Polskie Radio

Konkurs Eurowizji 2022. Posłuchaj, jak śpiewa Krystian Ochman

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2022 13:00
Znamy reprezentanta Polski na tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji w Turynie. Będzie to Krystian Ochman z piosenką "River". Zobacz wideo!
Krystian Ochman będzie reprezentował Polskę na tegorocznej Eurowizji
Krystian Ochman będzie reprezentował Polskę na tegorocznej EurowizjiFoto: Krzysztof Jarosz/Forum

66. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Turynie w dniach od 10 do 14 maja. Włochy są krajem-gospodarzem Eurowizji po wyjątkowym występie rockowej grupy Måneskin, która zwyciężyła utworem "Zitti e buoni".

 Polski reprezentant na Eurowizję wybrany

W tym roku reprezentanta Polski wyłoniono podczas koncertu w TVP pod hasłem: "Tu bije serce Europy. Wybieramy hit na Eurowizję". W ścisłym finale Krystian Ochman zmierzył się z Darią i zespołem Unmute. Wokalista zdobył 51 procent zsumowanych głosów widzów i jurorów. W jury konkursu zasiada m.in. dyrektor Programu 1 Polskiego Radia Marcin Kusy.

Krystian Ochman ma 23 lata. Urodził się i wychował w Stanach Zjednoczonych, jednak w wieku 18 lat postanowił dokończyć swoją edukację w Polsce, gdzie urodzili się jego rodzice.

Wywodzi się z rodziny o silnych tradycjach muzycznych, jego ojciec Maciej był klawiszowcem zespołu Róże Europy. Obecnie Krystian Ochman studiuje na Akademii Muzycznej w Katowicach - za namową dziadka Wiesława Ochmana, słynnego polskiego tenora.

W 2020 roku Krystian Ochman został zwycięzcą 11. edycji programu "The Voice of Poland". Rok później otrzymał Nagrodę Publiczności w koncercie "Premiery" na 58. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Krystian Ochman w Jedynce: nie myślałem, że mogę wygrać"

W czwartek Krystian Ochman był gościem "Muzycznej Jedynki". W programie przyznał, że myśląc o swoim występie w krajowych preselekcjach eurowizyjnych, nie zastanawiał się nad tym, czy zwycięży. - Raczej nie myślałem o tym, że mogę wygrać. Chcę po prostu jak najlepiej zaprezentować siebie - tłumaczył.

Podkreślił, że do niedawna nie interesował się szczególnie Eurowizją. - Dopiero w poprzednim roku zacząłem śledzić, jakie utwory tam się pojawiają. Dużo było głosów, żebym spróbował i pomyślałem, że warto - mówił. Czy piosenka "River" trafi do grona największych przebojów? 

Źródło: Krystian Ochman River (Official Music Video)

Eurowizja: Największe przeboje festiwalu - TOP 10

Każdego roku Eurowizja stwarza kilka hitów, które goszczą w stacjach radiowych na całym świecie. Niektóre - kilka miesięcy; inne - wiele lat, a nawet dziesięcioleci. Nie wszyscy jednak wiedzą, że wiele znanych piosenek pochodzi właśnie z tego konkursu. Wybraliśmy dziesięć ponadczasowych utworów, które swoją premierę miały właśnie na tym festiwalu. Zobacz nasze zestawienie. 

Możliwość prezentacji utworów niemal na całym świecie to niezwykła szansa dla twórców i wykonawców. Wiele utworów z naszego zestawienia, mimo wieku, do dziś otrzymuje najlepsze noty w rankingach przebojów wszech czasów. My wybraliśmy te, których moglibyśmy nie usłyszeć, gdyby nie "poeurowizyjna promocja". Kilka z poniższych utworów to bezkonkurencyjni zwycięzcy, ale kilka z nich to wcale nie zdobywcy pierwszych miejsc.


