Polskie Radio
Section05
partie polityczne

Prezydencki minister zwrócił się do Hołowni. "Tusk pana wykorzystuje, proszę się nie dawać wciągać w jego rozgrywki"

- Niech pan nie daje się wpuszczać w rozgrywki polityczne dużo bardziej doświadczonego Donalda Tuska, bo on wykorzystuje pana i zależy mu, żeby Szymon Hołownia skłócił się ze wszystkimi - powiedział w Polsat News szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek, zwracając się do marszałka Sejmu.
Zobacz więcej na temat:  Szymon Hołownia Sejm Donald Tusk partie polityczne POLSKA polityka

Posłowie wybrali wicemarszałków Sejmu. Przerwa do jutra [ZAPIS RELACJI]

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia po wyborze wicemarszałków Izby ogłosił w poniedziałek wieczorem przerwę w pierwszym posiedzeniu Sejmu. Ciąg dalszy obrad wstępnie planowany jest na wtorek, od godz. 16. Dziś też odbyło się pierwsze posiedzenie Senatu XI kadencji. Otworzył je prezydent Andrzej Duda. Zapraszamy do zapisu relacji z tych wydarzeń.
Zobacz więcej na temat:  Sejm Andrzej Duda partie polityczne rząd RELACJA POLSKA polityka

Pierwsze posiedzenie nowej kadencji Sejmu. Posłowie złożyli ślubowanie [TRANSMISJA]

Rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Otworzył je marszałek senior Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Funkcję tę powierzył mu prezydent Andrzej Duda. Po otwarciu posiedzenia i powitaniu gości przez Marka Sawickiego prezydent wygłosił orędzie. Po nim wystąpienie rozpoczął marszałek senior, który przeprowadził ślubowanie poselskie.
Zobacz więcej na temat:  Sejm Andrzej Duda partie polityczne rząd RELACJA POLSKA polityka

Na polskich nekropoliach w kraju i za granicą zapłonęło tysiące zniczy

W kweście na rzecz renowacji zabytkowych pomników na warszawskich Starych Powązkach wzięło udział 350 wolontariuszy, wśród nich znani aktorzy, dziennikarze i ludzie kultury. Po raz 20. odbyła się też akcja „Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego”, zorganizowana przez lwowskich Polaków i Konsulat Generalny RP. 
Zobacz więcej na temat:  Sejm partie polityczne Izrael Strefa Gazy Wołyń Ministerstwo Obrony Narodowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Wybory 2023. Sondaż Ipsos: frekwencja wyniosła 72,9 proc.

Frekwencja w niedzielnych wyborach parlamentarnych wyniosła 72,9 proc. - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. Z danych sondażowych wynika, że pierwsze miejsce w wyborach parlamentarnych zajęło Prawo i Sprawiedliwość uzyskując 36,8 proc. Na drugi miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska, która otrzymała 31,6 proc. Trzecie miejsce zajęła koalicja PSL i Polski 2050 - Trzecia Droga z wynikiem 13 proc. Za nią, otrzymując 8,6 proc. głosów, znalazła się Lewica. Do Sejmu wchodzi też Konfederacja, która uzyskała 6,2 proc. poparcia. 
Zobacz więcej na temat:  wybory w Polsce sondaże partie polityczne Sejm Senat parlament w Polsce

Tarczyński: partia Tuska i Webera generowała problem migracji od lat, teraz chcą przyjęcia paktu migracyjnego

Eurodeputowany PiS Dominik Tarczyński skomentował wniosek frakcji EPL o pilną debatę podczas przyszłotygodniowej sesji plenarnej w Parlamencie Europejskim. Powiedział, że "partia Donalda Tuska i Manfreda Webera generowała problem migracji od lat, a teraz wnioskują o pilne przyjęcie paktu migracyjnego". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory w Polsce Dominik Tarczyński Donald Tusk partie polityczne polityka PSL Mateusz Morawiecki imigranci w Europie

SONDAŻ PiS znacznie wyprzedza KO, pięć ugrupowań w Sejmie. Najnowszy sondaż

Z sondażu IBRiS dla Onetu wynika, że gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, PiS otrzymałoby 35,1 proc. głosów, a KO - 27 proc. Podium zamknęłaby Trzecia Droga, na którą chce głosować 10,4 proc. badanych. Do Sejmu weszłaby też Lewica z 10,1 proc. głosów i Konfederacja z 9,5 proc.
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość sondaż wybory w Polsce partie polityczne POLSKA polityka

SONDAŻ PiS zdecydowanie przed PO z coraz większą przewagą. Trzecia Droga pod progiem. Najnowszy sondaż

Z najnowszego sondażu Ipsos dla TOK FM i OKO.press wynika, że gdyby wybory odbyły się dziś, to wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość. Głos na partię rządzącą chce oddać 40,7 proc. badanych. Duże spadki poparcia notuje Koalicja Obywatelska. W Sejmie znalazłyby się w sumie cztery ugrupowania.
Zobacz więcej na temat:  sondaże wybory w Polsce Prawo i Sprawiedliwość partie polityczne Sejm POLSKA społeczeństwo