Polskie Radio Dzieciom

Edukacja filmowa - skuteczne narzędzie dydaktyczne

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 18:27
Tradycyjny system nauczania jest ściśle oparty na podstawie programowej, która określa zakres informacji, jakie nauczyciele danych przedmiotów powinni zawrzeć na swoich lekcjach. Do zajęć szkolnych nie zalicza się edukacja filmowa. Co więcej, rzadko kiedy filmy stanowią narzędzie dydaktyczne. - Szkoda, gdyż mogą one pełnić wartościowy dodatek do metod nauczania. Tak można podsumować dyskusję gości "Strefy rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Olesia Bilkei/Shutterstock

Jeśli chodzi o filmy prezentowane w szkołach, panuje stereotyp że ich jedynym rodzajem są ekranizacje lektur. Ponadto w wielu przypadkach dzieci traktują taką formę przekazywania wiedzy jako czas wolny od lekcji. Jak jednak zaznaczyła Kamila Tomkiel-Skowrońska – Edukacja filmowa to jest po prostu pokazanie jak film możemy wykorzystywać jako narzędzie dydaktyczne w pracy z dziećmi. Zatem filmy, które są w odpowiedni sposób dobrane do wieku uczniów mogą poruszyć konkretne tematy, nie tylko te dotyczące dzieł literackich. Co więcej stanowią wyjście do dalszej dyskusji. 

Posłuchaj
113:42 15.04.Strefa rodzica - edukacja filmowa.mp3 Edukacja filmowa - skuteczne narzędzie dydaktyczne (Strefa rodzica/PRD)_15.04.2021.

Edukacja filmowa odbywa się regularnie, a każdy cykl może dotyczyć wybranego tematu, np. podróży. Do swoich zajęć nauczyciele mogą wykorzystać pakiety filmowe, w których zawierają się m.in. zagadnienia związane z kinematografią oraz scenariusz przeprowadzenia lekcji. Dodatkowo, rodzice bądź pedagodzy szkolni mogą zaprosić do placówki tzw. wędrujących filmoznawców, którzy nie tylko podzielą się swoją wiedzą na temat filmów i opowiedzą np. jak one powstają, ale też zachęcą innych do odkrycia swoich możliwości twórczych.

Filmy mogą stanowić inspirujący element przekazywania wiedzy, nie tylko w zakresie lektur. Jeśli ich tematyka zostanie odpowiednio dobrana do programu nauczania oraz wieku uczniów może się okazać, że dane zagadnienie wzbudzi większe zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Goście: Kamila Tomkiel-Skowrońska ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, Agatą Sotomska z Filmoteki Szkolnej oraz dr. Maciej Dowgiel z zespołu Wędrujących Filmoznawców.
Data emisji: 15.04.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz więcej na temat: Strefa Rodzica edukacja
Zobacz także
Czytaj także

Grosz do grosza. Jak nauczyć dziecko zarządzania pieniędzmi?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 11:29
Pomimo że światem od zawsze rządzi pieniądz, edukacja finansowa wciąż nie jest wystarczająco rozwinięta. Skutkiem tego jest niedostateczna umiejętność gospodarowania budżetem u niektórych dorosłych, a co za tym idzie, brak możliwości przekazania odpowiedniej wiedzy swoim dzieciom. Prawidłowe przygotowanie ich do operowania własnymi pieniędzmi uchroni je przed różnymi pułapkami w życiu dorosłym, np. konsumpcjonizmem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zrozumieć chemię w szkole i potem czerpać z niej w dalszym życiu?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 16:46
Oficjalnie lekcje chemii rozpoczynają się w siódmej klasie szkoły podstawowej. Jednak tak naprawdę nauka ta zaczyna się dużo wcześniej. Już jako dziecko zaczynamy bowiem poznawać świat wszystkimi zmysłami; czujemy zapachy kwiatów lub widzimy różne stany skupienia wody. Zatem celem edukacji wczesnoszkolnej jest wprowadzenie uczniów do tego świata nauki w takim sposób, aby uzyskali oni wymaganą wiedzę i umiejętności potrzebne do jej kontynuowania, jednocześnie wzbudzając w nich ciekawość i chęć dalszego kształcenia się w tym kierunku. Jak tego dokonać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Strefa rodzica". Internetowe społeczności dla rodziców

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 15:23
Ludzie z natury potrzebują towarzystwa oraz wsparcia innych osób. Jest to widoczne zwłaszcza teraz, kiedy z powodu pandemii możliwości te są ograniczone. Obecne czasy to także powód przeniesienia naszej znacznej aktywności do sieci.  W strefie internetowej odbywają się także konferencje dla rodziców, o których opowiedzieli Sylwia Włodarska, organizatorka spotkań online, Agnieszka Stein, psycholog oraz Adrian Borowik, prezes fundacji dla rodzin i osób ze spektrum autyzmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak usprawnić edukacje systemową?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 16:21
Wielu uczniom szkoła kojarzy się negatywnie, jako miejsce do którego chodzą z konieczności. Narzekają na srogi system oceniania oraz częste sprawdziany i przepytywania. Czy jest zatem coś, co dorośli mogą zrobić, aby rozwinąć i usprawnić edukację systemową z korzyścią nie tylko dla uczniów, ale też nauczycieli? Zapytaliśmy o to doradczynię i konsultantkę edukacyjną, Oktawię Gorzeńską, gościa "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń