Polskie Radio

Sześć godzin audycji autorskich w Polskim Radiu dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 10:00
"Porady konsularne", "O tym się mówi" czy "Poradnik psychologiczny" - to kolejne propozycje Polskiego Radia dla Ukraińców w Polsce. Od piątku, 17 czerwca, autorskie audycje Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy wydłużono z czterech do sześciu godzin. Nadawane - w języku ukraińskim - na antenie Polskiego Radia dla Ukrainy, dostępne są na częstotliwościach: 100,6 FM w Warszawie, 98,6 FM w Przemyślu oraz na 93,3 MHz w Hrubieszowie, a także w aplikacji mobilnej, playerze i w DAB+. 
Polskie Radio uruchomiło nadawanie swojego specjalnego programu w języku ukraińskim
Polskie Radio uruchomiło nadawanie swojego specjalnego programu w języku ukraińskim Foto: Polskie Radio

Polskie Radio uruchomiło 2 maja specjalną antenę w języku ukraińskim – Polskie Radio dla Ukrainy w Warszawie, na częstotliwości 100,6 FM. Obecnie publiczny nadawca radiowy nadaje po ukraińsku na trzech częstotliwościach: w stolicy - na 100,6 FM, w Przemyślu - na 98,6 FM oraz w Hrubieszowie - na częstotliwości 93,3 MHz.

Polskie Radio udostępnia na tych częstotliwościach antenę dziennikarzom i współpracownikom Ukraińskiego Radia Publicznego UKR1, transmituje jego audycje oraz emitowało dotychczas - przez cztery godziny dziennie (17.00-21.00) - specjalne, autorskie programy Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy. Od piątku 17 czerwca Polskie Radio wydłuża nadawanie audycji o kolejne dwie godziny - będzie ich można słuchać w godz. 15.00-21.00. W programie m.in. informacje, gdzie znaleźć pomoc, jakie dokumenty wypełnić, by skorzystać z oferowanych projektów pomocowych, szczegóły działań polskiego rządu, samorządów oraz organizacji pożytku publicznego na rzecz uchodźców z Ukrainy, a także audycje poświęcone dziedzictwu kulturalnemu Polski i Ukrainy, w tym wspólnym elementom naszych kultur. 

Nowe audycje Polskiego Radia dla Ukrainy to: "Porady konsularne" - cotygodniowe, tworzone we współpracy z ambasadą oraz konsulatami generalnymi Ukrainy, "Na fali zdrowia" - poświęcone pytaniom związanym ze służbą zdrowia w Polsce, adresowane głównie do obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski, "O tym się mówi" - codzienne audycje, poświęcone aktualnym wydarzeniom w Polsce i świecie, "Muzyka chwili" i "Rozmowa tygodnia". W Polskim Radiu dla Ukrainy prezentowane są także przygotowane przez Polskie Radio Dzieciom podcasty z lekcjami języka polskiego dla najmłodszych, w czwartki o godz. 18.35.

Nadal będą również nadawane audycje Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia na terytorium Ukrainy, również w Kijowie i Lwowie, na częstotliwościach UKF, partnerów Polskiego Radia dla Zagranicy - Hromadskiego Radia oraz Radia "Nezałeżnist".

W programie znaleźć można informacje na temat bieżącej sytuacji na Ukrainie, o tym, co dzieje się na okupowanych przez rosyjskiego najeźdźcę terenach, również praktyczne porady i niezbędne wskazówki dla Ukraińców, którzy przybyli do Polski - gdzie udać się po pomoc i w jaki sposób załatwić formalności. 

***

Polskie Radio od początku agresji Rosji na Ukrainę nadaje serwisy w języku ukraińskim w Jedynce i Trójce. Obecnie w radiowej Jedynce (na falach długich 225 kHz - dostępnych również na dużych obszarach Ukrainy i w prawie całej Europie) emitowane są trzy razy dziennie: po godzinie 10.00, 14.00 i 17.00, a w radiowej Trójce o godz. 10.30, 14.30 i 18.30. Są każdego dnia przygotowywane i realizowane przez Sekcję Ukraińską Polskiego Radia dla Zagranicy. Swoje serwisy w języku ukraińskim nadaje również Polskie Radio Kierowców. Dodatkowo na mocy porozumienia z publicznym Ukraińskim Radiem, od początku marca Polskie Radio na swojej częstotliwości DAB+ stale transmituje sygnał UKR1 na terytorium Polski.

Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce mogą słuchać programu Ukraińskiego Radia także za pośrednictwem internetowego playera Polskiego Radia oraz na platformie moje.polskieradio.pl. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy został także dodany do aplikacji na urządzenia mobilne: Polskie Radio – do bezpłatnego pobrania z Google Play i App Store.

Dodatkowo antena Polskiego Radia dla Zagranicy emituje na Ukrainę audycje także na częstotliwościach UKF - dzięki nadajnikom w Kijowie oraz dziewięciu - w obwodach donieckim i ługańskim.

Portal PolskieRadio24.pl uruchomił całodobowy streaming audio-wideo w serwisie YouTube, w którym prezentowane są najświeższe i najważniejsze informacje dotyczące rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę.

mat. pras. / rk 

Czytaj także

Polskie Radio z wiadomościami po ukraińsku

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2022 19:00
Wiadomości po ukraińsku w Programie 1 i w Programie 3 Polskiego Radia - mają teraz po trzy wydania w każdej z anten. W Jedynce Ukraińcy mogą usłyszeć aktualności w swoim języku po godzinie 10, 14 i 17, a w radiowej Trójce: o godzinie 10.30, 14.30 oraz o 18.30. Wszystkie wydania przygotowują i prezentują dziennikarze Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rada Programowa doceniła Polskie Radio za relacjonowanie wydarzeń na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2022 18:00
Szybkie zmiany ramowe anten oraz aktywna praca wszystkich zespołów Polskiego Radia w relacjonowaniu działań wojskowych na Ukrainie i w niesieniu pomocy Ukraińcom. Tak jest od pierwszych ataków Rosji na Ukrainę. Polskie Radio niemal natychmiast udostępniło miejsce dla ukraińskiego radia w swoim playerze oraz swoją częstotliwość DAB+. Pojawiły się też serwisy po ukraińsku oraz specjalne audycje i reportaże, mówiące o sytuacji Ukraińców w swojej ojczyźnie i w Polsce. Rada Programowa złożyła za te aktywne działania podziękowania na ręce Zarządu Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

12. odcinek podcastu z nauką języka polskiego dla dzieci z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 09:00
Na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl dostępny jest najnowszy, 12. odcinek lekcji nauki języka polskiego. To specjalna oferta całodobowego Polskiego Radia Dzieciom dla dzieci z Ukrainy. W najnowszym podcaście "Cześć - вивчаймо польську разом", czyli "Cześć - uczmy się polskiego razem​​", będziemy kontynuować temat rodziny i poznamy takie słowa, jak "babcia", "dziadek", "kuzynka", "kuzyn", "ciocia" i "wujek". (В цій серії ми продовжимо тему родини і повчимось таких слів, як бабуся, дідусь, двоюрідна або троюрідна сестричка і братик, тітка і дядько). Każda lekcja rozpoczyna się od przypomnienia wcześniej poznanych zwrotów. Zapraszamy!
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Matki Matkom". Wyjątkowy koncert w Polskim Radiu [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 14:09
W Dniu Matki na Ukrainie w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbył się wyjątkowy koncert "Matki Matkom - Matki Polski dla Matek Ukrainy". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio dla Ukrainy nadaje w kolejnym mieście

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 08:30
Polskie Radio dla Ukrainy nadal będzie nadawać w Warszawie na częstotliwości 100,6 FM. Obecnie publiczny nadawca radiowy nadaje po ukraińsku na trzech częstotliwościach: poza stolicą także w Przemyślu na 98,6 FM oraz w Hrubieszowie - na częstotliwości 93,3 MHz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio dla Zagranicy z podcastami z nauką języka polskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 14:50
Polskie Radio dla Zagranicy zaprasza wszystkie dzieci z Ukrainy do nauki języka polskiego. W każdy czwartek po godz. 18.30 stacja emituje – w autorskim paśmie Polskiego Radia dla Ukrainy – kolejne odcinki podcastów "Cześć – вивчаймо польську разом" ("Cześć – uczmy się polskiego razem"), które przygotowuje redakcja Polskiego Radia Dzieciom. Każdy odcinek udostępniany jest również na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń