Polskie Radio Dzieciom

Jacy są ojcowie w świecie zwierząt?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2024 13:31
Konik morski, pingwin i goryl to najbardziej zaangażowani ojcowie w świecie zwierząt. Ale nie tylko oni wzorowo zajmują się swoim potomstwem. Jakie mają strategie, aby ich dzieci dorosły i stały się samodzielne? Jak pomagają im przetrwać, czy uczą ich technik samoobrony, a może pokazują jak atakować?
Jakimi ojcami są lwy?
Jakimi ojcami są lwy?Foto: Shutterstock

Dokładnie w Dniu Ojca, 23 czerwca w audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki", zastanowimy się czy tylko samice potrafią opiekować się swoim potomstwem? Czy wśród ptaków i ssaków są panowie, którzy mogą je zastąpić, albo przynajmniej pomóc swoim partnerkom?

Czy mamy w Polsce gatunki zwierząt, w których to ojcowie odgrywają główną rolę w życiu swoich dzieci? I jak sytuacja wygląda w warszawskim ZOO, czy znajdzie się tam tata na medal? O tym wszystkim opowie nam Katarzyna Królik, wolontariuszka z Ogrodu Zoologicznego w Warszawie.

 

Audycja: "Dzieciaki kochają zwierzaki"

Prowadzi: Marta Kawalec
Gość: Katarzyna Królik (warszawskie ZOO)
Data emisji: 23.06.2024
Godzina audycji: 17.00


Więcej na platformie podcastowej Polskie Radia podcasty.polskieradio.pl.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polski Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Małe, rude i puchate. Tym razem wiewiórki mają głos

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2024 14:18
Nie wiedzieć czemu, kiedy chcemy zbliżyć się do tego rudego stwora wołamy: "Basia!" i zdaniem wielu działa. A w audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki" dowiemy się tym razem nie tylko skąd wzięło się to "imię" dla wiewiórki, ale też poznamy ją z bliska. Jaki prowadzi tryb życia, gdzie chowa wszystkie swoje orzechowe skarby, a także co je - kiedy zapomni o tym gdzie są jej zapasy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Żebranie" orzeszków to nie jest typowe zachowanie wiewiórek. Czego nauczyli je ludzie?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2024 09:08
- Wiewiórki leśne więcej czasu spędzają w koronach drzew, niż te które widujemy w parkach. Miejskie wiewiórki nauczyły się bowiem, że jak zejdą na ziemię to jest duża szansa, że dostaną jakiś smakołyk. To nie jest dla nich naturalne zachowanie - wyjaśniła dr Dagny Kruze - Gryz z Instytutu Nauk Leśnych SGGW, która w audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki" opowiadała o najważniejszych faktach z życia wiewiórek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieciaki kochają zwierzaki: "Możemy nawiązać więź ze szczurem, tak jak z psem"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2024 19:04
Szczury mają niezwykłe umiejętności i oprócz dużej zwinności i inteligencji potrafią też uczyć się na błędach. To zwierzęta, które przy dobrej opiece mogą odwdzięczyć się swoim właścicielom swoją uwagą. Jak zauważyła Justyna Koczorowska gość audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki", warto poświęcić im trochę czasu i przekonać się, że ze szczurem można się zaprzyjaźnić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pisklaki, podloty i dorosłe ptaki potrzebują naszej pomocy tylko w określonych przypadkach. Kiedy i jak warto pomagać?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2024 13:02
Okazuje się, że nie zawsze ptaki potrzebują naszej pomocy. - Jeśli ptak potrafi chodzić i uciekać to znaczy, że być może dopiero uczy się latać, lub czeka na swoich rodziców. Nie odbierajmy mu wolności - powiedział Dominik Hajduk z warszawskiego ZOO, który opowiedział w audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki" o działaniu i misji Ptasiego Azylu oraz o nowym projekcie budowy Ptasiego Punktu Przyjęć.
rozwiń zwiń