Polskie Radio

Z serca na walentynki! Polskie Radio zaprosiło na akcję krwiodawstwa

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2024 07:05
Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża DAR SERCA i Polskie Radio serdecznie zapraszali na WALENTYNKOWĄ AKCJĘ KRWIODAWSTWA na terenie Polskiego Radia w Warszawie. Wejście od al. Niepodległości 77/85 w godzinach 10-15 w Dniu Zakochanych - WALENTYNKI, czyli święto miłości.
14 lutego Polskie Radio, wraz z Klubem Honorowych Dawców Krwi PCK Dar Serca, zachęca do wzięcia udziału w Walentynkowej Akcji Krwiodawstwa.
14 lutego Polskie Radio, wraz z Klubem Honorowych Dawców Krwi PCK "Dar Serca", zachęca do wzięcia udziału w Walentynkowej Akcji Krwiodawstwa.Foto: PR/Paulina Jakubowska

Warto obdarować w tym dniu bliskich i bliźnich czymś szczególnym – niech to będzie jedyny niepowtarzalny lek – krew, której nie można wyprodukować w laboratorium. Krew jest niezbędna do ratowania życia osób chorych, uczestników wypadków komunikacyjnych, a także do produkcji leków.

Żeby oddać krew, nie trzeba znać jej grupy. Trzeba być zdrowym, wypoczętym, dobrze nawodnionym i po lekkim śniadaniu, a także mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport, może być również e-dowód. Szczegółowe informacje dla krwiodawców znajdują się na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (w zakładce KRWIODAWCA). Podczas akcji będzie również możliwość zarejestrowania się jako potencjalny dawca komórek macierzystych (dawca szpiku). 

Polskie Radio już cyklicznie włącza się w akcję krwiodawstwa. Do akcji zapraszamy słuchaczy! Polskie Radio ponownie włącza się w akcję krwiodawstwa. Do akcji zapraszamy słuchaczy!

PROCEDURA ODDANIA KRWI:

1. REJESTRACJA po przybyciu do punktu krwi wypełniamy kwestionariusz, konieczny jest dokument tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL.

2. WSTĘPNE BADANIA LABORATORYJNE badanie poziomu hemoglobiny / morfologia oraz pomiar temperatury ciała.

3. BADANIE LEKARSKIE ocena informacji zawartych w wypełnionym kwestionariuszu dla dawców krwi, wywiad lekarski, badanie przedmiotowe uwzględniające wyniki pomocniczych badań diagnostycznych, kwalifikacja do oddania krwi pełnej lub innych składników krwi.

4. ODDANIE KRWI - DONACJA krew pełna - 450 ml krwi w czasie ok. 5-8 min.

Podczas donacji pobierane są również próbki krwi do badań pozwalających zdiagnozować, czy osoba oddająca krew nie jest nosicielem niektórych chorób zakaźnych. Nie wymaga to dodatkowego nakłuwania żyły, gdyż do badań wykorzystuje się krew pobieraną do worka.

Badania te obejmują: test kiłowy, antygen, Hbs, DNA-HBS, przeciwciała anty-HCV, RNA HCV, przeciwciała anty-HIV oraz HIV.

5. KRÓTKA REGENERACJA SIŁ po oddaniu krwi, dawca przez moment pozostaje na miejscu, celem regeneracji sił. Każdy dawca, opuszczając punkt poboru krwi, otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kcal - 8 tabliczek czekolady.

6. NA PROŚBĘ DAWCY WYSTAWIANE JEST: zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy, uczelni, szkole - w dniu oddania krwi.

KTO MOŻE ZOSTAĆ KRWIODAWCĄ?

Dawcą może być osoba w wieku od 18 do 65 lat, która:

- waży 50 kg lub więcej,

- temperatura jej ciała nie przekracza 37 C,

- ma tętno miarowe o częstotliwości od 50 do 100 uderzeń na minutę, 

- wartość ciśnienia tętniczego nie przekracza: 180 mm Hg dla ciśnienia skurczowego, 100 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego,

- nie ma powiększonych węzłów chłonnych,

- pozytywnie przejdzie wywiad i badanie lekarskie przed pobraniem krwi.

***

Do oddania krwi konieczny jest dokument tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL (np.: dowód osobisty, prawo jazdy, paszport). 

W dniu 14 lutego Polskie Radio wraz z Klubem Honorowych Dawców Krwi PCK "Dar Serca" zachęca do wzięcia udziału w Walentynkowej Akcji Krwiodawstwa W dniu 14 lutego Polskie Radio wraz z Klubem Honorowych Dawców Krwi PCK "Dar Serca" zachęca do wzięcia udziału w Walentynkowej Akcji Krwiodawstwa

Serdecznie zapraszamy 14 lutego w godz. 10-15 przed siedzibę Polskiego Radia przy al. Niepodległości 77/85 w Warszawie. Będziemy na Was czekali razem z ekipą medyczną Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie

mat. prasowe / rk 

wmkor

Czytaj także

Krwiodawca rekordzista. Reportaż Moniki Chrobak [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 19:00
14 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. To także rocznica urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 roku odkrył istnienie grup krwi, za co w 1930 roku dostał Nagrodę Nobla. Andrzej Lis ze Starego Sącza jest rekordzistą Polski i Europy wśród honorowych krwiodawców. Ma na swoim koncie już ponad 99 litrów oddanej krwi. Liczy, że w grudniu tego roku przekroczy poziom 100 litrów.​
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia polskiego krwiodawstwa. Jak zmieniało się podejście społeczeństwa do oddawania krwi?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 13:45
W 1972 roku Polski Czerwony Krzyż, doceniając zasługi honorowych dawców krwi w Polsce, ustanowił Dni Honorowego Krwiodawstwa. Niezmiennie obchodzone są one od 22 do 26 listopada. Tak też jest i w tym roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krew to lek, którym możesz się podzielić

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 17:00
Krew to najcenniejsza substancja w organizmie człowieka. Nie da się jej wyprodukować, można się nią podzielić. Wystarczy 450 ml krwi, aby uratować życie aż trzem osobom. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

104. rocznica założenia Polskiego Czerwonego Krzyża. "Ciągle jest wiele wyzwań"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2023 13:50
Powstał w niespełna rok po tym, jak Polska po 123 latach odzyskała niepodległość. Minęła 104. rocznica rozpoczęcia działalności przez Polski Czerwony Krzyż, którego głównym zadaniem jest niezmiennie pomoc potrzebującym. 
rozwiń zwiń