Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację w Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.
06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Daniel Wydrych i Grzegorz Jankowski
W audycji m.in. polityczne rozmowy; tym razem o godzinie 7.15 z Marcinem Horałą - sekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury i sekretarzem stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, członkiem Prawa i Sprawiedliwości, a o godzinie 8.15 - Piotr Zgorzelski, wicemarszałek sejmu, członek Polskiego Stronnictwa Ludowego.
09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek
W audycji o platynowym jubileuszu Królowej Elżbiety II. Tuż przed paradą łączymy się z korespondentem Polskiego Radia w Londynie, Adamem Dąbrowskim. Poza tym w audycji: e-hulajnoga i hulajnoga - coraz popularniejsze środki transportu, nie tylko w dużych miastach. Z jaką prędkością mogą poruszać się na jezdni? Kiedy mogą jechać po chodniku obok pieszych? Czy dopuszczalne jest przewożenie drugiej osoby z przodu? Czy muszą mieć kask? Kto ma pierwszeństwo – pieszy, hulajnogista czy rowerzysta, jeśli wszyscy poruszają się po chodniku? Jakie grożą im mandaty? O tym w rozmowie z komisarzem Robertem Opasem z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Ponadto, reportaż Agnieszki Ciecierskiej dotyczący zagadnień związanych z nowotworem oraz tradycyjne słuchowisko.
19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Artur Wolski
* Chmurowa platforma oświetleniowa. Naukowcy na podstawie prowadzonych badań przekonują, że ludzki organizm powinien być codziennie, w sposób bezpieczny, naświetlany promieniami słonecznymi. Minimalna dawka czasowa to 15 min dziennie aby zachować: produkcję witaminy D oraz przyswajanie witaminy E, kwasu askorbinowego oraz mikroelementów. Niestety nasz styl życia często na to nie pozwala, dlatego należy zadbać o odpowiednie oświetlenie biurowe, domowe ale i także oświetlenie ulic. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej oraz grupa inżynierów z Wybrzeża testuje prototyp super lampy, którą nazwali chmurową platformą oświetleniową. Lampa nie tylko świeci ale i obserwuje, strzeże, rejestruje co dzieje się w jej zasięgu działania, doświetla miejsca, gdzie pojawi się pieszy. Potrafi też wezwać pomoc, gdy zajdzie taka potrzeba. Jak to zupełnie nowe źródło światła będzie chroniło nasze zdrowie i życie opowie konstruktor: inż. Andrzej Sroczyński.
* Pedagogika realistyczna i metanoja w służbie dobrostanu dziecka. Obchodzony w środę Dzień Dziecka to nie tylko uśmiechy, prezenty i dużo informacji medialnych. Świat nauki przypomina wartości jakie wypracowała pedagogika realistyczna oraz metanoja, będąca efektem wychowania i kształcenia. Jakie praktyczne wartości niosą ze sobą te pojęcia i co dają młodemu człowiekowi opowie pedagog, historyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie - Danuta Kozakiewicz.
20.00-21.00 - "Tu jest muzyka" - zaprasza Iza Żukowska
Głównym bohaterem audycji - znakomity aktor teatralny i kabaretowy Wiesław Michnikowski, którego setna rocznica urodzin przypada 3 czerwca.
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - od 31.05 "Gospoda pod Królową Gęsią Nóżką" Anatola France'a.
Przekład Jan Sten, adaptacja Bożena Albrecht, reżyseria Waldemar Modestowicz, realizacja Jacek Kacperek. Wystąpili m. in. Sławomir Pacek, Witold Pyrkosz, Zdzisław Wardejn, Joanna Jędryka i Krzysztof Kołbasiuk.
21.45 - do 12.06 "Chłopi" Władysława Reymonta w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).
23.50 - od 25.04 "Opowieści Artura Gordona Pyma" Edgara Allana Poe w interpretacji Krzysztofa Kołbasiuka (Radiobook).
00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk
00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Roman Chojnacki "Pasterz słoneczników" - aud. Iwony Smolki
01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Marek Zwyrzykowski
150 rocznica śmierci Stanisława Moniuszki (4.06.2022)
Stanisław Moniuszko Taniec hiszpański i Mazur z baletu Monte Christo, wyk. Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, dyr. Michał Klauza; Stanisław Moniuszko Msza łacińska Des-dur, wyk. Ewa Majcherczyk - sopran, Elwira Janasik - mezzosopran, Andrzej Lampert - tenor, Jarosław Bręk - bas, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, dyr. Michał Klauza, Piotr Wilczyński - organy; Stanisław Moniuszko Pieśni ze Śpiewników domowych, Urszula Kryger - mezzosopran, Katarzyna Jankowska - fortepian.
