Polskie Radio

Rocznica ataku Rosji na Ukrainę. Audycje specjalne na antenie Polskiego Radia dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2024 11:00
20 lutego 2024 roku przypada dziesiąta rocznica kulminacji krwawych wydarzeń na Majdanie w Kijowie, a także dziesięć lat od początku wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Okupacja Krymu i wywołane przez Moskwę w kwietniu 2014 roku działania zbrojne w Donbasie były początkiem napaści Rosji na Ukrainę. Dwa lata temu, 24 lutego 2022 roku, rozpoczęła się pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę.
Rocznica ataku Rosji na Ukrainę. Audycje specjalne na antenie Polskiego Radia dla Ukrainy.
Rocznica ataku Rosji na Ukrainę. Audycje specjalne na antenie Polskiego Radia dla Ukrainy. Foto: Polskie Radio

Polskie Radio od pierwszych godzin wojny, w geście solidarności i wsparcia przeprowadziło szereg akcji i działań, by wspomóc uchodźców, dotkniętych piekłem wojny. To między innymi emisja specjalnych serwisów po ukraińsku i uruchomienie specjalnej anteny w języku ukraińskim.

17 marca 2022 roku powołano nowy Program – Polskie Radio dla Ukrainy, skierowany do ukraińskich uchodźców, którzy znaleźli w naszym kraju schronienie przed wojną oraz obywateli Ukrainy na stałe mieszkających w Polsce. Do dzisiaj publiczny nadawca stara się wspierać społeczność ukraińską w Polsce.

Z okazji rocznic na antenie Polskiego Radia dla Ukrainy można usłyszeć specjalne audycje i relacje nawiązujące do tych tragicznych wydarzeń. Przez cały tydzień, od 19 do 25 lutego, zapraszamy na rocznicowe wydania magazynów, reportaże, rozmowy i materiały, poświęcone rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na antenie rozmowy z uczestnikami, świadkami tych wydarzeń, a także z ekspertami z Polski i Ukrainy. Rozgłośnia zaproponuje też relacje z różnych miast Ukrainy. W audycjach wystąpią między innymi goście z Mariupola, Kijowa czy Charkowa. Dziennikarze opowiedzą także o Polakach, którzy pomagali i pomagają Ukraińcom. Przypomnimy o pomocy, która płynęła do Ukraińców z całego świata, w tym z Polski.

Na antenie w tym czasie (19-28 lutego 2024 roku), m.in.:

* Dziennikarze wojenni: Wspomnienia o początkach wojny Rosji przeciwko Ukrainie w 2014 roku. Rozmowa z polskim dziennikarzem, korespondentem w Ukrainie, wschodoznawcą dr. Piotrem Andrusieczką.

* "Zawsze jest za co podziękować". Opowieść ukraińskiej dokumentalistki Hanny Jarowenko, która wraz z dwójką dzieci i mamą znalazła schronienie w Mławie. Rozmowa z Hanną Jarowenko oraz z rodziną Prusinowskich, dom których na 3 miesiące w 2022 roku stał się również domem Hanny i jej rodziny.

* Majdan. 18-20 lutego 2014 roku we wspomnieniach działaczy Sektora Obywatelskiego Euromajdanu. Opowieści aktywistów - Wasyla Fediuka, Oleny Frankiwskiej, Iwanny Kobielewej, Ołeksandra Melnyka, Kateryny Butko. 

 

Dziś mieszkańcy Krymu są coraz bardziej przekonani, że kwestia Półwyspu nie jest wcale "nietykalną": rozmowa o Rewolucji Godności oraz rosyjskiej okupacji Krymu z Andrijem Shchekunem, koordynatorem Euromajdanu na Krymie.

Myroslaw Skald Oliinyk w 2014 roku kończył 15 lat. Rok później ukrywał swój wiek, żeby dołączyć do ukraińskiego oddziału ochotniczego. Opowiedział Polskiemu Radiu dla Ukrainy swoją historię z 10 lat wojny.

* W 10. rocznicę okupacji Krymu i Dzień krymskiego oporu wobec rosyjskiej okupacji – rozmowa z więźniem politycznym, krymskim aktywistą Wołodymyrem Bałuchem.

* O rocznicy masakry na Majdanie – rozmowa z byłym szefem Departamentu Dochodzeń Specjalnych Prokuratury Generalnej Serhijem Horbatiukiem.