10. "Volare" / "Nel blu dipinto di blu" - Domenico Modugno 

Podobno najbardziej znana włoska piosenka na świecie - w eurowizyjnej rywalizacji z 1958 roku zajęła dopiero trzecie miejsce. Utwór zdobył jednak ogromną popularność, a jego późniejsze wersje podbijały listy przebojów, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Kompozycja była też pierwszym nieanglojęzycznym utworem w historii, który dotarł do pierwszego miejsca listy "Billboardu" oraz otrzymał tytuł Piosenki Roku. Domenico wrócił jeszcze na Eurowizję z utworami "Piove" (1959) oraz "Dio, come ti amo" (1966), ale nie osiągnął podobnego sukcesu. 

Źródło - serwis YouTube.com / kanał ESC:56-73


9. "Hard Rock Hallelujah" - Lordi

Ekscentryczna propozycja z 2006 roku i jednocześnie zwycięzca Festiwalu to piosenka fińskiego zespołu Lordi. Ten utwór zdobył na Eurowizji 292 punkty, co do 2009 roku było najwyższym wynikiem w historii konkursu. Jest także najpopularniejszym fińskim utworem zaprezentowanym na Eurowizji. Piosenka nie wpisuje się ani w eurowizyjną "balladowość", ani w ideowy przekaz. Utwór w stylu power metalu lat 80. XX wieku opowiada o zagrożeniu "arockalipsą": 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest


8. "Ein bißchen Frieden" - Nicole

Piosenka niemieckiej piosenkarki Nicole Seibert - wydana w 1982 roku - po wielkim sukcesie została nagrana przez tę wokalistkę także po angielsku, rosyjsku, francusku, włosku, duńsku i niderlandzku. Najpierw piosenka zwyciężyła w finale koncertu "Ein Lied für Harrogate", dzięki czemu reprezentowała Niemcy w 27 Konkursie Piosenki Eurowizji. 24 kwietnia tego roku zajęła pierwsze miejsce w konkursie, po zdobyciu 161 punktów. Piosenka doczekała się wielu kolejnych wersji: swoje wykonanie nagrała m.in. holenderska piosenkarka Angelique, docierając na pierwsze miejsce listy przebojów w Holandii i na 20 miejsce w Belgii. Polską wersję piosenki nagrała Eleni ("Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca"), czeską - Jaromír Mayer ("Jsme děti slunce"), chorwacką - Ana Štefok ("Malo mira"), duńską - Susanne Lana ("En smule fred"), fińską - Katri Helena ("Vain hieman rauhaa"), a szwedzką - Stefan Borsch ("En liten fågel"). 

Źródło: serwis YouTube.com / kanał DiscoBar80


7. "Euphoria" - Loreen 

Jak zacząć karierę? Jak Loreen! Piosenka "Euphoria" z 2012 roku pochodzi z jej debiutanckiego albumu "Heal". Kompozycja wygrała najpierw finał Melodifestivalen 2012, a potem zajęła pierwsze miejsce w finale 57 Konkursu Piosenki Eurowizji 2012 w Baku. Jest też polski akcent - latem 2013 roku Loreen zaśpiewała tę piosenkę na Sopot Festival, podczas koncertu "Top of the Top" w Operze Leśnej, rywalizując o nagrodę Bursztynowego Słowika. (Zaśpiewała wtedy także "We Got the Power", jednak żadna z tych piosenek ostatecznie nie zwyciężyła).

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest


6. "Heroes" - Måns Zelmerlöw

Utwór zwyciężył najpierw w finale programu Melodifestivalen 2015, dzięki czemu reprezentował Szwecję w 60 Konkursie Piosenki Eurowizji, w którym również wygrał - po zdobyciu największej liczby 365 punktów, w tym maksymalnych not 12 punktów z Australii, Belgii, Danii, Finlandii, Islandii, Włoszech, Łotwy, Norwegii, Słowenii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Polski. Utwór do dziś bardzo często grany również w polskich rozgłośniach. 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest 


