Polskie Radio

"Potrzebna rozmowa o alternatywnej wizji Europy". Prezes PiS o UE

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 07:35
- Potrzebna jest rozmowa na temat przyszłości Europy, wizji alternatywnej wobec tej wyraźnie przygotowywanej. Potrzebne będą też z czasem bardzo konkretne propozycje, co w UE trzeba zmienić, żeby mogła ona rzeczywiście dobrze funkcjonować, gwarantując jednocześnie to, co leży u podstaw jej konstrukcji ideologicznej - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Kaczyński, prezes PiS. 

W Poranku w Polskim Radiu 24 Jarosław Kaczyński odniósł się do wypowiedzi prof. Ryszarda Legutki, który w wywiadzie dla hiszpańskiej gazety "ABC" ocenił, że "Komisja Europejska chce obalić polski rząd". 

Czytaj także:
flaga ue polska shutterstock_1741305443 1200.jpg
"Szantaż w celu obalenia polskiego rządu". Belgijski profesor o działaniach UE

- Sądzę, że tego rodzaju myśli nie są obce przynajmniej części Komisji Europejskiej, ale wszystko w naszych rękach - stwierdził prezes Prawa i Sprawiedliwości. - Na szczęście nie jesteśmy w sytuacji Włoch, czy tym bardziej Grecji, gdzie takie przedsięwzięcia się udały - dodał. Rozmówca zwrócił uwagę na to, że "mamy zupełnie dobrą sytuację gospodarczą".

Czytaj także:

- Inflacja jest rzeczywiście zbyt duża, ale nie na długo. Będzie przedstawiony społeczeństwu pakiet antyinflacyjny i wydaje mi się, że będzie on w znacznej mierze skuteczny - zapowiedział. Ponadto - jak zauważył polityk - "pewne obiektywne procesy ekonomiczne powinny doprowadzić do tego, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy ten problem będzie rozwiązany". - Więc jesteśmy w stanie się bronić - podkreślił i przypomniał o posiadaniu "niewielkiej, ale stabilnej większości w parlamencie". 

Jarosław Kaczyński zapewnił, że PiS "w żadnym razie nie ma zamiaru się poddawać". - To jest naprawdę wielka degradacja państwa i degradacja narodu, gdy zmienia mu się rządy. Będą wybory, mam nadzieję, że w 2023 roku, i wtedy społeczeństwo zadecyduje - mówił lider Zjednoczonej Prawicy. 

Czytaj także:

Spotkanie liderów 

W ostatnich dniach zostało zapowiedziane spotkanie liderów europejskich partii konserwatywnych i prawicowych, które odbędzie się na początku grudnia w Warszawie. Prezes PiS pytany był w audycji o to, czy biorąc pod uwagę spór Polski z UE, wydarzenie to nie jest pewnego rodzaju płachtą na byka. - Albo przyjmujemy, że Europa, w tym UE, jest sferą wolności i dialogu, i wtedy warto w niej być - ja uważam, że warto - albo też z takiego przekonania rezygnujemy. Tylko wtedy powstaje pytanie, czy tam jest dla nas miejsce. Polska i Polacy są przywiązani do wolności - mówił polityk.

Czytaj także:
Ryszard Czarnecki 1200.jpg
"Sprawa KPO to tylko wierzchołek góry lodowej". Czarnecki o sporze z UE

Jak wskazał wicepremier, polski rząd ma "po prostu w wielu sprawach inne poglądy niż tzw. główny nurt". Zapewnił przy tym, że Polska ma w Europie "bardzo wielu sojuszników i to takich, którzy mają szansę dojść do władzy". Zdaniem prezesa  potrzebna jest "rozmowa na temat przyszłości Europy, wizji alternatywnej wobec tej wyraźnie przygotowywanej". - Tak jak i potrzebne będą z czasem bardzo konkretne propozycje, co w Europie, UE trzeba zmienić, żeby mogła ona rzeczywiście dobrze funkcjonować, gwarantując jednocześnie to, co leży u podstaw jej konstrukcji ideologicznej - mówił i podkreślił, że chodzi tu o "wolność człowieka, wolność poglądów i demokrację". 

- Czyli władze wybiera społeczeństwo i to nie jest kwestionowane. Nikt nie planuje za pomocą różnych chwytów obalać rządów w innych państwach - zaznaczył Jarosław Kaczyński. - Narody europejskie, choć stale ze sobą współpracują poprzez swoje państwa, pozostają jednak narodami suwerennymi. Sądzę, że to jest dzisiaj najlepsza recepta dla Europy, tylko trzeba jeszcze wiedzieć, jak to zrobić i z kim to zrobić - podsumował. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

Audycja: Poranek w Polskim Radiu 24

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: Jarosław Kaczyński, wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości

Data emisji: 16.11.2021

Godz. emisji: 7.06

jbt

Czytaj także

Deklaracja państw ws. reformy UE. Miłosz Lodowski: celem jest, aby nasz region nie był lekceważony

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 19:24
- Celem PiS jest to, aby Europa Środkowo-Wschodnia przestała być izolowana i traktowana jako region trzeciej prędkości. Niestety tak się dzieje, patrząc na to jak odbywają się np. negocjacje ws. Nord Stream 2 - powiedział w Polskim Radiu 24 Miłosz Lodowski, publicysta. Gościem "Debaty dnia" był także Jakub Majmurek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o praworządność. Mec. Piotr Andrzejewski: Polska opiera się na treści traktatów unijnych

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 13:25
- Mamy do czynienia z pełzającym forsowaniem na przykładzie Polski odrzuconego przez narodowe referenda traktatu konstytucyjnego UE. Forsuje się odrzucone wtedy rozwiązania, które miały uczynić z państw członkowskich rodzaj landów jednego organizmu z jedną konstytucją, który byłby kierowany z Brukseli czy Berlina - mówił w Polskim Radiu 24 mecenas Piotr Andrzejewski - sędzia Trybunału Stanu.
rozwiń zwiń