Polskie Radio

Tysiące interwencji w okresie Wszystkich Świętych. Straż pożarna podała nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 12:21
 - Od soboty do wtorku strażacy podjęli 3304 interwencje. Doszło do 850 pożarów, w których zginęły trzy osoby, a 29 osób zostało rannych - poinformował w środę rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.
PSP: Od soboty do wczoraj ponad 3300 interwencji
PSP: Od soboty do wczoraj ponad 3300 interwencjiFoto: Soft Light/Shutterstock

Rzecznik Prasowy Państwowej Straży Pożarnej przekazał, że podczas przedłużonego weekendu od 29 października do 1 listopada strażacy interweniowali 3304 razy, w tym przy 850 pożarach. - Zginęły w nich 3 osoby, a 29 rannych - podał Kierzkowski.

Do pożaru domu jednorodzinnego, w którym zginęła jedna osoba doszło we wtorek w miejscowości Książki (pow. wąbrzeski - woj. kujawsko-pomorskie) po godz. 15.12. Strażacy, którzy dotarli na miejsce zauważyli kłęby dymu wydobywające się z budynku. Po ugaszeniu pożaru odkryli w jego środku zwłoki.

Rzecznik PSP przekazał, że we wtorek wieczorem doszło również do innego tragicznego zdarzenia w miejscowości Niekrasów (pow. staszowski - woj. świętokrzyskie). Zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w Niekrasowie strażacy otrzymali po godzinie 19.30. - Ogniem objęty był cały budynek. Strażacy weszli do pierwszego pomieszczenia, gdzie znaleźli zwęglone zwłoki – przekazywał Marcin Bajur, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Kielcach.

Najwięcej interwencji na terenie województw mazowieckiego

We wtorek w miejscowości Czerwona Wieś (pow. kościanski - woj. wielkopolskie) zapaliło się z kolei mieszkanie na parterze w budynku wielorodzinnym. Zgłoszenie o pożarze służby otrzymały ok. godz. 21.30. Wezwani na miejsce strażacy szybko ugasili ogień, jednak w wyniku zdarzenia zmarł mężczyzna w wieku 40-50 lat. - Leżał na kanapie, został ewakuowany przez strażaków, niestety po reanimacji lekarz stwierdził zgon - zaznaczał dyżurny wielkopolskiej PSP.

Jak przekazała Państwowa Straż Pożarna od soboty do wtorku strażacy interweniowali również przy 2062 miejscowych zagrożeniach, w tym m.in. 541 wypadkach samochodowych (zginęło w nich 13 osób, a 309 zostało rannych), 363 zdarzeniach medycznych, 67 chemicznych, czy 271 pożarach mieszkań. 71 zdarzeń dotyczyło usuwania skutków silnego wiatru, 76 pożarów upraw, a 28 pożarów lasów. W sumie zginęły w nich 92 osoby, a 309 zostało rannych. Zaś 392 zgłoszenia dotyczyły fałszywych alarmów.

Do największej liczby interwencji doszło na terenie województw mazowieckiego (485), śląskiego (424), wielkopolskiego (292) oraz małopolskiego (276).

Rzecznik PSP dodał, że strażacy interweniowali również 36 razy w związku z tlenkiem węgla. - Od 1 listopada 2022 roku odnotowano w sumie 230 takich interwencji. Mieliśmy do czynienia z 64 podtruciami, a osiem osób zmarło w wyniku zatrucia tlenkiem węgla - poinformował Kierzkowski.

Czytaj także:

dn/PAP/IAR/pp

Czytaj także

Czy wyższe mandaty przynoszą rezultaty? Kom. Opas przedstawia statystyki

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 09:30
– W pierwszych 12 dniach tego roku zatrzymano o tysiąc mniej kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość, niż w tym samym okresie ubiegłego roku – mówi komisarz Robert Opas z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wzmożone kontrole i apele o ostrożność. Trwa coroczna akcja "Znicz"

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2022 06:34
Policjanci apelują o zwracanie uwagi na bezpieczeństwo pieszych przed dniem Wszystkich Świętych. Funkcjonariusze podkreślają, że w kolejnych dniach w okolicach cmentarzy będzie bardzo dużo przechodniów.
rozwiń zwiń