim jest służbą wobec Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 18:00
Prof. Wojciech Fałkowski od niemal 4 lat sprawuje pieczę nad jednym z najważniejszych miejsc w Polsce. Zamek Królewski w Warszawie, bo o nim mowa, ze względu na historię i symbolikę jest szczególnym miejscem dla wielu Polaków. - Jest znakiem polskiej niepodległości - mówi prof. Wojciech Fałkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ferie zimowe z Polskim Radiem. Bogata oferta dla dzieci i rodziców

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 07:53
Zamiast szaleństwa na stoku, domowe zacisze - w tym roku zimowe ferie będą inne niż zwykle, z powodu pandemii koronawirusa. Dlatego Polskie Radio przygotowało na ten czas ferii ofertę familijną, która jest skierowana do dzieci i ich opiekunów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Półkolonie w szkołach podstawowych w dobie pandemii. Są wytyczne dla organizatorów

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 07:09
Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla organizatorów półkolonii w szkołach podstawowych w czasie pandemii.
rozwiń zwiń