X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Niefarmalogiczne wsparcie dzieci z depresją

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 14:25
Depresja u dzieci oraz techniki uspokajające u dzieci i młodzieży były tematem wieczornej audycji dla rodziców w Polskim Radiu Dzieciom. Podczas dwugodzinnej rozmowy postaramy się zgłębić temat i rozwiać wszelkie wątpliwości z nim związane. Rozmawialiśmy m.in. o ziołach i psychobiotykach wpływających na oś jelitowo-mózgową, która ma wpływ na zachowanie człowieka, m.in stany lękowe i łagodne objawy depresji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: GlowImages/EastNews

Z powodu lockdownu samopoczucie oraz zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży uległo znacznemu pogorszeniu. Nagłe wystąpienie pandemii sprawiło, że nie zdążyliśmy się do niej przygotować i czuliśmy się zagubieni. Nie bez znaczenie pozostaje również fakt obniżonego poczucie bezpieczeństwa, które towarzyszy nam od ponad roku. Czy jesteśmy jednak w stanie ocenić stan psychiki dziecka oraz odróżnić depresję od złego samopoczucia? Co możemy zrobić, by poprawić nastrój i zmniejszyć stany lękowe? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z dr n.med. Agatą Miserą z Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży na Uniwersytecie Medycznym Charitè w Berlinie oraz farmaceutą Marią Pieniążek. 

Depresja to poważna choroba, którą rozpoznaje specjalista. Jednakże diagnostyka jej wymaga czasu i nie może być dokonana po jednym spotkaniu z dzieckiem. – Jest to cały proces, który często trwa kilka tygodni, do kilku miesięcy, dlatego że dzieci i młodzież w przeciwieństwie do dorosłych zupełnie inaczej przechodzą depresję i mają inne objawy depresji – skomentowała Agata Misera. Jeśli chodzi o  samopoczucie, pierwszym sygnałem mówiącym o tym, że dziecko czuje się gorzej jest moment, kiedy rodzic widzi potrzebę zadania pytania „Czy wszystko w porządku?”. To dlatego, ponieważ rodzice znają swoje dzieci najlepiej, tak więc z łatwością wyczuwają zmianę ich zachowania bądź nastroju.  

Posłuchaj
116:08 18.05. Strefa - niefarmakologicznw sparcie.mp3 Niefarmalogiczne wsparcie dzieci z depresją (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom)_18.05.2021.

W przypadku depresji sposób leczenia dziecka zależy od jego wieku i środowiska w jakim żyje. Interwencja może mieć charakter ogólnej psychoterapii lub farmakoterapii. Niemniej jednak, im dziecko jest młodsze, tym leczenie farmakologiczne występuje rzadziej. Zastosowanie psychoanalizy jest korzystne dla młodzieży i dzieci starszych, które są w stanie same zaobserwować swoje uczucia i zachowanie. Z kolei terapia behawioralna polega na tym, że terapeuta daje rodzinie zadania do wykonania, np. prowadzenie dzienniczka lub wrzucanie do skrzynki pozytywnych myśli. Celem tego jest ponowna nauka mózgu, by skupiał się na pozytywach. Istotne jest również to, że sposobów interwencji jest wiele i można je dopasowywać do czynności, które sprawiają dziecku przyjemność, jak np. jazda konna.

W zwalczaniu złego samopoczucia dziecka istotne jest, aby rodzice umieli samemu mówić o swoich uczuciach i emocjach. Z racji tego, że dorośli są wzorcami dla dzieci, szczere i świadome wyrażanie swoich odczuć nauczy osoby młodsze robić to samo. Ważne jest także, aby słuchać dzieci, gdy do nas mówią, ponieważ m.in. zwiększa to ich poczucie własnej wartości. Jeśli rodzice chcą porozmawiać z pociechami, korzystne jest, aby w rozmowie mogły dojść do głosu obie strony. Równie pomocna jest  czynna zabawa, poprzez którą członkowie rodziny mogą dzielić się ze sobą radością. Jednakże, aby działania te przyniosły zamierzone efekty, rodzic musi zadbać także o siebie, ponieważ jeśli on będzie szczęśliwy, jego dziecko również.

