Polskie Radio

Święta Bożego Narodzenia na antenach Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2023 19:40
Polskie Radio zaprasza na audycje specjalne, rozmowy z gośćmi na tematy związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Na antenach nie zabraknie kolęd i świątecznych przebojów. Słuchacze mogą także liczyć na transmisje z uroczystości religijnych. 
Boże Narodzenie w Polskim Radiu
Boże Narodzenie w Polskim RadiuFoto: materiały prasowe
logo

Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w radiowej Jedynce

Chwilę po północy można było posłuchać autorskiej audycji Lecha Makowieckiego, w której zalazły się ballady, songi i piosenki związane ze świętami Bożego Narodzenia.

W "Familijnej Jedynce" - godz. 6.00-9.00 - przywołaliśmy postać męczennika św. Szczepana, który jako pierwszy oddał życie za wiarę w Chrystusa. Zastanawialiśmy się, za co ludzie oddawali życie w przeszłości i za co gotowi są umrzeć dzisiaj. Od godz. 9 transmisja mszy świętej z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie.

Od godz. 10.00 zaprosiliśmy na audycję świąteczną, w ramach której uhonorowaliśmy osoby, które na co dzień, bezinteresownie, wspierają potrzebujących. Jak Wielkopolski Książę Autostopu, jeden z finalistów Ligi Superbohaterów "Lata z Radiem".

Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, co sprawia, że tak urzekają nas świąteczne utwory, kolędy i pastorałki? Przy niektórych wilgotnieją nam oczy, a inne ujmują skocznością, żywiołowością.

W świątecznym odcinku kabaretowym przypomnieliśmy dwa skecze z 1963 i 1967 roku emitowane w "Podwieczorku przed mikrofonem": z Marianem Łączem i Bronisławem Darskim. Wybraliśmy się na lodowisko i wysłuchaliśmy życzeń noworocznych składanych przez Mariana Jonkajtysa, Hankę Bielicką i Emilię Krakowską. Towarzyszyły temu utwory w wykonaniu Ireny Santor.

Po godz. 19.30 - w audycji "Eureka" - będziemy mówić o tym, jak muzykowano w dawnej Rzeczypospolitej, gdy zbliżał się koniec roku. Czy były jakieś specjalne zwyczaje, w których muzyka odgrywała ważną rolę? Jakie opisy znajdujemy u Jędrzeja Kitowicza, a jakie u ks. Michała Mioduszewskiego, który w roku 1843 w dodatku pt. "Pastorałki i kolędy z melodyjami, czyli piosnki wesołe ludu w czasie Świąt Bożego Narodzenia po domach śpiewane" utrwalił takie zwyczaje.

Po "Eurece" zapraszamy na polskie pastorałki i nowe wersje kolęd nagrane m.in. przez zespół De Mono, Halinę Mlynkową, Katarzynę Cerekwicką i Stanisławę Celińską. Po godz. 21.00 sięgniemy po album Edyty Geppert nagrany z okazji świąt Bożego Narodzenia - "Święta z bajki". Znalazły się na nim najpopularniejsze klasyczne polskie kolędy oraz trzy piosenki świąteczne napisane przez Magdę Czapińską, Jacka Cygana i Grzegorza Wasowskiego do muzyki Seweryna Krajewskiego i Tomasza Bajerskiego.

Przed północą, w "Kulturalnej Jedynce" będziemy mówić o Włodzimierzu Przerwie-Tetmajerze, malarzu, grafiku, polityku, jednym z czołowych przedstawicieli Młodej Polski. Patronie 2023 roku.

 

Zobacz także: 

logo

II Dzień Świąt Bożego Narodzenia, 26 grudnia:

10.00 – 13.00 Anioł pasterzom mówił - świąteczne przedpołudnie w Dwójce – prowadzi Marcin Majchrowski

14.00 – 16.00 Muzyka na Boże Narodzenie, prowadzi Magdalena Łoś

16.00 – 17.00 Andrzej Dobber świętuje 40-lecie pracy artystycznej, prowadzi Jakub Kukla

19.00 – 22.00 Filharmonia Dwójki, prowadzi Andrzej Sułek

  • Fryderyk Chopin - I i II Koncert fortepianowy; Kolędy, wykonawcy: Marseille Philharmonic Orchestra, dyr. Lawrence Foster, Bruce Liu - fortepian

21.00 – 22.00 Wieczór ze słuchowiskiem: "Przyszliśmy tu po kolędzie" według tekstów Józefa Ignacego Kraszewskiego, Władysława St. Reymonta, Karola Estreichera z gawędą Marka Waszkiela, prod. 2006

Adaptacja: Iwona Malinowska, reżyseria: Andrzej Piszczatowski, realizacja akustyczna: Tomasz Perkowski, opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko, na instrumentach grają: Piotr Piszczatowski i Janusz Prusinowski

Obsada: Mariusz Benoit, Jacek Braciak, Wojciech Machnicki, Sylwester Maciejewski, Janusz Rafał Nowicki, Sławomir Pacek, Miłogost Reczek, Aleksander Trąbczyński, Wiktor Zborowski oraz Marek Waszkiel