5. "Congratulations" - Cliff Richard 

Piosenka z drugiego miejsca w 1968 roku, choć jak kilkanaście lat temu stwierdził hiszpański filmowiec Montse Fernández Villa w dokumencie "1968. Yo viví el mayo español" - wyniki tego konkursu zostały sfałszowane, właśnie na rzecz Hiszpanii. Według niego dyktator Francisco Franco miał wysłać funkcjonariuszom telewizji publicznej oferty kupna programów telewizyjnych oraz kontraktów nieznanych gwiazd, a zarzuty oparto na zeznaniach ówczesnego dziennikarza TVE. Tymczasem w Wielkiej Brytanii w zorganizowanych preselekcjach Cliff wykonał w sumie sześć utworów, które później i tak zostały wydane na jednej płycie. Widzowie kolosalną różnicą głosów wybrali właśnie utwór "Congratulations", autorstwa Phila Coultera i Billa Martina, kompozytorów zwycięskiego "Puppet on a string" z 1967 roku. Cliff Richard nagrał później kilka wersji językowych tej piosenki, która natychmiast stała się przebojem w Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, piosenkę "Wonderful World", która w preselekcjach zajęła trzecie miejsce, nagrał potem Elvis Presley. 

Źródło - serwis YouTube.com / kanał ESC:56-73


4. "Hold Me Now" - Johnny Logan

Johnny Logan, właściwie Seán Patrick Michael Sherrard, to prawdziwy król Eurowizji. Ten irlandzki piosenkarz i kompozytor jest trzykrotnym zwycięzcą Konkursu Piosenki Eurowizji (jako wykonawca: w 1980 roku - "What's Another Year" i w 1987 roku - "Hold Me Now" oraz w 1992 jako autor zwycięskiej piosenki - podarował Lindzie Martin autorską balladę "Why Me"). Utwór "Hold Me Now" pochodzi z 1987 roku i nadal plasuje się w czołówkach plebiscytów na ulubioną piosenkę dekady. 

Źródło - serwis YouTube.com / kanał ESC 1989 


3. "Ne partez pas sans moi" - Céline Dion

Kanadyjka reprezentująca Szwajcarię francuską piosenką - to historia z 1988 roku. Piosenka pochodzi z ósmej francuskojęzycznej płyty "Incognito" z 1987 roku i zajęła pierwsze miejsce w Konkursie Eurowizji, ze 137 punktami - w tym m.in. z maksymalnymi notami 12 punktów z Niemiec, Portugalii i Szwecji. Singiel uzyskał wynik ponad 200 tysięcy sprzedanych egzemplarzy w ciągu dwóch dni po wygranej w Konkursie. (Łącznie sprzedano ponad 300 tys. sztuk singla). Oprócz francuskojęzycznej wersji Celine Dion nagrała tę piosenkę także w języku niemieckim - "Hand in Hand". 

Źródło - serwis YouTube.com / kanał escLIVEmusic1


2. "Save Your Kisses for Me" - Brotherhood of Man

Ta brytyjska grupa muzyczna powstała w latach 70. z inicjatywy producenta oraz kompozytora Tony'ego Hillera. W 1976 roku swoim największym przebojem "Save Your Kisses for Me" zwyciężyła Eurowizję, co przyniosło jej rozgłos w całej Europie. Ich płyta o tym samym tytule rozeszła się w ponad milionowym nakładzie, a sama piosenka długo utrzymywała się na listach przebojów w całej Europie. Utwór został uznany w 2005 roku przebojem 50-lecia Konkursu Piosenki Eurowizji. W Wielkiej Brytanii piosenka znajduje się na 74 miejscu najczęściej granych utworów, zaraz obok chociażby Michaela Jacksona z "Earth Song" czy "Another Brick In The Wall" Pink Floyd. 

Źródło - serwis YouTube.com / kanał Eurovision GOLD


1. "Waterloo" - ABBA

Mówisz: Eurowizja - myślisz: ABBA. Ten szwedzki zespół założony w 1972 roku przez Anni-Frid Lyngstad, Benny’ego Anderssona, Björna Ulvaeusa i Agnethę Fältskog - jest uważany za jeden z najbardziej kasowych zespołów w historii. Muzycy sprzedali ponad 300 mln płyt na całym świecie. Jako zespół zadebiutowali w 1972 roku piosenką "People Need Love", a rok później wydali debiutancki album "Ring Ring". W 1974 roku, reprezentując Szwecję z utworem "Waterloo", zwyciężyli w finale 19 Konkursu Piosenki Eurowizji. W kolejnych latach koncertowali po całym świecie oraz lansowali kolejne przeboje. Do 1981 roku wydali jeszcze siedem albumów: "Waterloo" (1974), "ABBA" (1975), "Arrival" (1976), "The Album" (1977), "Voulez-Vous" (1979), "Super Trouper" (1980) i "The Visitors" (1981), które dotarły do pierwszego miejsca na szwedzkiej liście najlepiej sprzedających się płyt, a także były wysoko notowane na światowych listach sprzedaży. W 1982 roku ogłosili zakończenie współpracy, a każdy z członków zespołu poświęcił się działalności solowej. Jednocześnie na rynku wydawane były kolejne składanki przebojów, które również osiągały wielkie sukcesy sprzedaży. 

