Polskie Radio

Kim jest asystent zdrowienia?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 14:55
Asystent zdrowienia jest bardzo ważnym elementem psychiatrii i pełni istotną, choć dosyć nową, rolę w procesie zdrowienia psychicznego. Jest to ekspert, który dzięki swojemu własnemu przepracowanemu doświadczeniu kryzysu psychicznego pomaga zdrowieć innym i wspiera ich najbliższych. Rolą asystenta jest także edukowanie społeczeństwa w kwestii kryzysu psychicznego. W audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Krzysztof Henczak, asystent zdrowienia, opowiedział o swoim kryzysie psychicznym, który przyszedł niespodziewanie, gdy Krzysztof był młodym, zdrowym, ambitnym i pracowitym chłopakiem.
Asystent zdrowienia pełni istotną, choć dosyć nową rolę w procesie zdrowienia psychicznego
Asystent zdrowienia pełni istotną, choć dosyć nową rolę w procesie zdrowienia psychicznegoFoto: fizkes/shutterstock.com

Choć kryzys był poważny, Krzysztofowi Henczakowi udało się z niego wyjść. Jak twierdzi, to, co go swego czasu "zabiło", ostatecznie bardzo go wzmocniło. - Ten kryzys przyszedł po coś. Po to, żebym mógł dzisiaj pomagać ludziom – podsumowuje swoją historię gość Strefy Rodzica. Obecny asystent zdrowienia mówi, że dzisiaj może podziękować za swoją przeszłość. To trudne, ale bezcenne doświadczenie postanowił wykorzystać, by pomagać innym.

Żeby zostać asystentem zdrowienia, trzeba ukończyć roczny kurs. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie doświadczenia z własnym kryzysem psychicznym i bycie w remisji przez co najmniej rok. Asystent zdrowienia nie musi mieć ukończonej uczelni wyższej – wystarczy jego własne doświadczenie, którym później dzieli się z osobami zmagającymi się z kryzysem. Asystent słucha, zapewnia wsparcie i jest swego rodzaju pośrednikiem pomiędzy pacjentem, a lekarzem specjalistą. 

Posłuchaj
59:38 2022_04_06 21_59_42_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 6 kwietnia godz. 22:00 Kim jest asystent zdrowienia?

Asystent zdrowienia ma w sobie dużo empatii i zrozumienia. Dzięki swojemu doświadczeniu stawia się na równi z osobą w kryzysie. Asystent zdrowienia wspiera aktywizację. Niekoniecznie wyręcza, ale towarzyszy. Informacje o tym, jak zostać asystentem zdrowienia można znaleźć na stronie Polskiego Instytutu Otwartego Dialogu. Pomocy asystenta można szukać chociażby w Centrum Dialogu Emocjonalnego.

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Aleksandra Jasińska
Gość: Krzysztof Henczak – asystent zdrowienia, psychoterapeuta
Data emisji: 06.04.2022
Godzina emisji: 21:00

Czytaj dalej:

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Czytaj także

Trudne relacje dziecko-rodzic

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 23:57
Odwrócona relacja pomaga wytłumaczyć, dlaczego utrzymujący się negatywny wpływ rodzica działa szkodliwie na zdrowie psychiczne dziecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaburzenia odżywiania u dzieci. Rozmowa z terapeutą [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 12:05
Wśród rodzajów zaburzeń odżywiania możemy wymienić anoreksję, bulimię i otyłość. Na ich wystąpienie wpływa wiele czynników, a jednym z objawów jest np. niejedzenie w stresie lub wręcz przeciwnie, zajadanie emocji. Zaburzenia odżywiania nie dotykają tylko dorosłych, ale także dzieci i młodzież, dlatego w "Strefie Rodzica" temat ten został poruszony z Aleksandrą Dejewską, terapeutką zaburzeń odżywiania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Racjonalne gospodarowanie czasem wolnym [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 12:28
W dzisiejszym świecie trudno jest nie mieć grafiku wypełnionego po brzegi. Pęd i presja środowiska towarzyszą nam na co dzień. W wolnych chwilach oczekujemy przede wszystkim wytchnienia i odpoczynku. Co zrobić, by jak najlepiej wykorzystać czas wolny?  
rozwiń zwiń