02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Krzysztof Dziuba
Beethoven, Liszt, Rossini, Berlioz, Telemann, Dohnányi, Brahms, Mozart, Schubert, Scarlatti, Kodaly, Klami, Bach, Vivaldi.
06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Marek Zwyrzykowski
150 rocznica śmierci Stanisława Moniuszki (4.06.2022)
Stanisław Moniuszko Straszny Dwór (fragmenty), wyk. Anna Lubańska, Romuald Tesarowicz, Adam Kruszewski, Dariusz Stachura, Iwona Hossa, Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, kier. chóru Bogdan Gola, dyr. Jacek Kaspszyk, Msza a-moll na sopran, alt, chór żeński i organy do słów Antoniego Edwarda Odyńca, wyk. Marta Boberska - sopran, Agnieszka Rehlis - alt, Chór Filharmonii Narodowej, dyr. Henryk Wojnarowski, Andrzej Białko – organy
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek
Sieci, algorytmy, sztuczna inteligencja i tolkienowskie palantíry - to główne wątki II odsłony Biennale Warszawa, zatytułowanej Seeing Stones and Spaces Beyond the Valley / Widzące kamienie i przestrzenie poza Doliną. O szczegółach opowiedzą: Anna Galas - Kosil - współkuratorką wydarzenia wraz Bartoszem Frąckowiakiem i Pawłem Wodzińskim oraz Ewa Kozik - producentka kreatywna. Początek spotkania o godz. 9.30.
W audycji zajrzymy też do Wielkiej Brytanii, która świętuje platynowy Jubileusz panowania królowej Elżbiety II. Jak bardzo zmieniła się Wielka Brytania w tym czasie - m.in. o tym porozmawiamy z korespondentem Polskiego Radia w Londynie - Adamem Dąbrowskim. Godz. 8.30. Poza tym zapraszamy na prezentację oryginalnego munduru generała Maczka w zbiorach Muzeum Historii Polski oraz na retro wizytę w Krynicy-Zdroju.
10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek
10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Rodzeństwo Dorota i Piotr Anderszewscy
11.10-12.00 - Nicolaus Bruhns Kantaty, wyk. Yale Institute of Sacred Music, dyr. Masaaki Suzuki
12.05-12.45 - Moniuszko - arie i fragmenty operowe
12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" (premiera) / Kazimierz Orłoś - opr. Dorota Gacek
13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Magdalena Łoś
Orkiestra Symfoniczna Kolońskiej Rozgłośni WDR, dyr. Andrea Marcon (Kolonia, 26.01.2018). Wolfgang Amadeus Mozart 25 Symfonia g-moll K. 183/173dB; Carl Philipp Emanuel Bach Symfonia Es-dur Wq. 183:2, Symfonia D-dur Wq. 183/1; Józef Haydn 39 Symfonia g-moll; Joseph Martin Kraus Symfonia c-moll VB 142.
16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla
Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki organizowany przez Teatr Wielki - Operę Narodową to największy konkurs wokalny w Polsce. Powstał 30 lat temu, założony przez Marię Fołtyn - legendarną Halkę i niestrudzoną propagatorkę twórczości Stanisława Moniuszki. Co trzy lata młodzi śpiewacy zbierają się w Warszawie, aby zaprezentować swój talent przed wybitnymi przedstawicielami świata muzyki. Do rywalizacji w tegorocznym Konkursie zakwalifikowało się 112 uczestników z 6 kontynentów i aż 28 krajów. O Konkursie porozmawiamy z jego Dyrektorką - Beatą Klatką (godz. 16.30).
Poza tym w audycji omówimy program konferencji popularno-naukowa i artystyczna „Stanisław Moniuszko i wyobraźnia romantyczna”, zapowiemy premierę spektaklu Wyskubki w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu i zapowiemy dwie wystawy: wystawę Józefa Szajny w Katowicach i stałą wystawę rzeźby w Muzeum Narodowym w Krakowie.
17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - aud. Michała Szułdrzyńskiego
W rozmowie z Bartoszem Brzyskim z Klubu Jagiellońskiego prowadzący omówi książki odkrywające zjawisko polskiej prowincji i mniejszych miast.
18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Roch Siciński
19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski
Koncert Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie pod dyrekcją Jose Marii Florencia, solista: Krzysztof Jabłoński - fortepian (Kraków, 19.11.1991)
Claude Debussy Prélude à l’Après-midi d’un faune - poemat symfoniczny, Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy f-moll op. 21, Ludwig van Beethoven III Symfonia Es-dur op. 55 "Eroica"
21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Spotkanie z Oksaną Zabużko - aud. Małgorzaty Szymankiewicz
22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Przypadki Bacha - prowadzi Ewa Pobłocka
23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta" - Izrael Joszua Singer "Towarzysz Nachman", czyta Wojciech Żołądkowicz.
