Polskie Radio

Białoruś: troje dziennikarzy Radia Swaboda wyszło z aresztu

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 11:58
Troje białoruskich dziennikarzy Radia Swaboda wyszło z aresztu. Zatrzymano ich w Mińsku przed 10 dniami po rewizji w redakcji i mieszkaniach. Na Białorusi w aresztach nadal przebywa prawie 30 dziennikarzy.
Audio
  • Białoruś: troje dziennikarzy Radia Swaboda wyszło z aresztu. Materiał Włodzimierza Paca (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/CC7

Aleh Hruździłowicz i Inessa Studzińska w areszcie spędzili 10 dni. Przed kilkoma dniami po tygodniu spędzonym za kratami na wolność wyszedł Aleś Daszczyński. W ubiegłym roku białoruskie MSZ pozbawiło całą trójkę akredytacji umożliwiającej legalną pracę przedstawicieli zagranicznych mediów. Redaktorzy to znane w środowisku dziennikarskim postaci, od wielu lat pracują w niezależnych mediach.

Rozgłośnia Radio Swaboda w Polsce jest znana jako Radio Wolna Europa. To przedsięwzięcie finansowane przez Kongres Stanów Zjednoczonych, jego misją jest promowanie demokratycznych wartości i instytucji.

Białoruskie media informują, że Stany Zjednoczone zastanawiają się nad wprowadzeniem dodatkowych, bardziej surowych sankcji wobec Białorusi. Ich celem miałaby być dalsza izolacja reżimu Alaksandra Łukaszenki.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Białoruś opozycja demokratyczna

Czytaj także

Powrót z Holandii. „Chciałam, żeby moje dzieci mówiły swobodnie po polsku”

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 15:00
„Zaniepokoiła mnie uwaga nauczycielki z holenderskiej szkoły, że nie powinnam mieszać dziecku w głowie, ucząc syna języka polskiego. Później ilekroć spotykałam dyrektorkę, podnosiła palec do góry i mówiła: proszę pamiętać, język niderlandzki! A ja chciałam, żeby moje dzieci posługiwały się także językiem ojczystym matki. To przesądziło o naszym powrocie do Polski” - wyjaśnia Agnieszka van der Plaat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Żaryn: sytuacja pandemiczna w Rosji wymyka się spod kontroli, a państwo gra dezinformacją

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 09:21
Podczas gdy sytuacja pandemiczna w Rosji wymyka się spod kontroli, państwo gra dezinformacją i propagandą skierowaną na Zachód - ocenił sytuację w tym kraju rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irlandia: do pubów można wejść tylko z certyfikatem

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 10:36
W Irlandii od poniedziałku - po raz pierwszy od końca grudnia - puby i restauracje mogą wznowić przyjmowanie gości wewnątrz lokali. Wstęp do nich będą jednak miały tylko osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy. Nowe przepisy właśnie zostają wdrożone.
rozwiń zwiń