* Za pomocą zdjęć oddaję głos ludziom, którzy chcą opowiedzieć historię swego oporu - rozmowa z fotografem-dokumentalistą Mychajłem Palinczakiem. Zdjęcia M. Palinczaka są wystawione w Warszawie, w ramach wystawy "Ukraine. Stories of Resistance".

Od 10 lat na wojnie. Historia Andrija Hreczaniuka, żołnierza, doktora nauk filologicznych, który od 2014 roku broni Ukrainy przed rosyjskim okupantem. 

 

* Działania Polskiego Radia w związku z pełnoskalową wojną Rosji przeciwko Ukrainie. Historia powstania Polskiego Radia dla Ukrainy. Rozmowy z dziennikarzami PRdU oraz innych programów.

* Zaangażowanie UE w wydarzenia na Majdanie oraz opinia europejska wobec tych działań po 10 latach, a także w kontekście wojny pełnoskalowej przeciwko Ukrainie, kontekst przystąpienia Ukrainy do UE. Rozmowa z dr. hab. Adamem Bartnickim z Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku.

* "Miesiące niewoli za bycie Ukraińcem". Rozmowa z Władysławem Chochorinem, wraz ze wszystkimi innymi mieszkańcami Nowej Kachowki w obwodzie chersońskim, brał udział w protestach po zajęciu miasta przez wojska rosyjskie.

* Reportaże z Bachmutu: książka Myrosława Łajuka o bitwach za Bachmut – rozmowa z pisarzem.

* "Plakaty wojennego czasu" – rozmowa z pomysłodawcą publikacji Gennadijem Kozubem.

* "Pogoń Ruska" – pomagamy Ukrainie zwyciężyć. Rozmowa z Rafałem Rozkiewiczem, założycielem Stowarzyszenia i wolontariuszami. 

 

* Działalność projektu humanitarnego "Na szczycie" - rozmowa z Anastasią Andrykową, cywilną wolontariuszką o działalności na rzecz poszukiwania ciał zmarłych (ofiar wojny).

* "Nie zgadzała się z okupacją Krymu" - rozmowa z Taisją Kutuzową, ukraińską dokumentalistką i dziennikarką, uczestniczką Rewolucji Godności, która  w związku z aneksją półwyspu przestała utrzymywać kontakty m.in. ze swoim ojcem z powodu jego prorosyjskich poglądów.

* Reportaż pokazujący trzy historię dziennikarek Polskiego Radia dla Ukrainy - z Charkowa, Kijowa i Lwowa, które po 24 lutego 2022 roku, uciekając przed rosyjską agresją, wyjechały z rodzinami do Polski. To też historia o tym, jak odnalazły się w Polsce, o pracy w Polskim Radiu dla Ukrainy, o stworzeniu czasowego domu.

* Listy z Ukrainy. Pierwsze sto dni wojny. To tytuł książki o. dominikanów Jakuba Gonciarza i Jarosława Krawca. Dominikanie w kilku ukraińskich miastach pozostawali z ludźmi, a ich klasztory zostały otwarte jako miejsca schronienia. Wspomnienia o pierwszych miesiącach wojny Rosji przeciwko Ukrainie ojca Jakuba Gonciarza. 

Sprawdź także: 

* Historia ratunku zwierząt. Transportowanie dużych drapieżników z Ukrainy do Polski – wspomnienia Ewy Zgrabczyńskiej, zoolożki, dyrektorki Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu.

* Koncert Chóru i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej "MOZART – REQUIEM" do drugiej rocznicy pełnoskalowej wojny Rosji przeciwko Ukrainie, - rozmowa z wokalistami Iryną Żytynską, Nazarem Tatcyszynem, Remigiuszem Łukomskim oraz dyrygentką Margarytą Grynywecką.

* Rozmowa z aktywistką na rzecz ochrony środowiska Julią Marchel, która wraz z zespołem zbierała próbki wody z różnych obszarów poszkodowanych na skutek wysadzenia elektrowni w Kachowce.

* Straty archeologiczne Krymu w wyniku okupacji półwyspu przez Rosję. Rozmowa z Wiaczesławem Baranowem, członkiem Instytutu Archeologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy.

* Pociągi ewakuacyjne we wspomnieniach wolontariuszy z dworców kolejowych.

* Wielka wojna w fotografii reporterskiej - rozmowa z ukraińskimi fotografami PAP. 

 

Sprawdź także: 

* Jak wygląda współpraca polskich i ukraińskich uczelni w drugim roku pełnoskalowej inwazji. Jak wspólnota akademicka wpływa na budowanie dialogu polsko-ukraińskiego? Rozmowa z profesorem Janem Malickim, dyrektorem Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

* Na Głównym Dworcu we Wrocławiu odbędzie się wystawa zdjęć projektu "Oddaleni", poświęcona Ukraińcom, którzy znaleźli schronienie w Polsce. Otwarcie wystawy 24.02. - rozmowa z fotografem Tomaszem Zielonką.

* Początek wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Dwa lata inwazji na pełną skalę - ukraiński wojskowy, były szef Służby Wywiadu Zagranicznego Mykoła Małomuż.

* Wojna i nowa poezja. Rozmowa z Arturem Droniem - ukraińskim poetą i żołnierzem, autorem debiutanckiego tomu "Tu byliśmy".

* Praca dziennikarza pod okupacją - rozmowa z dziennikarką Anżełą (bez nazwiska), która ponad miesiąc spędziła w rosyjskiej niewoli jako jeniec cywilny.

Ponadto - rozmowa z Serhijem Żadanem z okazji wydania książki "W mieście wojna" (Czarne), przygotowań do premiery sztuki "Charków, Charków" (Teatr Polski w Warszawie) oraz drugiej rocznicy 24 lutego 2022. 

Sprawdź także: 

***

Polskie Radio dla Ukrainy to rozgłośnia informacyjno-publicystyczno-muzyczna skierowana do osób przybywających z Ukrainy oraz Ukraińców na stale mieszkających w Polsce. Obecnie program dostępny jest w technologii cyfrowej w DAB+. Programu można także słuchać za pośrednictwem internetowego playera Polskiego Radia oraz na platformie moje.polskieradio.pl, w aplikacji na urządzenia mobilne: Polskie Radio – do bezpłatnego pobrania z Google Play i App Store

 

Sprawdź też rocznicowe propozycje pozostałych anten Polskiego Radia

mat. pras. PRdU / oprac. rk 

Czytaj także

Druga rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę. Audycje specjalne w Programie 1 [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2024 09:00
Mijają dwa lata, odkąd Rosja bestialsko napadła na Ukrainę. Od 24 lutego 2022 roku rosyjski agresor codziennie bombarduje ukraińskie miasta, zabijając żołnierzy i cywilów. W związku z tym przypominamy Państwu, co się wydarzyło na froncie w ciągu ostatnich dwóch lat. W Programie 1 Polskiego Radia wyemitowaliśmy okolicznościowe audycje, a także specjalny cykl przygotowany przez Macieja Jastrzębskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Druga rocznica wybuchu wojny na Ukrainie na antenie Trójki [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2024 09:00
24 lutego mijają dwa lata od rosyjskiej napaści na Ukrainę. W związku ze zbliżającą się rocznicą na antenie Trójki w tym tygodniu pojawiło się więcej, niż zwykle, informacji dotyczących wojny za naszą wschodnią granicą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O drugiej rocznicy agresji Rosji na Ukrainę - w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2024 22:00
24 lutego 2022 roku Rosja zbrojnie zaatakowała Ukrainę. Osiem lat wcześniej doszło do aneksji Krymu. Rozpoczął się niezwykle trudny czas dla naszych sąsiadów. Wojna to życie w ciągłym zagrożeniu, ludzkie dramaty, zniszczone miasta i niestabilność ekonomiczna. Cały czas wspieramy Ukraińców. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Druga rocznica wojny na Ukrainie - audycje specjalne w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2024 10:00
W związku z drugą rocznicą pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę radiowa Dwójka - w geście solidarności z walczącymi sąsiadami - przygotowała audycje specjalne i cykle literackie. Były powieści i wiersze ukraińskie, koncert Orkiestry Symfonicznej Lwowskiej Opery Narodowej czy relacje tych, którzy wciąż pomagają Ukraińcom. Temat walczącej Ukrainy pojawiał się na naszej antenie niemal przez cały tydzień - od 19 do 24 lutego.
rozwiń zwiń