Polskie Radio

Nagrody Mediów Publicznych 2021. Józef Skrzek najlepszy w kategorii "Muzyka"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 20:30
Wybitny muzyk, kompozytor oraz pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka" w wysokości 100 tys. zł. Polskie Radio doceniło muzyka za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki rozrywkowej w jej najbardziej ambitnym wydaniu oraz za umiejętne łączenie sacrum z profanum. Nagrodą Specjalną Zarządu Polskiego Radia została uhonorowana Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia.
Józef Skrzek laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka
Józef Skrzek laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka"Foto: Polskie Radio

małaszko 1200.jpg
Małgorzata Małaszko-Stasiewicz laureatką Nagrody Specjalnej Polskiego Radia

Podczas uroczystej gali w siedzibie TVP wręczone zostały również Nagrody w pozostałych kategoriach, czyli: "Obraz" (nagradza kapituła TVP), "Słowo" (PAP) oraz "Idea" (rozgłośnie regionalne Polskiego Radia - Audytorium 17). 

Laureat w kategorii "Muzyka"

Józef Skrzek to pionier rodzimej sceny rocka progresywnego i elektronicznego, basista, multiinstrumentalista, kompozytor zaskakujący i zachwycający słuchaczy już od ponad 50 lat. Muzyk pochodzący z Górnego Śląska (ur. w 1948 r. w Siemianowicach Śląskich) ukończył renomowaną szkołę średnią im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach w klasie fortepianu. W 1969 roku rozpoczął współpracę z formacjami: Mariolaine & Swinging Soul Corporation, Ślężanie i Ametysty. W 1970 roku został członkiem zespołu Breakout, z którym nagrał płytę "70a". W 1971 roku założył - wraz z Apostolisem Anthimosem i Jerzym Piotrowskim – Silesian Blues Band (od 1973 roku jako SBB). Grupa nagrała kilkanaście albumów umacniając swoją pozycję jako jednego z najciekawszych i najbardziej oryginalnych zespołów polskiego rocka progresywnego. SBB zawiesił swoją działalność w 1980 roku, by reaktywować się w 2000 roku.

Obecnie Józef Skrzek występuje również solo w autorskich projektach łączących brzmienia akustyczne z elektroniką. Komponuje muzykę teatralną, telewizyjną oraz filmową. W 2017 roku otrzymał złoty medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, w 2018 został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, a w 2019 roku Krzyżem Wolności i Solidarności.

 

Posłuchaj
06:09 2021_11_30 17_29_52_PR2_Wybieram_Dwojke.mp3 Józek Skrzek o swojej drodze artystycznej (Wybieram Dwójkę)

 

Józef Skrzek był gościem Polskiego Radia. Mówił, że muzyka fascynowała go już od dziecka, a do śpiewania zachęcała go mama. Swoją pasję rozwijał w Siemianowicach Śląskich. - W tym miejscu odbywały się potem dalsze grania i muzykowania zespołów. Tutaj spotykali się młodzi ludzie z całego Śląska, a może i nawet z Polski. To był niesamowity checkpoint. Do dzisiaj jestem pod wrażeniem tego wszystkiego. Zresztą, jak później była Leśniczówka, to nawet składy stamtąd zaczęły tu ćwiczyć - opowiadał.

Wspominał też początki zespołu SBB. - To jest taki moment w tej miejscowości, gdzie niedaleko jest Ojcowizna i tam też ćwiczyliśmy w piwnicy. Trudno było się nam zgrać z tym całym show-biznesem, ponieważ byliśmy na południu, na Śląsku, a większość show-biznesu to stolica - podkreślił.

Nominowani

W kategorii "Muzyka" nominowani byli również: Agnieszka Budzińska-Bennett - wokalistka, pianistka, harfistka i muzykolog, na stałe mieszkająca w Szwajcarii. Założycielka międzynarodowego zespołu muzyki dawnej Peregrina. Doceniona za promocję polskiej kultury na całym świecie, niezwykłe umiejętności i pasję, z która przybliża słuchaczom zapomniane skarby polskiej muzyki dawnej, w tym nagranie z Chórem Polskiego Radia "Melodii na psałterz polski" Mikołaja Gomółki; Leszek Możdżer - wybitny muzyk jazzowy, kompozytor, producent i twórca muzyki filmowej. Nominowany za dar łączenia słowiańskiego ducha ze światowymi trendami w muzyce jazzowej, ogromną kreatywność oraz nieustający głód poszukiwania nowych form wyrazu, a wreszcie - nieczęstą umiejętność poruszania muzyką najgłębszych emocji.

Czytaj także:

W skład tegorocznej kapituły w kategorii "Muzyka" weszli: piosenkarka Halina Frąckowiak, muzyk jazzowy i kompozytor Jan Ptaszyn Wróblewski (Laureat 2019), światowej sławy śpiewak operowy Piotr Beczała (Laureat 2020), muzyk, kompozytor, lider zespołu Trebunie-Tutki - Krzysztof Trebunia-Tutka oraz producent muzyczny Wojciech Trzciński (przewodniczący).

