Polskie Radio

Renata Przemyk nominowana do Nagrody Mediów Publicznych 2022

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 13:57
Renata Przemyk została nominowana do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka". Wokalistkę doceniono za konsekwencję, szczerość wypowiedzi, wszechstronność i szerokie muzyczne zainteresowania. Oprócz artystki nominacje otrzymali również Łukasz Borowicz i Marcin Pospieszalski. 
Renata Przemyk nominowana do Nagrody Mediów Publicznych 2022
Renata Przemyk nominowana do Nagrody Mediów Publicznych 2022Foto: Polskie Radio

Kapituły powołane przez Polskie Radio, Telewizję Polską, Polską Agencję Prasową oraz Audytorium 17 wyłoniły nominowanych do Nagród Mediów Publicznych w czterech kategoriach: Muzyka, Obraz, Słowo i Idea. W kategorii Muzyka nominowano m.in. Renatę Przemyk. Wokalistkę doceniono "za konsekwencję, szczerość wypowiedzi, wszechstronność i szerokie muzyczne zainteresowania: od festiwalu w Jarocinie i Opolu, przez sceny teatralne, aż po Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu". 

Zaczęło się w Jarocinie?

Renata Przemyk urodziła się w Bielsku-Białej, a muzyczną karierę rozpoczęła w 1988 roku, na XXIV Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Rok później na tym samym festiwalu zdobyła Grand Prix i nagrodę dziennikarzy. Śpiewała z zespołem "Ya Hozna", a w roku 1990 rozpoczęła karierę solową. Za przełom w swojej karierze artystka uważa jednak festiwal w Jarocinie. W roku 1989 wystąpiła tam na zaproszenie zespołu "Armia". - Na początku byłam przerażona, ale okazało się, że wymiana energii z kolorową i niepokorną publicznością nastąpiła tak szybko, że przy pierwszej piosence zastygli, przy drugiej zaczęli się ruszać, a przy trzeciej już było pogo. Nie zapomnę tego do końca życia - wspominała po latach.

W roku 2020 artystka świętowała 30-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji wydała album pt. "Renata Przemyk i mężczyźni". Towarzyszyło jej tam 13 artystów - przedstawicieli różnych generacji i gatunków muzycznych: Artur Andrus, Marek Dyjak, Igor Herbut, Wojciech Waglewski czy Grzegorz Turnau. To jednak zaledwie jedno z całej gamy wyjątkowych przedsięwzięć wokalistki. W roku 2010 skomponowała muzykę dla Teatru Barakah w Krakowie do spektaklu "Szyc" wg Hanocha Levina, w roku 2012 światło dzienne ujrzała płyta "Akustik Trio", będąca studyjnym zapisem granego od kilku lat akustycznego materiału koncertowego o zabarwieniu etnicznym.

YouTube/Renata Przemyk

Twórczość wieloznaczna i wielogatunkowa

Twórczość Renaty Przemyk trudno jednoznacznie zakwalifikować. Odnajdziemy tu elementy rocka, elementy etniczne, dynamiczny głos czy sekcję rytmiczną. Sama artystka podkreśla, że nieustannie poszukuje brzmień i wzruszeń do niczego wcześniej niepodobnych. Wielokrotnie nagradzana, ma na swoim koncie m.in. Fryderyka 1996 w kategorii: "Album roku - piosenka poetycka" za płytę "Andergrant". Koncertowała we Francji, w Wielkiej Brytanii czy USA. Współpracowała z takimi artystami, jak Pidżama Porno, Strachy Na Lachy, Katarzyna Nosowska, Ania Rusowicz czy Kayah. Śpiewała również z Wierą Niczyporuk, w ramach serii "Szlakiem Oskara Kolberga".

ZOBACZ KONFERENCJĘ PRASOWĄ:

---

Niezależne kapituły składające się z ekspertów i autorytetów w danej dziedzinie dokonały wyboru nominowanych, z których wyłonią laureatów Nagród Mediów Publicznych. Wśród członków Kapituły Nagrody w kategorii Muzyka zasiadają: Piotr Beczała, Józef Skrzek, Krzysztof Herdzin, Katarzyna Moś oraz Krzysztof Ścierański. Nominowani zostali natomiast: dyrygent Łukasz Borowicz, wokalistka Renata Przemyk oraz kompozytor i multiinstrumentalista Marcin Pospieszalski. - Jest to uznanie roli kultury w naszym życiu, roli pierwszoplanowej. Wbrew dyskusjom, gorącym nieraz, o mediach publicznych i ich miejscu w życiu Polski, to nie inne sprawy niż kultura są najważniejsze - podkreśla przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska powiedziała, że możliwość przyznania takiej nagrody jest powodem do dumy. - Polskie Radio propaguje każdy gatunek muzyczny. Dla nas muzyka poważna, rozrywkowa, ale też folkowa narodowa to są te gatunki muzyczne, które doceniamy, chętnie promujemy i które są obecne na wszystkich naszych antenach. Jestem dumna, że Polskie Radio kolejny raz może taką nagrodę przyznać. 

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymają od organizatorów statuetkę oraz nagrodę pieniężną o wartości 100 tys. zł.

Nagrody Mediów Publicznych 2022
Nagrody Mediów Publicznych 2022

mg/Polskie Radio/renataprzemyk.art.pl

Czytaj także

Renata Przemyk: po 30 latach na scenie - mam za co dziękować [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 13:00
- Mam wierną publiczność, współpracowników i wielu cudownych ludzi, których spotkałam na swojej drodze i dzięki którym mogłam śpiewać i być potrzebna artystycznie. To jest niesamowite, bo śpiewa się dla ludzi, dlatego bardzo chciałam tę okrągłą rocznicę świętować z przytupem - mówiła w Dwójce Renata Przemyk – wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, która w tym roku obchodzi jubileusz swojej pracy artystycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych 2022. Krzysztof Czabański: to uznanie pierwszoplanowej roli kultury

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 16:53
W Warszawie ogłoszono nominacje do Nagród Mediów Publicznych 2022. - Jest to uznanie pierwszoplanowej roli kultury w naszym życiu - podkreślił Krzysztof Czabański. Przewodniczący RMN dodał, że wyróżnienia są też realnym wsparciem materialnym dla twórców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka [NOMINOWANI]

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 16:00
Renata Przemyk, Łukasz Borowicz i Marcin Pospieszalski - to nominowani do Nagrody Mediów Publicznych 2022 w kategorii Muzyka. Statuetki i 100 tys. zł trafią do każdego z laureatów w czterech kategoriach. Poza muzyką doceniani są również twórcy słowa, obrazu i idei. Nagrody przyznają nadawcy publiczni: Polskie Radio, Telewizja Polska, Polska Agencja Prasowa oraz 17 publicznych rozgłośni regionalnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz Borowicz nominowany do Nagrody Mediów Publicznych 2022

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 17:00
Łukasz Borowicz to znakomity polski dyrygent, laureat wielu polskich nagród i odznaczeń międzynarodowych. To pierwszy polski dyrygent, który poprowadził spektakl w Operze Paryskiej. Maestro przez osiem lat był również dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej. Teraz - obok Renaty Przemyk i Marcina Pospieszalskiego - został nominowany do Nagrody Mediów Publicznych 2022 - w kategorii: Muzyka. 
rozwiń zwiń