Czytaj także: 

logo

DRUGI DZIEŃ ŚWIĄT 26.12

Dzień rozpoczęliśmy audycją "Pora na święta" (7:00-10:00), którą prowadził Piotr Firan. A w programie tematy: 

  • Dzień po Bożym Narodzeniu w Kościele Katolickim obchodzone jest święto św. Szczepana. O historii tego święta oraz jego pierwszym męczenniku rozmawiać będziemy z Sebastianem Dudą, teologiem, filozofem i publicystą czasopisma "Więź".
  • Jak wyglądało i zmieniało się Boże Narodzenie w sztuce i kulturze, a przede wszystkim w teatrze. Od średniowiecznego chrześcijańskiego dramatu religijnego, misterium do współczesnych przedstawień. Rozmowa z siostrą Benedyktą Karoliną Baumann.
  • Drugi dzień świąt to dla wielu z nas tradycyjnie czas na spacer z rodziną. Podczas niego licznie odwiedzamy szopki bożonarodzeniowe. O najpiękniejszych i największych szopkach w całym kraju.
  • Jaki przebieg mają Święta w Krakowie i czym się wyróżniają m.in. o porannej Pasterce w Kopalni Soli w Wieliczce, która jest tradycją wyjątkową w skali całego kraju, sięgającą XVIII wieku czy najstarszej szopce w historii kraju stawianej pod bramą Floriańską.
  • Powoli święta, święta i po świętach. Trzeba więc zacząć myśleć o tym, co zrobić z nadmiarem jedzenia po świętowaniu oraz jak spalić nadmiarowe kalorie. 
  • 26 grudnia 1919 powstał Polski Związek Narciarski, dzisiaj jest członkiem Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. O jego historii jak i współczesności rozmowa z Sekretarzem Generalnym PZN Janem Winkielem. 

Następnie (w godz. 10:00-13:00) na "Trzy strony świąt" zaprosi Tomasz Miara, a po nim (godz. 13:00-15:00) "Spotkania trzeciego stopnia" poprowadzą Malwina Kiepiel  i Magda Kuydowicz. Popołudniową porą na "Trzecią stronę medalu" (godz. 15:00- 18:00) zaprosi Dariusz Urbanowicz.

Czytaj także: 

logo 

DRUGI DZIEŃ ŚWIĄT - WTOREK 26 GRUDNIA

W drugi dzień świąt w audycji "Święta z Czwórką" każdy zajmie się tym, na co ma ochotę. Pod swój regał z książkami zaprosi nas jeden z booktuberów, Marcin Okoniewski. Rozmawialiśmy z nim o literaturze young adults, lekturach i książkach nieprzeczytanych. Zdradzi nam też nieco tajemnic bookstagramerów.

Do kina i świata gier wybierzemy się natomiast z Szymonem Kołodziejczykiem, autorem kanału "Język Filmu". Będzie filmowe podsumowanie roku i zapowiedzi kinowe na 2024 rok.

W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" wybierzemy się na kulig.

Czytaj także:

O 12.00 Norbert Borzym zaprosił na specjalne, dwugodzinne wydanie "Świątecznego Muzycznego Lunchu", w którym podsumuje, od strony muzycznej, rok 2023. Nie zabraknie najciekawszych płyt, singli i remiksów, ale też debiutantów, wschodzących gwiazd muzyki i najciekawszych festiwali mijającego roku.

O 14.00 w audycji "Święta z Czwórką" Adam Smolarek sprawdzi, czy Oysterboy zawsze marzył o nagraniu świątecznej piosenki? Jeśli tak, to właśnie to marzenie spełnił wspólnie z Natalią Zastępą. Numer nie byle jaki - cover świąteczny od Johna Lennona.

Dowiemy się też, co oznacza "Happy umysł" - sprawdzimy, jak osiągnąć stan spokoju i radości i jak ten stan utrzymać. O szczęśliwym umyślę i sercu porozmawiamy z Kasią Bem, autorką wielu poradników, blogerką.

W "Świątecznym Resecie" (17.00 - 20.00) będzie technologicznie i urodzinowo, bo przypomnimy o pierwszych urodzinach bota ChatGPT. Sprawdzimy, czy przyniósł on rewolucję, czy jest tylko zabawką. 30 listopada 2022 OpenAI udostępniło swój model językowy GPT3.5 bezpłatnie wszystkim internautom jako ChatGPT. Po raz pierwszy każdy na świecie zyskał dostęp do tak zaawansowanej sztucznej inteligencji, a kolejne tygodnie upłynęły na wspólnym testowaniu, co też potrafi generatywna AI. Rok po premierze ChatGPT eksperci IDEAS NCBR oceniają, czy jego pojawienie się było przełomem w rozwoju technologii. Naszym gościem będzie Piotr Sankowski, prezes IDEAS NCBR.

Warto dodać, że w przeddzień pierwszych urodzin ChatGPT ogłoszono, że Polacy stworzyli mu konkurencję. Powołano w tym celu konsorcjum Polish Large Language Universal Model, które zamierza przygotować polski model językowy PLLuM, który będzie darmowy.

