Polskie Radio Dzieciom

Szafiry, rubiny, diamenty, ale także złoto i gips. Co warto wiedzieć o minerałach w dniu ich święta?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2024 17:30
Mogą być wszędzie, w naszym domu, na placu zabaw, w muzeum, kopalni, a nawet na ulicy. Minerały, bo o nich mowa, były tematem rozmowy Martyny Chuderskiej i jej gościa Karoliny Wojnickiej – mineraloga z Muzeum Geologicznego w Warszawie . Okazją do rozmowy było dzisiejsze święto "Dzień Minerałów". Jak je odróżnić i właściwie nazwać? Czy może nam w tym pomóc nasz zmysł smaku i węchu? Zapraszamy!
Karolina Wojnicka gość Poranka w Polskim Radiu Dzieciom
Karolina Wojnicka gość "Poranka" w Polskim Radiu DzieciomFoto: PR

Jak podkreśliła Karolina Wojnicka, kluczową sprawą w rozpoznawaniu minerałów jest określanie ich cech szczególnych. - Kiedy znajdujemy jakiś minerał, patrzymy na niego pod różnymi kątami: czy ma jakieś ziarenka w swojej budowie, sprawdzamy jego twardość, barwę, przezroczystość oraz kształt - wyjaśniła gość "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom.

- Najciekawsze są jednak cechy specjalne danego minerału, takie jak np. właściwości magnetyczne, czyli czy przyciąga on magnes, ale także zapach np. siarki i smak - np. słony. Aby właściwie rozpoznać dany okaz geologiczny warto więc korzystać z wielu zmysłów - dodała Karolina Wojnicka.

Minerały Minerały

Opowiadając o pięknych kryształach, które cieszą oczy i można je nosić jako ozdobę na szyi lub w uszach, gość "Poranka" zwróciła też uwagę, że minerały budują skały i chodząc ulicami można je dostrzec na każdym kroku. - Na przykład fragmenty marmuru w budynku Polskiego Radia, mają zachowane pewne skamieniałości np. koralowce. Warto więc patrzeć pod nogi i rozglądać się wokół, bo ściany wielu budynków są obłożone skałami, a w nich można znaleźć wiele fascynujących skamieniałości - podkreśliła Karolina Wojnicka.

  


Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadzi: Martyna Chuderska
Data emisji: 13.03.2024
Godzina audycji: 7.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polski Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Wspólne czytanie z dzieckiem. Dlaczego to takie ważne?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2024 20:52
Zdaniem psychologów głośne czytanie dzieciom obniża stres, agresję i podatność na depresję, a dodatkowo jeśli wejdzie nam w nawyk buduje silne więzi i oczywiście wspólne wspomnienia, bo bajki z dzieciństwa pamięta się przecież całe życie! Jak wygospodarować 10 min na codzienne czytanie lub opowiadanie bajek? Podpowiemy w Poranku w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Buszowanie w bibliowozie w poszukiwaniu literackich skarbów. Grzegorz Kasdepke o książkach swojego dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2024 18:41
Grzegorz Kasdepke, znany polski autor literatury dziecięcej i młodzieżowej, podzielił się w audycji Polskiego Radia Dzieciom swoimi dziecięcymi doświadczeniami. Jako mieszkaniec Białegostoku ferie spędzał głównie w domu albo na pobliskiej górce, gdzie zjeżdżało się na byle czym. Niezwykłą przygodą było dla małego Grzesia buszowanie w bibliowozie w poszukiwaniu literackich skarbów. Zapraszamy do lektury i wysłuchania załączonego zapisu audycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie i praca mieszkańców dawnej wsi. "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 12:18
- Każdy z nas ma wśród swoich przodków osoby, które mieszkały na wsi, nawet jeśli sami o tym nie pamiętamy, dlatego warto dowiedzieć się jak kiedyś wyglądały domy, jak ubierali się ludzie i jakie były ich zwyczaje - powiedziała Małgorzata Jaszczołd z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. 
rozwiń zwiń