Polskie Radio

"Zły. Instrukcja obsługi w porządku alfabetycznym" - książka "niespiesznego przechodnia"

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 14:05
W magazynie "Moje książki" zaprezentowaliśmy powieść Izabeli Jarosińskiej "Zły. Instrukcja obsługi w porządku alfabetycznym", która ujawnia świetną znajomość realiów warszawskich sprzed kilkudziesięciu lat oraz wspominaliśmy powieść Leopolda Tyrmanda "Zły", który w czasach PRL-u uważany był za najpoczytniejszy kryminał. 
okładka książki
okładka książki Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
32:01 2021_01_06 21_08_47_PR1_Moje_książki.mp3 "Zły. Instrukcja obsługi w porządku alfabetycznym" - książka "niespiesznego przechodnia" (Moje książki/Jedynka)

 

Powieść jest pisana z punktu widzenia historyka literatury, będącego swego rodzaju świadkiem epoki. Autorka umiejętnie wykorzystuje własną pamięć z lat wczesnej młodości, a także ujawnia świetną znajomość realiów warszawskich sprzed kilkudziesięciu lat. - Jestem historykiem literatury XIX-wiecznej, gdzie bardzo ważne jest zaplecze kulturowe - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Izabela Jarosińska, autorka książki "Zły. Instrukcja obsługi w porządku alfabetycznym". - Nie mogłam się powstrzymać ani uwolnić od śledzenia z wielką uciechą tego, co nazywa się obecnością w danym dziele zaplecza literatury światowej - dodaje.  

W opinii recenzentów "Zły. Instrukcja obsługi..." to książka "niespiesznego przechodnia", kogoś, kto "z wdziękiem przechadza się po historii literatury, umie kojarzyć pozornie odległe fakty i ciekawie opowiadać". 

"Zły" Leopolda Tyrmanda - najpoczytniejszy kryminał w czasach PRL-u

Powieść Leopolda Tyrmanda "Zły" uznawana jest za najpoczytniejszy kryminał w czasach PRL-u. Akcja toczy się w Warszawie na początku lat 50. XX wieku. Tytułowy "Zły" (Henryk Nowak) to tajemniczy bohater samozwańczo walczący w obronie słabszych z warszawskimi chuliganami i półświatkiem stolicy. - Henryk Nowak urodził się w środowisku gangsterskim i ono było jedyną alternatywą. W latach wojny nie wiadomo, czym się zajmował - opowiada Izabela Jarosińska. - Ten człowiek, zwany później "Złym", ma na sumieniu w okresie przedwojennym popisy bandziora - dodaje. 

Obszerna, ponad 600-stronicowa powieść jest napisana żywym językiem, niekiedy naśladującym reportaż, z użyciem w niektórych dialogach słów i zwrotów pochodzących z gwary warszawskiej. Tyrmand opisał w niej środowiska m.in. dziennikarzy, chuliganów, koników, handlarzy, cwaniaków i robotników. 

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: Izabela Jarosińska (autorka książki "Zły. Instrukcja obsługi w porządku alfabetycznym")

Data emisji: 6.01.2020 r. 

Data emisji: 21.12

mat. promocyjne/ans

Czytaj także

Ferie z książką. "Tajemniczy ogród" w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 08:30
Zbliżają się ferie, inne niż wszystkie. W magazynie literackim "Moje książki" w Programie 1 Polskiego Radia razem z pisarką Justyną Bednarek mówiliśmy o jej książkach dla najmłodszych, ale także o tym, co dzieci i młodzież lubią czytać i dlaczego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejna premiera na kanale "Radiobook": "Nietota" Tadeusza Micińskiego. Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 09:01
"Radiobook" to projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. Tym razem proponujemy powieść jednego z najważniejszych przedstawicieli okresu Młodej Polski, wybitnego mistyka Tadeusza Micińskiego i jego powieść "Nietota" z 1910 roku.
rozwiń zwiń