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Charles Dickens "Klub Pickwicka", czyta Wiesław Michnikowski.
19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz.
"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.
00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Mateusz Matyszkowicz
W połowie lat 70-tych XX wieku, grupa publicystów związanych z "Kulturą Paryską" Jerzego Giedroycia sformułowała koncepcję, że Ukraina, Białoruś i Litwa powinny być niepodległe i demokratyczne, bo tylko to jest warunkiem bezpieczeństwa wolnej Polski. Ta koncepcja, zwana doktryną ULB nie była nowa; odnosiła się do koncepcji jagiellońskiej, po części zresztą ją krytykując. O tym goście: dr Wojciech Konończuk - Ośrodek Studiów Wschodnich i dr Maciej Zakrzewski - Uniwersytet Papieski w Krakowie.
02.00-03.00 - "Od punka do franka" - Radosław Okrasko
03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Łukasz Szwed
05.00-06.00 - "Trójka budzi: off" - Mateusz Tomaszuk
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Mateusz Drozda
08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz
Gościem Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, senator PiS.
09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler
12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Łukasz Ciechański
13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Witold Lazar
15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej
18.10 - "Trójkowy komentarz dnia" - Bartłomiej Graczak
18.45 - Reportaż w Trójce / "Studenci afgańscy w Polsce" Weroniki Puszkar. Jesienią do Polski trafili studenci z Afganistanu, którzy zostali ewakuowani z Kabulu, nad którym kontrolę przejęli Talibowie. Wówczas polscy studenci, studenci Uniwersytetu Warszawskiego organizowali dla nich zbiórkę rzeczową tak by mogli od października podjąć naukę właśnie na UW. Dzisiaj Afgańczycy wciąż przebywają w ośrodkach dla uchodźców pod Warszawą, ale są już w lepszym stanie psychicznym. Przed rozpoczęciem studiów chcą pokazać nam swoją kulturę dlatego organizują Dni Afgańskie. Będzie można zobaczyć tradycyjne afgańskie tańce, oczywiście w afgańskich strojach, spróbować ich potrawa, ale przede wszystkim porozmawiać.
19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik
20.00-21.00 - "Strefa rockendrola..." - Michał Owczarek
21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Wojciech Reszczyński
W audycji o olbrzymim zainteresowaniu Krajowym Planem Odbudowy i o wizycie szefowej Komisji Europejskiej w Polsce. Goście w studiu - prof. Genowefa Grabowska oraz redaktor Marek Król.
22.00-23.00 - "Ossobliwości muzyczne" - Wojciech Ossowski
23.00-00.00 - "Zimna fala" - Michał Migała
22.06 - "Nakręceni - magazyn premier filmowych" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Adamski
"Top Gun: Maverick" zachwycił widzów na całym świecie. W wielu krajach osiągnął rekordowe otwarcie pośród filmów z Tomem Cruise'em w historii. Natomiast w polskich kinach zgromadził podczas premierowego weekendu ponad 250 tys. osób. Rekordem może się również pochwalić czwarty sezon serialu "Stranger Things". Serial Braci Duffer w premierowy weekend oglądano przez 286,79 miliona godzin, co jest wynikiem zebranym z całego świata.
23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Muzeum Śląskie w Katowicach zapraszają na wystawę "Ze snu czy z ducha? Fantastyczne malarstwo Teofila Ociepki". Prezentuje ona pięćdziesiąt prac tego uznanego na świecie i jednego z najsłynniejszych polskich malarzy naiwnych. Naszym przewodnikiem po wystawie będzie kurator Klementyna Ochniak-Dudek.
10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo
Zaproszenie na najhuczniej obchodzone imieniny w Warszawie - imieniny Jana Kochanowskiego na 10. Literackim Pikniku Biblioteki Narodowej. Taki jubileusz zobowiązuje do świętowania w najlepszym towarzystwie, dlatego tym razem na imieninach Jana Kochanowskiego organizatorzy będą gościć … Marię Konopnicką.
13.00-14.00 - "Muzyczny lunch" - Piotr Truszkowski
W cyklu "Był sobie numer…" Adam Smolarek przedstawi historię powstania utworu "Niezmiennie" zespołu Snowman.
15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Robert Grzędowski
Porozmawiamy o motocyklistach: co o nich myślimy, czy nadal niektórzy nazywają ich "dawcami", jak czują się dziś na polskich drogach i jak dbają o swoje bezpieczeństwo?
