Polskie Radio

"Święto kultury". Krzysztof Czabański o Nagrodzie Mediów Publicznych

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 20:20
- Wręczenie tych nagród to hołd, jaki media publiczne składają kulturze polskiej i jej twórcom - powiedział przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański podczas gali Nagród Mediów Publicznych. 
Wręczenie Nagród Mediów Publicznych to święto kultury polskiej - powiedział Krzysztof Czabański
Wręczenie Nagród Mediów Publicznych to święto kultury polskiej - powiedział Krzysztof Czabański Foto: Polskie Radio

Krzysztof Czabański podkreślił, że nominowani do nagród, "to wybitne postacie szeroko pojętej kultury". - Niezależnie od tego, kto będzie laureatem, gratuluję wszystkim tym, którzy znaleźli się w gronie kandydujących do tego najwyższego lauru - mówił przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

"Święto kultury polskiej"

Przypomniał, że "zaczynaliśmy od dwóch kategorii przed laty z Andrzejem Urbańskim jako ówczesnym prezesem Telewizji Polskiej - literatura i muzyka". - Te kategorie są kontynuowane - chociaż literatura pod nazwą "Słowo" jest pojęciem szerszym - dodał. Czabański wskazał, że po wznowieniu nagród doszła jeszcze kategoria "Obraz", a od tego roku kategoria "Idea". - Dziękuję spółkom mediów publicznych za to, że się dogadały - choć każda jest autonomiczna i nie jest to proste - i kontynuują te nagrody - powiedział.

- Wręczenie tych nagród to święto kultury polskiej, to hołd - nie waham się użyć tego słowa - jaki media publiczne składają kulturze polskiej i twórcom kultury polskiej - podkreślił Czabański.

Inicjatorzy Nagród Mediów Publicznych

- Chciałbym się z Państwem podzielić pewnym wspomnieniem, ponieważ z niego płynie przesłanie na przyszłość i dobrze by było, gdyby ono towarzyszyło nam przy następnych galach mediów publicznych, przy dalszych nagrodach - aby to było przesłanie "na zawsze" dla tych nagród - mówił przewodniczący RMN. Jak wyjaśnił, te nagrody "zrodziły się z rozmowy trzech panów": Janusza Kurtyki, ówczesnego prezesa Instytut Pamięci Narodowej, Andrzeja Urbańskiego, wówczas prezesa Zarządu Telewizji Polskiej i jego samego, ówcześnie szefa Polskiego Radia.

- We trzech rozmawialiśmy i mówiliśmy o konieczności wyjścia do twórców polskiej kultury z podziękowaniem, z zachętą, z uświadomieniem wszystkim, że kultura jest podstawą dla mediów publicznych, że bez kultury nie ma tych mediów, a dzięki mediom publicznym kultura może się w Polsce rozwijać, kultura jest naszą przyszłością - podkreślił Czabański.

Czytaj także:

"Wyraz pamięci i wdzięczności"

- Ta gala - jak i każda poprzednia i każda następna - będzie wyrazem pamięci i wdzięczności wobec Janusza Kurtyki i Andrzeja Urbańskiego, których już z nami nie ma. Pamiętajmy o ich dokonaniach - nie tylko tych związanych z z nagrodami, bo dużo dobrego wnieśli do życia publicznego w Polsce - zaapelował Krzysztof Czabański.

Uroczystość wręczenia Nagród Mediów Publicznych odbyła się w poniedziałek w warszawskiej siedzibie TVP.

kp

Czytaj także

"Audycja historyczna roku". IPN wręczył nagrody, uhonorowano dziennikarzy Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 23:55
Reportaże dziennikarzy Radia Gdańsk Marzeny Bakowskiej i Andrzeja Urbańskiego zatytułowane "#Pamięć Grudzień 70" zdobyły Grand Prix w konkursie Instytutu Pamięci Narodowej na Audycję Historyczną Roku. - Taka nagroda dodaje skrzydeł - powiedziała współautorka serii Marzena Bakowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Elżbieta Berus-Tomaszewska Laureatką Nagrody Specjalnej Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 20:18
Elżbieta Berus-Tomaszewska Laureatką Nagrody Specjalnej Polskiego Radia. Archiwum Polskiego Radia pod jej kierownictwem doprowadziło do wpisania kolekcji 93 płyt z września 1939 roku na Listę Krajową programu UNESCO. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych 2021. Józef Skrzek najlepszy w kategorii "Muzyka"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 20:30
Wybitny muzyk, kompozytor oraz pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka" w wysokości 100 tys. zł. Polskie Radio doceniło muzyka za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki rozrywkowej w jej najbardziej ambitnym wydaniu oraz za umiejętne łączenie sacrum z profanum. Nagrodą Specjalną Zarządu Polskiego Radia została uhonorowana Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń