Polskie Radio

Nagrody Mediów Publicznych 2021. Józef Skrzek najlepszy w kategorii "Muzyka"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 20:30
Wybitny muzyk, kompozytor oraz pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka" w wysokości 100 tys. zł. Polskie Radio doceniło muzyka za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki rozrywkowej w jej najbardziej ambitnym wydaniu oraz za umiejętne łączenie sacrum i profanum.
Józef Skrzek laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka
Józef Skrzek laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka"Foto: Polskie Radio

Podczas uroczystej gali w siedzibie TVP wręczone zostały również nagrody w pozostałych kategoriach, czyli: "Obraz" (nagradza kapituła TVP), "Słowo" (PAP) oraz "Idea" (rozgłośnie regionalne Polskiego Radia - Audytorium 17).  

Laureat w kategorii "Muzyka"

Józef Skrzek to pionier rodzimej sceny rocka progresywnego i elektronicznego, basista, multiinstrumentalista, kompozytor zaskakujący i zachwycający słuchaczy już od ponad 50 lat. Muzyk, pochodzący z Górnego Śląska (ur. w 1948 r. w Siemianowicach Śląskich), ukończył renomowaną szkołę średnią im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach w klasie fortepianu. W 1969 roku rozpoczął współpracę z formacjami Mariolaine & Swinging Soul Corporation, Ślężanie i Ametysty. W 1970 roku został członkiem zespołu Breakout, z którym nagrał płytę "70a". W 1971 roku założył - wraz z Apostolisem Anthimosem i Jerzym Piotrowskim – Silesian Blues Band (od 1973 roku jako SBB). Grupa nagrała kilkanaście albumów, czym umocniła swoją pozycję jako jednego z najciekawszych i najbardziej oryginalnych zespołów polskiego rocka progresywnego. SBB zawiesił swoją działalność w 1980 roku, by reaktywować się w 2000 roku.

Obecnie Józef Skrzek występuje również solo w autorskich projektach łączących brzmienia akustyczne z elektroniką. Komponuje muzykę teatralną, telewizyjną oraz filmową. W 2017 roku otrzymał złoty medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", w 2018 został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, a w 2019 roku - Krzyżem Wolności i Solidarności.

Nominowani

W kategorii "Muzyka" nominowani byli również: Agnieszka Budzińska-Bennett - wokalistka, pianistka, harfistka i muzykolog, na stałe mieszkająca w Szwajcarii, założycielka międzynarodowego zespołu muzyki dawnej Peregrina - doceniona za promocję polskiej kultury na całym świecie, niezwykłe umiejętności i pasję, z którą przybliża słuchaczom zapomniane skarby polskiej muzyki dawnej, w tym za nagranie z Chórem Polskiego Radia "Melodii na psałterz polski" Mikołaja Gomółki; Leszek Możdżer - wybitny muzyk jazzowy, kompozytor, producent i twórca muzyki filmowej, nominowany za dar łączenia słowiańskiego ducha ze światowymi trendami w muzyce jazzowej, ogromną kreatywność oraz nieustający głód poszukiwania nowych form wyrazu, i wreszcie - za nieczęstą umiejętność poruszania muzyką najgłębszych emocji.

Czytaj także:

W skład tegorocznej kapituły przyznającej nagrodę w kategorii "Muzyka" weszli: piosenkarka Halina Frąckowiak, muzyk jazzowy i kompozytor Jan Ptaszyn Wróblewski (Laureat 2019), światowej sławy śpiewak operowy Piotr Beczała (Laureat 2020), muzyk, kompozytor, lider zespołu Trebunie-Tutki Krzysztof Trebunia-Tutka oraz producent muzyczny Wojciech Trzciński (przewodniczący).

