Polskie Radio

Blogerzy na start

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2011 12:29
Pisanie recenzji przestało być przywilejem zawodowców. Chętnie sięgamy po książki polecane przez innych internautów.
Audio

W swoich internetowych pamiętnikach jedni piszą o życiu, inni o własnej, a jeszcze inni o cudzej twórczości literackiej. Trwa konkurs na najlepszy literacki blog roku. Propozycje można zgłaszać do końca września. - Przyjmujemy je dopiero od dwóch tygodni, a już mamy ponad sto zgłoszeń - mówi Dorota Malinowska-Grupińska, tłumaczka i wydawca, która zasiada w jury konkursu. Gdy dwa lata temu konkurs miał swoją pierwszą edycję, propozycji było niewiele. Ludzie piszą coraz częściej, coraz śmielej i coraz więcej.

- Co ciekawe, przede wszystkim kobiety. I pisanie, i czytanie stało sie ich domeną - mówi gość "Moich książek". Przypomina, że jeszcze sto lat temu literatura była przywilejem mężczyzn. Zmiany przyniosło równouprawnienie. Kolejną rewolucją było wprowadzenie komputerów, co technicznie znacznie usprawniło pisanie. Od tego czasu wpływa do wydawnictw więcej maszynopisów. I na koniec - internet, który pozwala każdemu chętnemu dzielić się swoją twórczością z publicznością.

- W konkursie mamy dwie kategorie. Jedną pamiętnikarską, druga recenzencką - mówi Malinowska-Grupińska. Blogi recenzenckie to zjawisko stosunkowo świeże, ale dynamicznie się rozwijające. Czytelnicy chętnie korzystają z tego typu recenzji. - Zawsze było tak, że sięgaliśmy po książki, które polecali znajomi. Teraz mogą być to inni internauci - dodaje Malinowska-Grupińska. Chwali recenzenckie blogi za prawdziwe emocje, choć zdarza się, że "nie wszyscy krytycy literaccy czytają książki, o których piszą". Podkreśla, że dzięki społecznościowym recenzjom w internecie mogą się przebić pozycje, które nie zostały wydane przez duże wydawnictwa, nie są intensywnie promowane.

Druga z blogerskich kategorii jest przeznaczona dla wszystkich, którzy piszą czy to o swoim życiu, czy w ogóle zamieszczają na blogach swoją twórczość. - Jeśli przyrównać piszącego do opowiadacza, który chodzi od wsi do wsi, to zawsze tak jest, że jedni przyciągają słuchaczy, a inni - nie - mówi gość programu, pytana o kryteria oceny w tej kategorii.

W audycji także propozycje lektur Tadeusza Lewandowskiego.

(lu)

Czytaj także

O wiejskich muzykantach i rozśpiewanych wdowach

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2011 10:00
Spotkanie z Andrzejem Bieńkowskim, laureatem nagrody miesięcznika "Nowe książki", dokumentującym zanikający świat muzycznych tradycji wsi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezkarność blogerów?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2011 13:19
Kontrowersyjność z pewnością wpływa na popularność bloga. Sprawdziliśmy, gdzie jest granica tego, co nam wolno pisać w Internecie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Blog doda pewności siebie

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2011 15:49
Najlepszy środek wyrazu w sieci? Doskonałym sposobem jest blog. W Czwórce rozmowa o tym, czym są i jak się rozwijają internetowe dzienniki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Otwórz oczy na życie

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2011 07:00
Sztukę dobrego opowiadania może posiąść każdy, ale wymaga to pewnego wysiłku. Jak oczarować bliskich swoimi wakacyjnymi przygodami?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie tylko Alternatywy 4

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2011 15:06
Te wielkie osiedla to część tożsamości Warszawy – przekonują autor i wydawca "Przewodnika po warszawskich blokowiskach".
rozwiń zwiń