X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Stanisław Żaryn: sytuacja pandemiczna w Rosji wymyka się spod kontroli, a państwo gra dezinformacją

26.07.2021 09:21
Podczas gdy sytuacja pandemiczna w Rosji wymyka się spod kontroli, państwo gra dezinformacją i propagandą skierowaną na Zachód - ocenił sytuację w tym kraju rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Szczepionka Sputnik V
Szczepionka Sputnik VA.METELKIN / Shutterstock.com

Zdaniem Żaryna, niemal cały rosyjski aparat państwowy - w tym dyplomacja, służby specjalne i polityczne elity Kremla - pozostają obecnie bardzo mocno zaangażowane w działania informacyjne wymierzone m.in. w Polskę. - Rosyjska propaganda pozostaje wrogo nastawiona do Zachodu, tymczasem w samej Rosji z tygodnia na tydzień poważniejsza staje się sytuacja pandemiczna. To na niej władze Federacji powinny się skupiać - powiedział rzecznik.

- Widać wyraźnie, że wydolność rosyjskiego państwa w tym systemu ochrony zdrowia, została przekroczona. Rosja nie radzi sobie ze zwalczaniem pandemii - stwierdził. Przypomniał, że od początku pandemii liczba chorych w Rosji przekroczyła 6 milionów, a dzienna liczba przypadków zakażeń koronawirusem przekracza ostatnio 20 tys. i ok. 800 chorych umiera.

- Należy zakładać, że te liczby są znacząco zaniżone. Propaganda rosyjska bardzo mocno ogranicza bowiem informacje o realnej skali problemów związanych z pandemią. Widać natomiast wyraźnie, że wydolność rosyjskiego państwa w tym systemu ochrony zdrowia, została przekroczona. Rosja nie radzi sobie ze zwalczaniem pandemii - ocenił Żaryn.

Propaganda przede wszystkim 

Jego zdaniem, Kreml chętnie skupia się na działaniach propagandowych i wykazywaniu, że nie tylko dobrze radzi sobie z pandemią, ale wręcz, że Rosja jest w stanie pomagać w tej walce innym.

- Tymczasem fakty przeczą temu obrazowi: - sytuacja w Rosji wymyka się spod kontroli, a Rosjanie umierają przez niewydolność rosyjskiego państwa - powiedział.

- Sytuacja Rosjan wydaje się katastrofalna, bowiem zmagają się oni nie tylko z chorobą, ale również systemową niewydolnością rosyjskiego państwa, zarządzanego w sposób, który przynosi Rosjanom szkody - dodał rzecznik.

Nieskuteczna rosyjska szczepionka 

Jego zdaniem, Rosja nie jest w stanie pomagać innym, ponieważ nieskuteczne okazują się kolejne partie wyprodukowanych tam szczepionek. Społeczeństwo boi się ich. - Nawet wśród Rosjan do dziś istnieją poważne wątpliwości dotyczące nie tylko skuteczności, ale i bezpieczeństwa tych preparatów - stwierdził.

- Nie są one wiarygodne także dla zagranicznych odbiorców - kolejne zainteresowane rosyjskimi szczepionkami kraje zrywają umowy, widząc problemy z realizacją dostaw, albo podzielając coraz powszechniejsze przekonanie o niewiarygodności rosyjskich preparatów - wyjaśnił.

Na przykład zupełne fiasko poniosła rosyjska propaganda w Ameryce Południowej, gdzie Kreml informował o ogromnych zamówieniach, a doszło do zerwania szeregu umów - podkreślił.

Kreml liczył na współpracę z Berlinem

Żaryn zaznaczył, że "mimo usilnych zabiegów" nie udało się Rosji przekonać do współpracy szczepionkowej administracji niemieckiej. Kreml bardzo liczył na uzyskanie zgody na produkowanie swojej szczepionki na terenie Niemiec, jednak ten kraj nie zgodził się na to.

Nie udało się również Rosji wywrzeć skutecznej presji na Europejską Agencję Leków, aby zarejestrować rosyjską szczepionkę w UE. Agencja do tej pory nie zgodziła się na to, ponieważ unijni eksperci bazowali na wiarygodnych danych medycznych, wskazujących na poważne zagrożenia dotyczące rosyjskiej szczepionki.

Sytuacja poza kontrolą

Rosyjska propaganda od samego początku próbowała pokazywać Rosję jako państwo nie tylko skutecznie zwalczające COVID-19, ale również pomagające innym w zwalczaniu wirusa. - Tymczasem sytuacja w samej Rosji wymyka się spod kontroli, rosyjskie szczepionki nie są wiarygodne dla Rosjan, społeczeństw innych państw i międzynarodowych ekspertów - uważa Żaryn.

W jego ocenie skupianie się najważniejszych instytucji rosyjskiego państwa na prowadzonej od lat wojnie informacyjnej w świetle tych problemów z pandemią jest nie tylko nieuzasadnione, ale wręcz szkodliwe dla Rosjan. - Sami Rosjanie coraz częściej cierpią w wyniku nieudolności kremlowskich elit i niewydolności państwa, którego priorytetami nie są w żadnej mierze interesy tzw. zwykłych Rosjan - zaznaczył.

- Gdyby rosyjskie elity na Kremlu przykładały do walki z COVID-19 takie samo znaczenie, jak do atakowania Zachodu i szerzenia propagandy, Rosja już dawno epidemię miałaby za sobą. Niestety, jednak przez nieudolność rosyjskich elit kolejni Rosjanie będą umierać - przewiduje Żaryn.


PAP/dad

Prawie 17 mln osób jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19

25.07.2021 13:22
W Polsce od końca grudnia ubiegłego roku, gdy rozpoczęto szczepienia przeciw COVID-19, wykonano 33,7 mln szczepień – wynika z najnowszych danych rządowych. W pełni zaszczepionych jest 16,9 mln osób.

Wkrótce ukaże się publikacja "Partyzanci. Dziennikarze na celowniku Łukaszenki"

26.07.2021 09:00
Polscy dziennikarze postanowili zebrać w książkę biografie dwudziestu białoruskich dziennikarzy, zatrzymanych przez reżim Łukaszenki, a dochód z jej wydania przeznaczyć na pomoc dla nich. Publikacja „Partyzanci. Dziennikarze na celowniku Łukaszenki” ma się ukazać 9 sierpnia 2021 roku, w rocznicę zakończonych przelewem krwi protestów, po sfałszowanych wyborach prezydenckich na Białorusi.

Piotr Naimski: Nord Stream 2 jest wbrew interesom Polski

26.07.2021 08:27
Amerykańską ofertę dotyczącą atomu będziemy w rządzie rozpatrywali jesienią przyszłego roku – poinformował w poniedziałkowym "DGP" pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.