W 2010 roku zostali wprowadzeni do Rock and Roll Hall of Fame (Muzeum Rock And Rolla i Rocka w Cleveland, w USA), a w 2013 roku w Sztokholmie otworzono muzeum poświęcone zespołowi. 27 kwietnia 2018 ogłosili reaktywację, a we wrześniu 2021 zaprezentowali nowe piosenki i zapowiedzieli premierowy album i pożegnalną trasę koncertową, w której zamiast zespołu wystąpią ich hologramy. 5 listopada 2021 wydali album "Voyage", który ogłosili jednocześnie ostatnim albumem ABBY.

Źródło - serwis YouTube.com / kanał mozpiano2


Jaki przebój wyłoni najbliższa Eurowizja? Tego dowiemy się w maju, podczas 66 edycji Konkursu. Hasłem przewodnim koncertów jest "The sound of beauty". Koncerty półfinałowe i wielki finał odbędą się w dniach 10-14 maja 2022 roku, a miejscem widowiska będzie hala Pala Alitour (PalaOlipico) we włoskim Turynie (po ubiegłorocznej wygranej zespołu Måneskin). W tegorocznym konkursie weźmie udział w sumie 41 państw, w tym Polska. Koszt organizacji imprezy to 3,5 mln euro. 

oprac. rk 

Czytaj także

"Dancing Queen" na schodach. 45 lat temu Abba zagrała w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 05:30
7 października 1976 roku wydarzyła się rzecz bez precedensu - do Polski przyjechała światowej sławy gwiazda muzyki, zespół Abba, by nagrać koncert dla programu Studio 2, z piosenkami, które w Warszawie miały swoją premierę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

ABBA Non Stop. Nowy kanał muzyczny Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 09:03
"Super Trouper", "Waterloo", a może "Don't Shut Me Down"? Wielkie przeboje i mało znane piosenki, oryginały i covery, a do tego mnóstwo anegdot i ciekawostek na temat jednej z najpopularniejszych grup w historii muzyki pop - to wszystko można usłyszeć w internetowej stacji ABBA Non Stop, uruchomionej na platformie mojepolskieradio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielki powrót Abby. Roman Czejarek: to coś absolutnie niesamowitego

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 12:30
- Myślę, że to, co się wydarzyło, jeśli chodzi o Abbę, to jest coś absolutnie niesamowitego. Pamiętam, jeszcze jako mały berbeć zbierałem ich płyty. Fascynowałem się tym, kiedy pojawi się ich kolejne nowe nagranie. Wtedy na czarnym rynku kupowało się płyty winylowe za kosmiczne pieniądze - opowiadał w Polskim Radiu 24 Roman Czejarek, dziennikarz Programu 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja 2022: kiedy koncerty? Kto wystąpi? Poznaj rywali Polski

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 07:00
"The sound of beauty" - to hasło przewodnie 66 Konkursu Piosenki Eurowizji. Koncerty półfinałowe i wielki finał odbędą się w dniach 10-14 maja 2022 roku. Miejsce widowiska to hala Pala Alitour (PalaOlipico) w Turynie. W konkursie weźmie udział w sumie 41 państw, w tym Polska. Nasz reprezentant najpierw zmierzy się w półfinale 12 maja. Ostateczne nazwisko polskiego kandydata poznamy 19 lutego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja: największe manifesty w historii konkursu

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 10:00
Od protest-songów w imię pokoju - przez polityczne symbole na scenie lub podczas głosowania - po problemy z frywolnymi tekstami. Konkurs Piosenki Eurowizja jest bogaty w różnego rodzaju manifesty. 
rozwiń zwiń