Polskie Radio Dzieciom

Co jest największym przysmakiem fok i jak się zachować spotykając je na plaży?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2024 15:51
22 marca  obchodzimy Dzień Foki, dlatego w Poranku Polskiego Radia Dzieciom zadzwoniliśmy do Fokarium Stacji Morskiej Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, by porozmawiać o zwyczajach tych uroczych ssaków. Co jest dla nich prawdziwym przysmakiem? Jak zachować się gdy na nadmorskiej plaży spotkamy fokę? Co zrobić i pod jaki numer należy zadzwonić, jeśli napotkana foka wymaga pomocy?
Jak należy się zachować, gdy zobaczymy fokę na plaży tematem audycji Polskiego Radia Dzieciom
Jak należy się zachować, gdy zobaczymy fokę na plaży tematem audycji Polskiego Radia DzieciomFoto: unsplash.com

22 marca foki mają swoje święto, dlatego jak zapewniła koordynatorka zespołu opiekunów fok w Fokarium Stacji Morskiej Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, tego dnia ich podopieczni dostają specjalne przysmaki. - Są to lody śledziowe zabarwione sokiem z buraków i szpinaku, aby jak najbardziej przypominały naturalną dietę fok. Ponadto, foki otrzymują również tłustą i smaczną makrelę, która jest porównywana do czekoladki dla ludzi. Przysmaki te są starannie dostosowane do potrzeb żywieniowych fok i stanowią istotny element ich codziennej diety. 

W Gdańskim Fokarium codziennie można oglądać treningi medyczne czyli codzienną pielęgnację fok. Jest to, jak zapewniła Wioleta Miętkiewicz, nie tylko ciekawe doświadczenie dla dzieci, ale także ważny element w kontekście edukacji na temat opieki nad zwierzętami. 

Posłuchaj
12:42 Poranek - foki.mp3 Dzień Foki. Co jest "czekoladką" dla tych morskich ssaków?_Poranek_Polskie Radio Dzieciom_22.03.2024

 

Foki są stałymi gośćmi na polskim wybrzeżu, dlatego ważna jest wiedza o tym, jak należy się zachować, gdy zobaczymy fokę na plaży. Pani Violeta podkreśliła, że najważniejsze to zachowanie odpowiedniej odległości oraz nie zbliżanie się do zwierzęcia. Wszystko po to, aby nie zakłócać jego spokoju. Co jeszcze warto wiedzieć, gdy spotkamy fokę na plaży?

Należy (j.w.) zachować odpowiednią odległość. Foki są dzikimi zwierzętami i potrzebują przestrzeni oraz spokoju. Bezpieczna odległość to co najmniej 20 metrów. Nie wolno dotykać ani karmić foki, aby uniknąć zakłócania ich spokoju.

To co istotne, to także pilnowanie swojego psa. Jeśli ktoś spaceruje po plaży z psem i spotka na niej fokę, należy trzymać psa na smyczy i przebywać z dala od niej. Psy mogą przestraszyć fokę, a to może się skończyć niebezpieczną sytuacją dla obu zwierząt.

Gdy spotkamy fokę na plaży i mamy wątpliwości co do jej stanu zdrowia lub bezpieczeństwa, to należy się skontaktować z odpowiednimi służbami. W Polsce istnieje numer alarmowy (601 899 940), pod którym można zgłosić obserwacje fok na plaży.

Warto też pamiętać, że foka na plaży jest w swoim naturalnym środowisku, a my jesteśmy tam gośćmi. Szanujmy więc jej przestrzeń, zachowując spokój i dystans.
Edukację na temat ochrony środowiska morskiego prowadzi właśnie Gdańskie Fokarium, które zachęca do odwiedzania swojej siedziby.

Dzień Fok został ustanowiony przez organizację non-profit o nazwie International Fund for Animal Welfare czyli Międzynarodowy Fundusz na Rzecz Ochrony Zwierząt w 2002 roku. Organizacja ta działa na rzecz ochrony dzikich zwierząt i ich środowiska naturalnego na całym świecie. Dzień Fok ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat ochrony tych morskich ssaków oraz promowanie działań mających na celu poprawę ich losu.
Więcej w załączonym zapisie audycji.

Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Wioleta Miętkiewicz – Koordynator zespołu opiekunów fok z Fokarium Stacji Morskiej Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego
Data emisji: 22.03.2024
Godzina audycji: 7.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polski Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

  JO/PRD

Zobacz także
Czytaj także

"Dzień dłuższy od najkrótszego..." Dlaczego dni mają różną długość?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 18:56
Ziemia kręci się wokół Słońca, a jednocześnie obraca się wokół własnej osi. Ruch obiegowy trwa dokładnie rok, a obrotowy – dobę gwiazdową, czyli niemal dwadzieścia cztery godziny. Dodatkowo Ziemia jest delikatnie pochylona względem ekliptyki. Dzięki temu promienie słoneczne nie padają przez cały czas na równik, a naprzemiennie na zwrotniki Raka i Koziorożca. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolibry - ciekawostki przyrodnicze dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2023 16:26
Kolibry to niewielkie ptaszki, często o rozmiarach trzmiela, które muszą jeść niemal bez przerwy. Zamieszkują Amerykę, poruszają się jak helikoptery – lotem "owadzim", a nie "ptasim". Mogą nie tylko zwisać w powietrzu, ale i latać "na wstecznym biegu". Ciekawostki na temat tych maleńkich ptaków można było usłyszeć we wtorkowym (12.12) "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwierzęta, które wybudzają się ze snu zimowego

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 07:12
Na przełomie października i listopada część zwierząt zapada w sen zimowy. Na szczęście mamy już marzec i powoli będą się z niego budziły. Już niedługo wstawać powinny jeże, niedźwiedzie, wiewiórki, żaby, nietoperze, borsuki, jenoty, czy świstaki.  
rozwiń zwiń