Nagrody Specjalne

Zarząd Polskiego Radia wręczył również swoje Nagrody Specjalne. Otrzymały je: Elżbieta Berus-Tomaszewska - historyk, znawca historii II wojny światowej, dyrektor Archiwum Polskiego Radia - uhonorowana przez Zarząd Polskiego Radia Nagrodą Specjalną za niestrudzoną pracę w dziedzinie popularyzacji wiedzy o historii polskich zrywów zbrojnych XX wieku z Powstaniem Warszawskim na czele oraz doprowadzenie do wpisania kolekcji 93. metalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku - z przemówieniami m.in. Stefana Starzyńskiego i Józefa Becka – na Listę Krajową programu UNESCO „Pamięć świata”; Małgorzata Małaszko-Stasiewicz - muzykolog, autorka opraw muzycznych spektakli teatru Polskiego Radia, od 2011 roku dyrektor Programu 2 Polskiego Radia - uhonorowana przez Zarząd Polskiego Radia Nagrodą Specjalną za wieloletnią, pełną pasji i sukcesów, promocję ambitnej kultury na antenie radiowej Dwójki, w tym muzyki klasycznej, jazzowej oraz ludowej i literatury, a także za organizację lub współorganizację wielu prestiżowych wydarzeń muzycznych rangi światowej - z Międzynarodowym Konkursem Pianistycznym im. Fryderyka Chopina na czele.

Wyróżnieni w pozostałych kategoriach

Statuetka w kategorii "Słowo" powędrowała do pisarki i reportażystki Joanny Siedleckiej "za wierność dewizie Józefa Mackiewicza, że tylko prawda jest ciekawa". Jest ona autorką zbiorów reportaży "Stypa", "Poprawiny", "Parszywa sytuacja" i "Jaworowe dzieci" oraz biografii polskich pisarzy: Witolda Gombrowicza, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Jerzego Kosińskiego i Zbigniewa Herberta.

Nagrodą w kategorii "Obraz" uhonorowano dziennikarkę i reżyserkę filmów dokumentalnych, autorkę "Sprawy dla reportera" Elżbietę Jaworowicz - za "inspirowanie działań umożliwiających ludziom skuteczną walkę o swoje prawa i racje oraz za budowanie więzi z widzem". Z kolei w kategorii "Idea" nagrodę przyznano dziennikarzowi, publicyście, historykowi i autorowi książek dotyczących współczesnej historii Polski - Piotrowi Semce.

W kategorii "Obraz" Nagrodę Mediów Publicznych przyznała Telewizja Polska, a w kategorii "Słowo" - Polska Agencja Prasowa. Rozgłośnie regionalne po raz pierwszy wręczyły swoją nagrodę nazwaną "Idea". Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali statuetkę oraz 100 tys. zł.


***

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych.

Retransmisja gali we wtorek 30 listopada w radiowej Jedynce o godz. 21.00.

IAR/Woźniak/i OW/kp/rk/pr

Czytaj także

"Audycja historyczna roku". IPN wręczył nagrody, uhonorowano dziennikarzy Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 23:55
Reportaże dziennikarzy Radia Gdańsk Marzeny Bakowskiej i Andrzeja Urbańskiego zatytułowane "#Pamięć Grudzień 70" zdobyły Grand Prix w konkursie Instytutu Pamięci Narodowej na Audycję Historyczną Roku. - Taka nagroda dodaje skrzydeł - powiedziała współautorka serii Marzena Bakowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Elżbieta Berus-Tomaszewska Laureatką Nagrody Specjalnej Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 20:18
Elżbieta Berus-Tomaszewska Laureatką Nagrody Specjalnej Polskiego Radia. Archiwum Polskiego Radia pod jej kierownictwem doprowadziło do wpisania kolekcji 93 płyt z września 1939 roku na Listę Krajową programu UNESCO. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To święto kultury polskiej". Krzysztof Czabański o wręczeniu Nagród Mediów Publicznych

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 20:18
- Wręczenie tych nagród to hołd, jaki media publiczne składają kulturze polskiej i jej twórcom - powiedział przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański podczas gali Nagród Mediów Publicznych. 
rozwiń zwiń