Nagrody Specjalne

Zarząd Polskiego Radia wręczył również swoje Nagrody Specjalne. Otrzymały je: Elżbieta Berus-Tomaszewska - historyk, znawca historii II wojny światowej, dyrektor Archiwum Polskiego Radia. Uhonorowana przez Zarząd Polskiego Radia Nagrodą Specjalną za niestrudzoną pracę w dziedzinie popularyzacji wiedzy o historii polskich zrywów zbrojnych XX wieku z Powstaniem Warszawskim na czele oraz doprowadzenie do wpisania kolekcji 93 metalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku - z przemówieniami m.in. Stefana Starzyńskiego i Józefa Becka – na Listę Krajową programu UNESCO „Pamięć świata”; Małgorzata Małaszko-Stasiewicz - muzykolog, autorka opraw muzycznych spektakli teatru Polskiego Radia, od 2011 roku dyrektor Programu 2 Polskiego Radia. Uhonorowana przez Zarząd Polskiego Radia Nagrodą Specjalną za wieloletnią, pełną pasji i sukcesów promocję ambitnej kultury antenie radiowej Dwójki, w tym muzyki klasycznej, jazzowej oraz ludowej oraz literatury, a także za organizację lub współorganizację wielu prestiżowych wydarzeń muzycznych rangi światowej - z Międzynarodowym Konkursem Pianistycznym im. Fryderyka Chopina na czele.

Wyróżnieni w pozostałych kategoriach

Nagrody Mediów Publicznych przyznawane są przez cztery instytucje publiczne. Poza Polskim Radiem wręcza je także Telewizja Polska - za osiągnięcia w dziedzinie obrazu - oraz Polska Agencja Prasowa, która nagradza twórców posługujących się słowem. W tym roku, po raz pierwszy, swoją nagrodę - nazwaną "Idea" - wręczyły też rozgłośnie regionalne Polskiego Radia (Audytorium 17). 

***

Józef Skrzek, Elżbieta Jaworowicz, Joanna Siedlecka i Piotr Semka - to laureaci Nagród Mediów Publicznych 2021. Nagrodę w kategorii Muzyka przyznało Polskie Radio - pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego. 

Statuetka w kategorii Słowo powędrowała do pisarki i reportażystki Joanny Siedleckiej "za wierności dewizie Józefa Mackiewicza, że tylko prawda jest ciekawa". Jest ona autorką zbiorów reportaży "Stypa", "Poprawiny", "Parszywa sytuacja" i "Jaworowe dzieci" oraz biografii polskich pisarzy: Witolda Gombrowicza, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Jerzego Kosińskiego i Zbigniewa Herberta.

Nagrodą w dziedzinie Obrazu uhonorowano dziennikarkę i reżyserkę filmów dokumentalnych, autorkę "Sprawy dla reportera" Elżbietę Jaworowicz za inspirowanie działań umożliwiających ludziom skuteczną walkę o swoje prawa i racje oraz za budowanie więzi z widzem. Z kolei w kategorii Idea nagrodę przyznano dziennikarzowi, publicyście, historykowi i autorowi książek dotyczących współczesnej historii Polski - Piotrowi Semce.

W dziedzinie Obrazu Nagrodę Mediów Publicznych przyznała Telewizja Polska, a Polska Agencja Prasowa w kategorii Słowo. Rozgłośnie regionalne po raz pierwszy wręczyły swoją nagrodę nazwaną "Idea". Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali statuetkę oraz sto tysięcy złotych.

***

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych.

Retransmisja gali we wtorek 30 listopada w radiowej Jedynce o godz. 21.00.

IAR/ Woźniak/i OW/ kp / rk 

Czytaj także

"Audycja historyczna roku". IPN wręczył nagrody, uhonorowano dziennikarzy Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 23:55
Reportaże dziennikarzy Radia Gdańsk Marzeny Bakowskiej i Andrzeja Urbańskiego zatytułowane "#Pamięć Grudzień 70" zdobyły Grand Prix w konkursie Instytutu Pamięci Narodowej na Audycję Historyczną Roku. - Taka nagroda dodaje skrzydeł - powiedziała współautorka serii Marzena Bakowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Elżbieta Berus-Tomaszewska Laureatką Nagrody Specjalnej Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 20:18
Elżbieta Berus-Tomaszewska Laureatką Nagrody Specjalnej Polskiego Radia. Archiwum Polskiego Radia pod jej kierownictwem doprowadziło do wpisania kolekcji 93 płyt z września 1939 roku na Listę Krajową programu UNESCO. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To święto kultury polskiej". Krzysztof Czabański o wręczeniu Nagród Mediów Publicznych

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 20:18
- Wręczenie tych nagród to hołd, jaki media publiczne składają kulturze polskiej i jej twórcom - powiedział przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański podczas gali Nagród Mediów Publicznych. 
rozwiń zwiń