Polskie Radio

NBP i Poczta Polska upamiętniły obrońców Poczty w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 14:15
Przypominając wydarzenia z 1 września 1939 roku, Narodowy Bank Polski wyemitował srebrną 20-złotową monetę "Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę", a Poczta Polska -  wydała znaczek okolicznościowy o tym samym tytule.
Pamiątki okolicznościowe
Pamiątki okolicznościoweFoto: Twitter.com/@nbppl

Prezes Narodowego Banku Polskiego profesor Adam Glapiński powiedział, że emisja monety i znaczka jest formą uczczenia polskich bohaterów narodowych.

1200 premier free.jpg
101. rocznica Bitwy Warszawskiej. Premier: Europa zawdzięcza polskiemu żołnierzowi obronę cywilizacji łacińskiej

Podkreślił, że w jednej chwili pracownicy Poczty zrezygnowali ze wszystkiego, co mieli i podjęli walkę o wolność ojczyzny.

Posłuchaj
00:23 11272863_1.mp3 Prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot: to jest taka czysta, absolutna historia bohaterstwa (IAR)

Prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot podkreślił, że na znaczku pocztowym i na monecie, która ma kształt znaczka, przedstawione zostały wizerunki bohaterskich pocztowców.

Posłuchaj
00:20 11272863_2.mp3 Prezes Narodowego Banku Polskiego profesor Adam Glapiński: historia ma twarz także tych pocztowców, którzy oddali życie w obronie naszej ojczyzny (IAR)

Podczas prezentacji monety i znaczka prezesi NBP i Poczty Polskiej przypomnieli, że ci obrońcy Poczty Polskiej w Gdańsku, którzy nie zginęli podczas walki, zostali przez Niemców osądzeni i straceni.

ng

Czytaj także

Powstańcza Warszawa w archiwach Poczty Polskiej. W piątek prezentacja albumu

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 18:11
Prezentacja albumu "Zapomniana Historia Powstańczej Warszawy w Aktach Osobowych Archiwum Poczty Polskiej" odbędzie się w piątek w stołecznym Przystanku Historii - Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki - poinformowała Polska Poczta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poczta Polska oddała hołd powstańcom warszawskim. Wydano specjalny album

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 18:36
Poczta Polska oddała hołd powstańcom warszawskim. Z okazji 77. rocznicy zrywu wydano specjalny album "Zapomniana Historia Powstańczej Warszawy w Aktach Osobowych Archiwum Poczty Polskiej". Publikacja ukazała się we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, Wojskowym Biurem Historycznym i Muzeum Wojska Polskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niechęć komunistów miała swoje korzenie w klęsce sowietów w 1920 r.". Oddano hołd ofiarom Operacji Polskiej NKWD

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 19:40
W Warszawie oddano hołd ofiarom tak zwanej Operacji Polskiej NKWD prowadzonej w ZSRR od 1937 r. Przy Pomniku Poległych i Pomordowanych na Wschodzie złożono kwiaty, odmówiono modlitwę oraz zapalono znicze.
rozwiń zwiń