Polskie Radio Dzieciom

Nauka czytania od najmłodszych lat. Kiedy i jak zacząć?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 12:04
Nauka czytania dla jednych dzieci stanowi niebywałą trudność, innym zaś przychodzi naturalnie, niemalże jak zabawa. Co jednak, gdy dziecko wyraźnie nie ma ochoty na samodzielne czytanie i poznawanie liter? Czekać czy próbować w inny sposób? Jak zachęcić dziecko do samodzielnego poznawania świata liter, jakie książki wybrać? Kiedy jest dobry moment na pierwsze zabawy z literami?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Ben_Kerckx/pixabay

Choć w różnym tempie i w różnym wieku dzieci poznają litery, to ostatecznie w którymś momencie dzieci zapamiętają wszystkie litery i zaczynają czytać samodzielnie. Warto podsuwać dziecku takie książki, które ułatwią czytanie i pomagają wykorzystać potencjał, który w dziecku drzemie na tym konkretnym etapie rozwoju. - Warto sięgać po takie książki, które zostały przygotowane przez ekspertów i są dostosowane do kolejnych etapów rozwoju czytelniczego dziecka – powiedziała Emka Kowalska, blogerka i dziennikarka telewizyjna.

Posłuchaj
54:46 20.08. Nauka czytania.mp3 Jak sprawić by nauka czytania była dla dziecka ciekawym doświadczeniem? (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom)_20.08.2020.
 

- Przyjmujemy, że dziecko zaczyna czytać i uczy się czytania w pierwszej klasie. Bywa jednak, że dzieje się to albo dużo wcześniej albo dużo później. Zależy to od tego jak się dziecko rozwija, w którym momencie umiejętność czytania jest dla niego ważna, i czy go interesuje – dodała gość Polskiego Radia Dzieciom.

Pomocna w nauce czytania będzie dla dziecka odpowiednia książka czyli taka, która zaciekawi dziecko i zachęci do samodzielnego przeczytania. Najchętniej dzieci sięgają po te tytuły, które są zgodne z ich obecnymi zainteresowaniami. - Właśnie takie są np. książki z serii "Czytam sobie". Spośród ponad 130 tytułów można wybrać ten, który będzie odpowiedni. Książki te podzielone są na 3 poziomy zaawansowania. Ten pierwszy poziom zawiera około 150-200 wyrazów w tekście. Książka zawiera duże ilustracje, bardzo dużą czcionkę i co ważne, nie ma w niej zmiękczeń czy dwuznaków - powiedziała gość "Strefy rodzica".

Jak wspólnie z dzieckiem przebrnąć przez etap nauki czytania? O tym w załączonym zapisie rozmowy.

Audycja: Strefa rodzica
Rozmawiała:
Joanna Ficińska
Gość: 
Emka Kowalska
Data emisji:
 20.08.2020
Godzina emisji: 21:00

Audycja "Strefa rodzica" od poniedziałku do piątku w godz. 21.00 - 23.00.

***

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

jo


Zobacz więcej na temat: edukacja rozwój dziecka
Zobacz także
Czytaj także

Muzyka i matematyka od najmłodszych lat

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 10:08
Muzyczne wychowanie może mieć wpływ na wrażliwość dziecka i na jego ogólny rozwój intelektualny. Edukacją muzyczną można objąć dzieci już w pierwszym roku życia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rola przedszkola w życiu dziecka

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 23:59
Rodzice często zwracają baczną uwagę na wybór szkoły dla swoich podopiecznych. Jednak najszybszy rozwój dziecka dokonuje się wcześniej, od trzeciego roku życia. Jak ważne jest przedszkole dla dziecka?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio Dzieciom wspiera przedszkola

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 17:03
Edukacja muzyczna, plastyczna, przyrodnicza, ekologiczna i matematyczna to tylko część oferty, jaką Polskie Radio Dzieciom od ponad 5 lat oferuje swoim słuchaczom. Wychowawcy przedszkolni, rodzice i opiekunowie mogą czerpać z szerokiego wyboru audycji realizowanych zgodnie z rytmem dnia przedszkolaka. Ramówka stacji realizuje zalecenia Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ta stacja radiowa nie nadaje reklam.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozkochać dziecko w języku polskim - tak! Ale jak?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 11:00
Rodzice często powtarzają dzieciom "odłóż telefon, weź książkę"! Ale czy to działa? Nie! Efekt bywa wręcz odwrotny od zamierzonego. Książka staje się w tym przypadku w oczach dziecka wrogiem tego, czym aktualnie jest zachwycone. A przecież książka nie jest wrogiem smartfona i ma swoje miejsce w życiu dziecka, podobnie jak swoje miejsce ma smartfon i inne nowe technologie. Jak rozkochać dziecko w książce i sprawić by stało się ciekawym świata molem książkowym?
rozwiń zwiń