Polskie Radio Dzieciom

Konkurs poetycki PRD rozstrzygnięty! Zobacz elektroniczną książkę z wierszami laureatów

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 08:00
Zakończyła się III edycja poetyckiego konkursu "Pisanie wierszy na wiosny dzień pierwszy", zorganizowanego przez Polskie Radio Dzieciom. Konkurs skierowany był do rodzin, które uwielbiają wspólną zabawę oraz pisanie wierszy. Zapraszamy do zapoznania się z werdyktem Jury. Ponadto prace Laureatów i Wyróżnionych można już przeczytać w specjalnie przygotowanej książce elektronicznej oraz posłuchać jak brzmią czytane przez lektora - Leszka Filipowicza. Zapraszamy!
Prace laureatów konkursu poetyckiego PRD_2023
Prace laureatów konkursu poetyckiego PRD_2023Foto: PR

Do redakcji Polskiego Radia Dzieciom spłynęło 101 wierszy. Stacja zaprosiła do udziału w nim już po raz trzeci. Należało napisać swój autorski tekst – wiersz o dowolnej długości, budowie oraz tematyce, ale z wykorzystaniem wskazanych trzech słów: drzewa, głowa, szczypiorek. Wyrazy te mogły być odmieniane przez liczby i przypadki.

Spośród wszystkich nadesłanych prac komisja konkursowa wybrała trzy nagrodzone oraz trzy wyróżnione utwory, które zostały opublikowane na profilu Facebook Polskiego Radia Dzieciom oraz na stronie internetowej w formie książki elektronicznej. <-----

Oto werdykt jury:

Jury w składzie:

Eliza Piotrowska – autorka i ilustratorka książek dla dzieci i dorosłych, poetka tłumaczka języka włoskiego, krytyczka sztuki i Martyna Chuderska - dziennikarka radiowa, po zapoznaniu się z 101 pracami, które wpłynęły III Konkurs Poetycki "Pisanie wierszy na wiosny dzień pierwszy" na posiedzeniu w dniu 01.04.2023 zdecydowało przyznać następujące trzy nagrody główne i trzy wyróżnienia. 

Nagrodzeni: 

  1. Marta, Zofia, Keve, Hanga Świetliccy za wiersz "Spóźniona wiosna"
  2. Renata, Andrzej, Bartłomiej Szwast „ Cuda głowo(słowo)luda
  3. Marianna, Michalina, Marcelina, Arkadiusz Dodot "Limeryk o tym, że na wiosnę każdy chce ładnie wyglądać" 

 Wyróżnieni:  

  1. Alicja, Justyna Piotr Moreń za wiersz "Nasza wiosna"
  2. Magdalena Szczęsna, Igor i Kzysztof Szałek za wiersz "Przepis na Wiośniadanie"
  3. Liliana i Joanna Łuniewskie a wiersz "Robaczek" 

Gratulujemy Laureatom i osobom wyróżnionym zaś wszystkim uczestnikom pięknie dziękujemy za udział w konkursie i zaangażowanie. Zapraszamy do udziału w konkursie poetyckim Polskiego Radia Dzieciom w kolejnej edycji konkursu. 


Posłuchaj
59:47 [DAB]Dzieciom (PCM) 2 kwiecień 2023 17_00_18.mp3 Wyniki konkursu "Pisanie wierszy na wiosny dzień pierwszy"_Kulturoteka_PRD_2.04.2023 

Posłuchaj
06:00 [DAB]Dzieciom (PCM) 21 marzec 2023 08_03_13.mp3 Za nami start konkursu "Pisanie wierszy na wiosny dzień pierwszy"_Poranek PRD_21.03.2023

Posłuchaj
03:13 Eliza piotrowska o poezji 2.mp3 Eliza Piotrowska o poezji

  

Nazwiska laureatów zostały ogłoszone 2 kwietnia 2023 roku w audycji "Kulturoteka" o godz. 17.00. Zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody, a wśród nich m.in. słuchawki bezprzewodowe, książki, audiobooki, gry planszowe oraz gadżety Polskiego Radia Dzieciom.

Oto wybrane nagrody, które w różnej konfiguracji trafią do laureatów i osób wyróżnionych.


Gadżety PRD, książki i płyty, które w różnej konfiguracji trafią, jako zestaw, do laureatów i osób wyróżnionych w konkursie literackim PRD. Gadżety PRD, książki i płyty, które w różnej konfiguracji trafią, jako zestaw, do laureatów i osób wyróżnionych w konkursie literackim PRD.

ZAPOZNAJ SIĘ Z REGULAMINEM KONKURSU

Wierszy laureatów można posłuchać w audycjach Polskiego Radia Dzieciom oraz na stronie internetowej konkursu.

***

Przypominamy, że Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i dla rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także
Czytaj także

"Pisanie wierszy na wiosny dzień pierwszy". Znamy laureatów konkursu

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 14:37
Poezja to gatunek literacki, który pozwala puścić wodze fantazji. Mimo to jest to gatunek dla wielu niełatwy, nie tylko jeśli chodzi o jej samodzielne pisanie, ale też obcowanie z nią podczas czytania. - Poezja ma to, czego nie ma proza – ma rytm, podobnie jak każda piosenka, każda melodia – tłumaczyła Agnieszka Frączek. To sprawia, że poezją interesują się nawet bardzo małe dzieci, co więcej – potrafią także zapamiętywać wiersze.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niedźwiedzie polarne i ich zwyczaje

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 07:00
Biały niedźwiedź nazywany jest niedźwiedziem polarnym. To gatunek dużego ssaka z rodziny niedźwiedziowatych. Chociaż świetnie radzi sobie na lądzie, miś polarny postrzegany jest jako ssak morski, bo ma ścisłe związki z morzem. Niedźwiedź polarny w dużej mierze prowadzi morski tryb życia, a jego długie, zwężające się ciało nadaje mu opływowy kształt, który pomaga w pływaniu. W audycji "Poranek" w PRD poznamy ciekawostki o niedźwiedziu  - ile waży, jaki jest duży, gdzie mieszka, jak długo żyje i czym się żywi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Muzyczne podróże". Kwiaty na Dzień Kobiet czyli o motywie kwiatów w muzyce

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 12:15
Kwiaty są jednym z popularniejszych motywów w muzyce, a ich znaczenie może być bardzo zróżnicowane, od romantycznego po symboliczne. "La Primavera" - Antonio Vivaldiego czy "La Vie en Rose" - Edith Piaf  to tylko przykłady! 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień św. Patryka - czyli wszystko co zielone

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 13:29
W piątkowym "Poranku" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedzieliśmy o naturalnych fabrykach tlenu, czyli roślinach. Sprawdziliśmy gdzie na świecie jest najwięcej lasów, a gdzie jest zieleni najmniej. Zawarliśmy znajomość z Czarnoksiężnikiem ze Szmaragdowego Grodu i sprawdziliśmy, z jakich owoców można by zrobić zieloną galaretkę. Był też slalom przez zielone pytania - dla chętnych.
rozwiń zwiń