Czytaj także:

O 20.00 w "Wieczorze z Czwórką" opowiemy o wdzięczności, która może prowadzić do pełni szczęścia. Ma ona pozytywny wpływ na zdrowie, pomaga przetrwać kryzysy, sprawia, że czujemy się szczęśliwsi. Możemy nauczyć się ją odczuwać, a jej regularne praktykowanie poprawia nasze życie. 

Czytaj także: 

logo

26 grudnia na słuchaczy Polskiego Radia Chopin czeka m.in. okolicznościowa audycja "Święta w Polskim Radiu Chopin".

logo

26 grudnia o tym, czym pachną święta i jakie budzą wspomnienia. Świątecznie także m. in. w audycji "Leszek i Miś Michaś"  (godz.11.00) i w "Popołudniku w Polskim Radiu Dzieciom" (godz. 15.00).

logo

Polskie Radio Kierowców w Święta Bożego Narodzenia towarzyszy wszystkim kierowcom, pomagając bezpiecznie dotrzeć do celu podróży. Słuchacze mogą liczyć na komunikaty pogodowe w ścisłej współpracy z IMGW oraz na informacje o zdarzeniach drogowych utrudniających jazdę, wypadkach i objazdach.


logo

Polskie Radio 24 z okazji Świąt Bożego Narodzenia prezentuje tematykę świąteczną w większości audycji autorskich. Ponadto przedstawiamy specjalne materiały Naczelnej Redakcji Programów Katolickich przybliżające słuchaczom historię świąt i przedstawiające różne sposoby ich przeżywania, a także reportaże Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

logo

Polskie Radio dla Zagranicy zaprasza na specjalne świąteczne wydania magazynów. Spotkania z gośćmi i rozmowy o świątecznych tradycjach i zwyczajach, którymi będą: bp. Piotr Turzański - delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, twórcy z Wileńszczyzny, Magdalena Tomaszewska – Bolałek - badaczka kultury kulinarnej, ks. Piotr Pilśniak - dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, ks. dr Adamem Wilczyńskim z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Ewa Korpysz z Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

W Polskim Radiu dla Ukrainy usłyszeć można polskie kolędy w języku ukraińskim i muzyczną lekcję j. polskiego, podczas której tłumaczone będą polskie kolędy. Poza tym o tradycjach adwentowych wśród prawosławnej społeczności na Podlasiu opowie Nina Jawdosiuk ze wsi Dobrowoda.

Polskie Radio zaprasza także na specjalny kanał muzyczny z przebojami świątecznymi - Polskie Radio Gwiazdka, które dostępne jest w aplikacji mobilnej Polskie Radio, na stronie moje.polskieradio.pl oraz na kanale Polskiego Radia w serwisie YouTube

Polskie Radio Gwiazdka.jpg

mat.prasowe / id / rk

Czytaj także

Dania wigilijne w dawnej Polsce. Karp, barszcz i... ślimaki

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2023 05:43
Dawniej o wigilijnej wieczerzy myślano już jesienią, na wsiach przygotowywano przetwory, a na potrzeby królewskiego dworu odbywały się prawdziwe rybne żniwa. Choć zatraciliśmy wiele z różnorodności potraw dawnej Wigilii, to nadal pozostaje ona żywym świadectwem polskiej historii kulinarnej. Przekonuje o tym badacz i popularyzator dziejów kuchni polskiej, prof. Jarosław Dumanowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak przeżyć rodzinne święta i nie zwariować? Odpowiedź w "Strefie rodzica"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2023 13:45
Przygotowania do świąt pochłaniają mnóstwo naszego czasu, a także cierpliwości. Czasem bywa tak, że kiedy siadamy przy świątecznym stole, emocje biorą górę. Mogą one dojść do głosu również przed świętami, jak i niedługo po nich, ponieważ są one ważne z różnych powodów, nie tylko związanych z samymi obchodami, ale też prywatnymi wspomnieniami i skojarzeniami dotyczącymi tego, jak święta wyglądały kiedyś w domu rodzinnym. Jest to bagaż przeróżnych doświadczeń, często pięknych, ale niekiedy też tych mniej przyjemnych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święta Bożego Narodzenia w radiowej Jedynce [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2023 23:00
Transmisje mszy, kolędy i pastorałki, świąteczne historie i ciekawostki, niezwykli goście. Ten szczególny czas świąt Bożego Narodzenia nasi słuchacze mogli spędzić z Programem 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Boże Narodzenie z radiową Dwójką

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2023 08:00
Święta Bożego Narodzenia jak co roku były czasem spotkań z bliskimi, refleksji, rozmów, wzruszeń i odpoczynku. Program 2 Polskiego Radia przygotował specjalne audycje, by móc towarzyszyć Państwu w tych niezwykłych dniach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Boże Narodzenie z Programem 3 Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2023 16:43
Wyjątkowi goście, najpiękniejsze kolędy oraz bożonarodzeniowe zwyczaje z różnych zakątków świata, to tylko niektóre z tematów, na które rozmawialiśmy w bożonarodzeniowym programie radiowej Trójki. 
rozwiń zwiń