Polskie Radio
Section05
środowisko naturalne

Skąd się biorą rekordy zimna na Ziemi?

W pełni lata na półkuli północnej odnotowujemy rekordowo wysokie temperatury w różnych regionach i krajach.  Tymczasem na półkuli południowej zima, która także ma swoje rekordy. Minęło właśnie 40 lat od zanotowania najniższej temperatury zarejestrowanej na Ziemi, tj. - 89,2 stopnia C. Miało to miejsce na Antarktydzie.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak klimat Antarktyda środowisko środowisko naturalne geologia układ słoneczny planety geografia morza oceany

Zmiany klimatyczne powodują gigantyczne straty. Podliczono kwoty z ostatnich 40 lat. Chodzi o miliardy złotych

W Polsce w ciągu ostatnich 40 lat straty poniesione w wyniku zmian klimatycznych oszacowano na 16 mld euro, czyli ok. 70 mld zł - wynika z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń. Jak podano, w samym 2021 r. łączna wartość wypłaconych szkód z tytułu katastrof naturalnych wyniosła 994 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia środowisko naturalne kataklizmy powódź huragany

"Szukamy morszczynu". Apel Instytutu Oceanologii PAN

"Pomóż naukowcom w poszukiwaniu morszczynu" - z tym apelem zwrócili się do Polaków naukowcy Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. Ostatni rosnący okaz morszczynu udokumentowano w 1976 roku. Było to w okolicy Gdyni przy Starej Torpedowni. Czy morszczyn powrócił do polskiego morza? 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Morze Bałtyckie Bałtyk ekologia środowisko środowisko naturalne przyroda Polska Akademia Nauk NAUKA

"Złoty gwóźdź". Czy Równia pod Śnieżką będzie "granicą między epokami"?

Torfowisko na Równi pod Śnieżką to jedno z 12 stanowisk na świecie, które ma szansę zostać "złotym gwoździem", czyli oficjalną granicą między holocenem a proponowanym antropocenem – epoką, w czasie której siłą sprawczą jest konsumpcjonizm człowieka. – Stanowisko pokazuje nam, w jaki sposób człowiek przekształcił od połowy XX wieku naszą planetę – mówi dr Barbara Fiałkiewicz-Kozieł, geograf i geochemik środowiskowy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, która prowadzi badania na torfowisku na Równi pod Śnieżką.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar środowisko naturalne węgiel zanieczyszczenie NAUKA

Wyższe kary za zanieczyszczanie środowiska. Wiceminister klimatu: Polska jest w awangardzie UE

Rząd planuje podnieść kary za zanieczyszczanie środowiska. W Sejmie odbyło się dziś pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej. - Polska, ze swoimi rozwiązaniami, jest w awangardzie UE - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo ekologia kodeks karny prawo Sejm Ministerstwo Klimatu i Środowiska środowisko naturalne

"Zapraszamy młodzież do zaangażowania na rzecz ochrony klimatu". Trwa nabór do Rady Klimatycznej

Do czwartku trwa nabór do Młodzieżowej Rady Klimatycznej drugiej kadencji. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprasza do zgłaszania się młodych ludzi, którym bliskie są zagadnienia związane z polityką klimatyczną, energetyczną i ekologiczną Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Klimatu i Środowiska klimat młodzież ochrona środowiska Anna Moskwa ekologia środowisko środowisko naturalne społeczeństwo

Ruszają badania zniszczeń rolnictwa i środowiska naturalnego Ukrainy

Jakie straty rolnicze i zniszczenia środowiska spowoduje trwająca na Ukrainie wojna? Czy wpłyną one na bezpieczeństwo żywnościowe? Aby odpowiedzieć na te pytania i móc wdrażać działania naprawcze, trzeba monitorować ukraińską przyrodę i produkcję roślinną. Służącą temu inicjatywę "Earth Observation for Ukraine" stworzyli specjaliści z polskich i ukraińskich instytucji.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo rolnictwo wojna na Ukrainie środowisko naturalne zanieczyszczenie Mateusz Drozda Trójka

Polska podpisała list w obronie energetyki jądrowej

Minister finansów Tadeusz Kościński oraz minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka wraz z 11 innymi ministrami krajów UE opublikowali w poniedziałek apel w sprawie rozwoju energetyki jądrowej w Europie w dzienniku "Le Figaro" oraz innych europejskich gazetach zatytułowany: "My, Europejczycy potrzebujemy energii jądrowej!".
Zobacz więcej na temat:  elektrownia atomowa energia energia atomowa środowisko środowisko naturalne