20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Kuba Jamrozek
Pandemia, inflacja, wojna - powodów do nerwów nie brakuje. Badania dowodzą, że młodzież jest wyjątkowo podatna na negatywne skutki chronicznego stresu. Jak się nie dać "zjeść stresowi", jak sobie z tym radzić? Podpowie Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog z Uniwersytetu SWPS.
22.00-00.00 - "Tłusty czwartek" - Miętha
Muzyka na styku hip-hopu, soulu, elektroniki oraz R&B. Usłyszymy nagrania takich wykonawców, jak m.in. Pusha T, Kendrick Lamar (kolejna odsłona jego nowego albumu) i Leikeli47.
LITERATURA W CZWÓRCE:
10.45 - "Książka w Czwórce" - Fragmenty autobiograficznej opowieści Janusza Głowackiego "Z głowy" czyta Grzegorz Małecki, aktor Teatru Narodowego.
07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Dzień Pierwszej Pomocy dla Zwierząt Dzikich i Domowych powstał w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej #Usta-Pysk. Akcja, której inicjatorką jest Nela Mała Reporterka, ma na celu edukację dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie tego, jak prawidłowo należy udzielać pierwszej pomocy przedweterynaryjnej zwierzętom. Gość: Nela mała reporterka.
11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Jak to się dzieje, że słońce świeci? Jak słońce ogrzewa Ziemię i z czego jest zbudowane? W którym miejscu na Ziemi świeci najdłużej? Dowiemy się co by było, gdyby słońca nie było i czym jest zaćmienie słoneczne.
15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Dowiemy się kiedy zaczęły powstawać dodatki i ozdoby do ubrań oraz jak się zmieniały. Wyjaśnimy dlaczego zwykły guzik zrewolucjonizował modę. Sprawdzimy, jak i kiedy powstał krawat i skąd się wzięła jego nazwa. Powiemy, kiedy panie zaczęły nosić biżuterię. Poznamy takie terminy jak: butonierka, haftka, poszetka, brustasza, boa, fular, halsztuk, lampasy, mitenka, żabot.
21.00-23.00 - "Strefa rodzica"
* Topinambur. Roślina, która działa na nasz organizm terapeutycznie. Dlaczego jest mało znana, mimo że jej właściwości znane były już kilkaset lat temu? Gość: Katarzyna Ziemkiewicz, absolwentka SGGW, która uprawia topinambur opowie o wyjątkowości tej rośliny.
* Czy wychowanie dziecka ze spektrum autyzmu w znaczący sposób różni się od wychowania dziecka neurotypowego? Z jakimi wyzwaniami muszą zmagać się rodzice, ale również same dzieci, u których zdiagnozowano zaburzenia ze spektrum autyzmu. Z czasem dzieci te dorastają, stają się nastolatkami i dorosłymi i często chcą pokazać osobom neurotypowym swój świat. O tym, w jaki sposób starają się to robić opowie Izabela Hnidziuk-Machnica z Fundacji AleKlasa, która organizuje II Dzień Dziecka w spektrum autyzmu.
08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska
Bohaterem programu Anny Skulskiej będzie Philippe Giusiano. Artysta został wyróżniony nagrodą Ministra Kultury i Sztuki podczas XII Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 1990 r., a 5 lat później został laureatem II nagrody XIII Konkursu (ex aequo z Aleksiejem Sułtanowem), podczas gdy pierwszej nagrody nie przyznano.
21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski
Japońskie wątki przewijały się już w audycji, ale teraz, na koniec wiosny, nie ma rady - trzeba jechać do Kraju Kwitnącej Wiśni. A zatem w najbliższej audycji cała godzina z j-popem (potańczymy), j-rockiem (policzymy nieparzyste metra), j-jazzem (w rytm Fantazji-Impromptu, ale nie tylko) i j-electro (marsz żałobny i fajerwerki), a to nie wszystko. Przy czym wszystko rzecz jasna z j-Chopinem w tle.
22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski
Magdę Tagliaferro pamiętamy jako jurorkę kolejnych konkursów chopinowskich, znamy ją też z dość późnych nagrań, z których pamiętne są m.in. Polonez-Fantazja Chopina i V Koncert Saint-Saënsa. A jak francuska (choć urodzona w Brazylii) pianistka grała muzykę kompozytorów, w orbicie których się wychowała, których miała okazję znać osobiście? Przede wszystkim kolorową poezję Gabriela Fauré, ale też chwytliwego Reynaldo Hahna – albo obrazowego Debussy'ego, z którym wprawdzie nie miała okazji się przyjaźnić, lecz zapewne miała okazję słyszeć? Do tego jedno z najwcześniejszych nagrań koncertów fortepianowych Mozarta, kameralistyka z młodziutką gwiazdą Denise Sorian...
Zapraszamy!