Polskie Radio Dzieciom

Historyczny "instagram" bogatych ludzi - czyli skąd wzięły się domki dla lalek?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2024 16:54
Chociaż w Polsce klimat wojennej zawieruchy nie sprzyjał tworzeniu domków dla lalek, to za granicą były one jak portal społecznościowy dla bogatych ludzi. - Jeżeli ktoś miał letnią rezydencję, do której nie mógł zaprosić wszystkich, zamawiał ją sobie w miniaturze i stawiał w swoim domu w głównym salonie. W ten sposób wszyscy goście mogli ją podziwiać - wyjaśniła początki tworzenia miniaturowych domków Aneta Popiel-Machnicka, założycielka Warszawskiego Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek oraz pomysłodawczyni Międzynarodowego Dnia Domków Lalek.
Międzynarodowy Dzień Domków dla Lalek - tematem Poranka w PRD
Międzynarodowy Dzień Domków dla Lalek - tematem Poranka w PRDFoto: mat. promocyjne

Obecnie w Muzeum, utworzonym w 2016 roku, można oglądać 148 historycznych domów, sklepów, szkół, szpitali i innych obiektów wykonanych w różnych zakątkach świata. Najstarszy z domków liczy ponad 200 lat, a zbiory pochodzą z kolekcji Anety Popiel-Machnickiej i zostały w całości przez nią i jej córkę Różę odrestaurowane i przywrócone do dawnej świetności.

Stanowią one fascynujący dokument dawnych epoki i prezentacja ich na ekspozycji muzealnej jest atrakcyjnym sposobem na przybliżenie dawnych obyczajów, przemijających zawodów, mód w sposobie urządzania wnętrz i ubioru, stylów architektonicznych, a nawet zjawisk społecznych.

Jak podkreślił gość Polskiego Radia Dzieciom, wśród tradycyjnych domków, które znajdują się na ekspozycji znajdziemy też nietypowe, które są odwzorowaniem kościołów i miejsc sakralnych. - To niezwykła kolekcja, która zaczęła się właściwie od jednego ołtarza, który nabyłam na wyjeździe zagranicznym w Europie - opowiedziała założycielka Warszawskiego Muzeum Domków. - Byłam przekonana, że to nie jest zabawka, tylko miniatura, którą zrobiono, żeby osoba, która zamawiała ten ołtarz, wiedziała, jak on ma wyglądać. Później dotarłam jednak do kolejnego ołtarza, a następnie do lalek przedstawiających zakonnice, księży i mnichów. Zgłębiłam ten temat i okazało się, że są to zabawki sakralne, o których w Polsce nie wiedzieliśmy, bo nie było u nas tej tradycji - zauważyła gość Polskiego Radia Dzieciom i dodała, że zabawki te były głównie w takich domach, w których jedno z dzieci było przeznaczone do stanu duchownego. - I tak jeżeli syn miał zostać księdzem, dostawał taki miniaturowy ołtarz, żeby bawić się - oczywiście pod opieką rodziców, w odprawianie mszy, pogrzebów czy ślubów - zaznaczyła Aneta Popiel-Machnicka.

Międzynarodowy Dzień Domków Lalek, który już po raz drugi będziemy obchodzić 7 kwietnia, to święto, którego celem jest propagowanie wiedzy o historycznych domach lalek jako materialnym dokumencie czasów w jakich powstały, a także zachęcenie i ośmielanie do samodzielnego tworzenia domków.

Więcej na temat historycznych budowli, tworzonych nie tylko dla dzieci, można posłuchać w nagraniu:


Posłuchaj
15:25 2024_04_05 08_00_04_RadioDzieciom_Poranek.mp3 Międzynarodowy Dzień Domków dla Lalek - tematem Poranka w PRD

   


Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadzi: Jacek Zawada
Gość: Aneta Popiel-Machnica/Muzeum Domków lalek, Gier i Zabawek
Data emisji: 5.04.2024
Godzina audycji: 8.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polski Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Życie i praca mieszkańców dawnej wsi. "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 12:18
- Każdy z nas ma wśród swoich przodków osoby, które mieszkały na wsi, nawet jeśli sami o tym nie pamiętamy, dlatego warto dowiedzieć się jak kiedyś wyglądały domy, jak ubierali się ludzie i jakie były ich zwyczaje - powiedziała Małgorzata Jaszczołd z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Delikatny zachwycający i tajemniczy. Co motyl ma wspólnego z niedźwiedziem?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2024 18:00
Chociaż motyle sią bardzo delikatne to w "Poranku" Polskim Radiu Dzieciom, biolog Agnieszka Suszczyńska porównała je do niedźwiedzi. Dlaczego? Bo podobnie jak te duże ssaki zapadają w sen zimowy, zwany diapauzą. Czy wszystkie motyle są pięknie ubarwione, gdzie na świecie można spotkać najwięcej gatunków, jak się rozwijają i czy to prawda, że żyją tylko chwilę? W Dniu Motyli zapraszamy do wysłuchania audycji Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O zabawkach z całego świata w "Kulturotece" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 09:00
W Krynicy-Zdroju czeka ponad 3500 wyjątkowych eksponatów, dawnych zabawek i przedmiotów związanych z dzieciństwem, które zostały zebrane z całego świata od XIX w aż po lata 90. XX w. To ekspozycja, która zajmuje ponad 250 m2. Warto ją nie tylko zobaczyć, ale również posłuchać w "Kulturotece" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń