Polskie Radio

Bartosz Chajdecki wśród najlepszych kompozytorów na świecie

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 16:00
Muzyka z filmu "Mistrz" - jednego z najbardziej znanych polskich kompozytorów - znalazła się w gronie najlepszych ścieżek dźwiękowych Public Choice Award 2022. O nagrodę przyznawaną podczas najważniejszego festiwalu muzyki filmowej na świecie - Film Fest Ghent - Bartosz Chajdecki będzie walczył m.in. z Hansem Zimmerem, Jamesem Newtonem Howardem, Alexandrem Desplatem i Jonnym Greenwoodem. 
Kompozytor Bartosz Chajdecki podczas pracy.
Kompozytor Bartosz Chajdecki podczas pracy. Foto: Archiwum Bartosza Chajdeckiego

Bartosz Chajdecki jako jedyny polski kompozytor znalazł się na prestiżowej liście pretendentów do Public Choice Award opracowanej przez IFMCA - Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Muzyki Filmowej. Głosowanie na najlepsze ścieżki dźwiękowe będzie trwało do 22 sierpnia na stronie www.worldsoundtrackawards.com. Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas uroczystej gali World Soundtrack Awards na festiwalu filmowym w Gandawie 22 października. 

Singiel "Życie" z filmu "Mistrz"

- Cieszę się, że muzyka do filmu "Mistrz" w reżyserii Macieja Barczewskiego została zauważona i dostała znakomite recenzje także poza granicami kraju. To dla mnie ogromny zaszczyt, że mogłem się znaleźć w tak prestiżowym gronie kompozytorów z całego świata. Jest to duże wyróżnienie również dla wszystkich twórców filmu "Mistrz", który przywrócił pamięć o pięściarzu z obozu koncentracyjnego Auschwitz – podkreśla kompozytor. 

Bartosz Chajdecki - "Życie" (z filmu "Mistrz") / źródło: serwis YouTube.com - oficjalny kanał Agencji Muzycznej Polskiego Radia 


Bartosz Chajdecki to autor muzyki do filmów fabularnych, dokumentalnych, seriali telewizyjnych oraz spektakli teatralnych w Polsce i na świecie. W jego dorobku znajdują się tak znane produkcje jak: "Bogowie", "Najlepszy", "Chce się żyć", "Jestem mordercą", "Moje córki krowy", "Prosta historia o morderstwie", "Baczyński", "Tiere", "The Last Witness", "Le temps d'Anna" oraz seriale: "Kruk", "Misja Afganistan", "Chyłka", "Behawiorysta", "Wojenne dziewczyny" i "Czas Honoru", za który w 2010 roku został nominowany do nagrody IFMCA za najlepszą muzykę do serialu telewizyjnego. W 2019 roku podczas Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, kompozytor otrzymał nagrodę za najlepszą Polską Ścieżkę Dźwiękową Roku dla serialu "Kruk. Szepty słychać po zmroku", a w 2021 roku został uhonorowany Grand Prix Komeda za muzykę do filmu "Mistrz"

Kadr z filmu "Mistrz". Kadr z filmu "Mistrz".

Nagrody World Soundtrack Awards przyznawane są podczas festiwalu Film Fest Ghent od 2001 roku najlepszym kompozytorom muzyki filmowej. W skład akademii wchodzi ponad 300 osób z branży m.in. Elliot Goldenthal, Howard Shore, Danny Elfman i Craig Armstrong

Bartosz Chajdecki - Ostatnia walka (z filmu "Mistrz") / źródło: serwis YouTube.com - oficjalny kanał Agencji Muzycznej Polskiego Radia 


Ścieżka dźwiękowa do filmu "Mistrz" jest dostępna w serwisach streamingowych, a muzyka Bartosza Chajdeckiego została również wydana na płytach CD

Bartosz Chajdecki nominowany do Public Choice Award 2022. Bartosz Chajdecki nominowany do Public Choice Award 2022.

mat. pras. / rk 

Czytaj także

Bartosz Chajdecki: muzyka w "Bogach" oddaje zderzenie dwóch światów

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 17:19
- Łukasz Palkowski jest człowiekiem rock'n'rollowym, nie było więc wątpliwości, w którą stronę mamy iść - mówi kompozytor muzyki filmowej Bartosz Chajdecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zderzenie ludowości i etniczności z muzyką filmową". Bartosz Chajdecki o nowym singlu

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 16:59
- Nie jest to rosyjski, białoruski czy polski, tylko bardzo specyficzne połączenie. Cały tekst piosenki jest w gwarze, co jest odważną decyzją producenta - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o utworze promującym drugi sezon serialu "Kruk" Bartosz Chajdecki. Jak powstawał singiel "Czorny woron nie śpi"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mistrz" Macieja Barczewskiego. Historia Tadeusza Pietrzykowskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2021 17:17
W audycji "Trójkowo, filmowo" Ryszard Jaźwiński rozmawiał z Maciejem Barczewskim, reżyserem filmu "Mistrz". Obraz opowiada o legendarnym pięściarzu Tadeuszu "Teddym" Pietrzykowskim. W tytułową rolę boksera, który trafia do niemieckiego obozu koncentracyjnego, gdzie, aby przeżyć, bierze udział w walkach na ringu, wcielił się Piotr Głowacki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agencja Muzyczna Polskiego Radia wydawcą ścieżki dźwiękowej do filmu "Mistrz"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 10:04
Dziś – w tym samym dniu, co premiera filmu "Mistrz" w reżyserii Macieja Barczewskiego – do serwisów streamingowych trafiła ścieżka dźwiękowa do tego obrazu, którą skomponował Bartosz Chajdecki. Film "Mistrz" przedstawia historię legendarnego pięściarza Tadeusza "Teddy’ego" Pietrzykowskiego. W roli głównej występuje Piotr Głowacki.
rozwiń zwiń