Bezkarność blogerów?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2011 13:19
Kontrowersyjność z pewnością wpływa na popularność bloga. Sprawdziliśmy, gdzie jest granica tego, co nam wolno pisać w Internecie?
Audio

Internet kojarzy się bardzo silnie z wolnością słowa. Ważne jednak, że zasięg "wirtualnego słowa" jest obecnie ogromny, a jak się okazuje, nie ma specjalnych uregulowań, które odnosiłyby się do przestępstw popełnianych w Internecie.

– Jeżeli naruszy się czyjeś dobra w Internecie, ewentualnie popełni się przestępstwo polegające na umieszczeniu bezprawnej treści w Internecie, np. zniesławiającej, czy pornografii dziecięcej, to odpowiada się właściwie na takich samych zasadach, jak w rzeczywistości niewirtualnej – wyjaśnia Dorota Głowacka z Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Fundacji Paranoptykon.

Nie ma tu żadnej taryfy ulgowej, a wręcz, jak podkreśla Gość Czwórki, musimy bać pod uwagę o wiele większy zasięg opublikowanych treści. Nie pomoże nam nawet pozorna anonimowość w sieci.

Są sposoby na ustalenie tożsamości. Jeśli jest to komentarz na forum przede wszystkim trzeba się zwrócić do administratora forum, żeby usunął ten wpis – podaje przykład Dorota Głowacka.

Jeśli zatem znajdziemy w sieci treści, które nas obrażają lub w jakiś sposób są niezgodne z prawem, możemy starać się również o ukaranie ich autora. Jak to zrobić i jak to wygląda w świetle prawa dowiecie się słuchając fragmentu audycji "Hyde Park", który znajdziecie w ramce z prawej strony.

KaW

Zobacz więcej na temat: POLSKA kawa
Czytaj także

Internauci będą mogli podglądać co się dzieje w pięciu polskich miastach

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2011 06:39
Ulice Warszawy, Wrocławia, Poznania, Gdańska i Krakowa zostaną obfotografowane i pokazane w Google Street View.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przewidzą twoje zachowania w Internecie

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2011 06:00
Już nigdy nie wygrasz z komputerem. Naukowcy z USA opracowali oprogramowanie pozwalające przewidzieć zachowanie internautów w grach prowadzonych online.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Język wrogości, mowa nienawiści w internecie"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2011 18:33
Polacy swoją agresje w internecie kierują najczęściej przeciwko Żydom, Rosjanom i Niemcom.
rozwiń zwiń