Polskie Radio

Święto Trzech Króli w "Czterech porach roku"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 13:39
6 stycznia większości Polaków kojarzy się ze świętem Objawienia Pańskiego, potocznie zwanym świętem Trzech Króli. Tego dnia wierni Kościoła katolickiego wspominają wędrówkę trzech mędrców, którzy przybyli do Betlejem, by oddać pokłon Chrystusowi. W Polsce świętu Trzech Króli towarzyszą kolorowe orszaki i jasełka.
Orszak Trzech Króli na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi w 2020 roku
Orszak Trzech Króli na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi w 2020 rokuFoto: Forum/Marian Zubrzycki

Orszak Trzech Króli to uliczne jasełka organizowane na ulicach wielu miejscowości w Polsce i na świecie. Wywodzi się on z polskiej tradycji jasełkowej i kolędniczej, ale podobny jest w swoim charakterze do parad organizowanych w miastach Hiszpanii, w niektórych miastach Meksyku i w innych miastach świata. Podczas orszaku Trzej Królowie jadą ulicami miasta, rzucając dzieciom cukierki.

Polski Orszak Trzech Króli zaliczany jest do największych ulicznych jasełek na świecie. Polega na przejściu ulicami dzieci i królów, którzy zmierzają do Stajenki, aby pokłonić się Jezusowi. Po drodze śpiewane są kolędy, wszyscy uczestnicy otrzymują śpiewniki kolędowe i kolorowe papierowe korony.

W "Czterech porach roku" zapytamy o organizację Orszaków Trzech Króli w kilku polskich miastach, odwiedzimy też rodzinę szykującą się do Orszaku.

O obchodach Trzech Króli w Hiszpanii opowie mieszkający tam na stałe dr Tomasz Raducha. Przybliży zwyczaje rodzinnego świętowania, wręczania prezentów, paradach. Będzie także o tradycyjnym cieście na ten dzień - Pastel de Tres Reyes z ukrytą w środku niespodzianką.

Zaś astronom Jerzy Rafalski opowie o tym, jak wyglądała gwiazda prowadząca mędrców/Króli i co jeszcze można w ten dzień zobaczyć na niebie.

Czytaj także:

***
Do słuchania "Czterech pór roku " w czwartek (6.01) w godzinach 10.00-13.00 zaprasza Sława Bieńczycka.

Wikipedia/ag

Zobacz więcej na temat: Trzech Króli
Czytaj także

Od aniołów, przez kolędy, po życzenia świąteczne. Alfabet Bożego Narodzenia

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2021 11:20
Polskie świętowanie Bożego Narodzenia łączy wiele elementów tradycji ogólnoeuropejskich ze zwyczajami i symbolami typowo rodzimymi, znanymi przede wszystkim w naszym kraju. Opłatek, słoma pod wigilijnym obrusem, dodatkowe nakrycie, kolędnicy, szopka czy kutia. Jakie jest źródło i znaczenie tych i innych spraw, które składają się na tę wyjątkową, bożonarodzeniową rzeczywistość?  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bieg, akcja charytatywna i challenge kolędowy. Orszaki Trzech Króli zapowiadają atrakcje

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 06:45
Orszaki Trzech Króli 2022 odbędą się 6 stycznia zgodnie z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Sanepidu. Tym razem organizatorzy proponują m.in. Bieg Trzech Króli, a także akcję charytatywną na rzecz Afryki.
rozwiń zwiń