Polskie Radio

"Nie ma żadnego powodu, by Polska ustępowała przed czeską kampanią wyborczą". Macierewicz o sporze o Turów

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 14:15
- Turów jest jednym z kluczowych dostarczycieli energii dla całej Polski, więc takie ustępstwa, jakich żąda się wyborczo od Polski, są niemożliwe i wróci się do negocjacji, gdy Czesi nie będą na sznurku swoich okoliczności wyborczych - powiedział w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, wiceprezes PiS i były szef MON. - Nie ma żadnego powodu, by Polska ustępowała przed czeską kampanią wyborczą - podkreślił. 
Antoni Macierewicz
Antoni MacierewiczFoto: PR24/Adam Koniecki

W czwartek, po dwóch dniach rozmów w Pradze, polscy negocjatorzy poinformowali, że delegacjom Polski i Czech nie udało się uzgodnić treści porozumienia ws. kopalni Turów. Chodziło o wypracowanie porozumienia między Czechami a Polską, które miałoby być później zaakceptowane przez oba rządy. Wcześniej strona czeska informowała, że wypracowanie takiej umowy umożliwi wycofanie z TSUE skargi przeciwko Polsce dotyczącej funkcjonowania kopalni węgla brunatnego Turów.

michał kurtyka free tt 1200.jpg
Spór o KWB Turów. Kurtyka: po stronie czeskiej nie ma woli politycznej zawarcia porozumienia

- Decydującą rolę odgrywa tu kwestia wyborów, które mają się odbyć za tydzień - ocenił w Polskim Radiu 24 były szef MON, obecnie wiceprezes PiS i parlamentarzysta Antoni Macierewicz. - Czesi ujawnili przecież takie elementy negocjacji, które są wyłącznie do dyspozycji negocjujących i są częścią rozmów negocjacyjnych. Demonstrują wolę zablokowania, zatrzymania negocjacji i to jest częścią ich kampanii wyborczej - stwierdził gość "Tematu dnia". 


(PAP) Kopalnia Turów leży w pobliżu granicy z Czechami i Niemcami (PAP)

Marszałek senior Sejmu przywołał opinię Pawła Jabłońskiego z MSZ, który ocenił, że wobec takiej postawy Czechów nie widzi sensu rozmawiania, dopóki nie zmienią oni swego stanowiska i ocenił, że była to trafna opinia. - Oprócz tego, nie ma żadnego powodu, by Polska ustępowała przed kampanią wyborczą czeską, bo taki byłby tego sens. Tym bardziej, że Czesi rozwijają w tym regionie swoje kopalnie, a Niemcy rozwijają swoje - wyliczył.

Czytaj także: 

- Pretensje do Polski są absolutnie nieuzasadnione, zwłaszcza ze względu na naszą gotowość do przychylenia się do części stanowiska czeskiego - podkreślił i przypomniał, że praca kopalni w Bogatyni jest dla Polski "absolutnie niezbędna". - Turów jest jednym z kluczowych dostarczycieli energii dla całej Polski, więc takie ustępstwa, jakich żąda się wyborczo, są niemożliwe i wróci się do negocjacji, gdy Czesi nie będą na sznurku swoich okoliczności wyborczych - podkreślił Antoni Macierewicz.

Posłuchaj
20:30 Macierewicz - PR24_mp3 2021_10_02-13-06-15.mp3 Antoni Macierewicz: w sporze o Turów Czesi prężą muskuły przed wyborami ("Temat dnia/ Gość PR2$")

 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

GośćAntoni Macierewicz (były szef MON)

Data emisji: 2.10.2021

Godzina emisji: 13.06

mbl

Czytaj także

"TSUE nie ma prawa i nie powinien istnieć". Antoni Macierewicz o decyzjach trybunału wobec Polski

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 13:52
- TSUE został przekształcony w narzędzie tych grup, które chcą ukształtować z UE państwo niemieckie. To jest sytuacja dramatyczna i sprawiająca, że w tym kształcie i z takimi dążeniami jest racją, że TSUE nie ma prawa i nie powinien istnieć, ponieważ on niszczy fundamentalne zasady UE - mówił w audycji "Temat dnia" na antenie Polskiego Radia 24 Antoni Macierewicz, wiceprzewodniczący Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zostały zerwane przez eskalację czeskich żądań". Kurtyka o negocjacjach ws. Turowa

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 19:45
- Negocjacje ws. wypracowania umowy dotyczącej kopalni Turów zostały zerwane ze względu na eskalację żądań wobec Polski - podkreślił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Dodał, że Polska zaproponowała m.in. wsparcie finansowe w wysokości 50 mln euro.
rozwiń zwiń