Na samopoczucie człowieka może wpłynąć także nasz brzuch, a dokładniej jelita, które są połączone z naszym mózgiem tzw. osią mózgowo-jelitową. Kiedy się stresujemy, w organizmie wydziela się kortyzol, czyli hormon stresu, który wpływa m.in. na jelita. Tam natomiast znajduje się mikrobiota jelitowa, której skład może zarówno pomagać w walce ze stresem lub temu przeszkadzać. Na szczęście poprzez nasze działania możemy na nią korzystnie wpłynąć. Duże znaczenie w tym przypadku ma np. sposób odżywiania, w tym spożywanie warzyw i owoców. Na regulowanie wspomnianej osi wpływ mogą mieć także niektóre probiotyki. Jak jednak zaznaczyła Maria Pieniążek – Nie leczymy depresji probiotykiem. Natomiast rzeczywiście, u dzieci, u których chcemy troszeczkę poprawić nastrój, zmniejszyć poziom lęku, jak najbardziej wydaje się korzystne podawanie tych bakterii probiotycznych, tych psychobiotyków. To dlatego ponieważ one nie uzależniają, nie wywołują senności ani zaburzeń związanych z metabolizmem.

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: dr Joanna Neuhoff-Murawska
Data emisji: 18.05.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także

Czytaj także

Pokażmy dzieciom, że mają moc sprawczą!

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2016 16:00
Dziś w „Strefie Rodzica” będziemy się zastanawiać, jak w dynamicznie zmieniającym się świecie, kształtować u dziecka umiejętności, które będą dla niego ważne, gdy dorośnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak radzić sobie z buntem dziecka

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 19:00
Bunt dziecka to prawdziwe wyzwanie dla cierpliwości rodziców. W „Strefie Rodzica” poszukamy sposobów, jak sobie z nim radzić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

10 zdań budujących pozytywną samoocenę dziecka

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 23:45
To, jak postrzegamy siebie, zależy od wielu czynników. Czasem jest to wynik ciągłego porównywania się z innymi lub bycia porównywanym. Innym razem nasza samoocena jest podyktowana naszymi przeżyciami i tym, jak byliśmy traktowani. W przypadku zachowania dorosłych, wiele rzeczy ma swój początek w dzieciństwie. Tak samo jest również w tym wypadku, dlatego tak ważne jest, by już od najmłodszych lat budować w dzieciach pozytywną samoocenę. W jaki sposób? Zapytaliśmy o to psycholog dziecięcą, Agnieszkę Malinowską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak odkryć talenty dziecka i jak mądrze je wykorzystać?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 06:54
Uważamy, że osoba utalentowana to taka, która np. tańczy balet lub jest wybitnym sportowcem, zapominając, że talent to cecha, która wyróżnia człowieka. Wpływa ona na nasze myślenie, zachowanie, a także sprawia, że dana osoba funkcjonuje w charakterystyczny sposób. Mocne strony posiada każdy z nas i chociaż są one inne dla dzieci i młodzieży, a młodych i starszych dorosłych, możemy je stale rozwijać. Jednak, aby to zrobić, trzeba najpierw wiedzieć, jak można je odkryć. W "Strefie Rodzica" wskazówek udzieliła Dominika Łysio - tropicieletalentow.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 10:11
Nie zawsze rozmowa rodzica z dzieckiem jest łatwa, zwłaszcza kiedy dotyczy trudnych tematów, np. przemijania czy śmierci. Zagadnienia te są nieodłącznym elementem naszego życia, z którymi każdy z nas musi się zmierzyć. W oswajaniu z nimi dzieci ważne są konkrety, które czasem możemy przekazać wykorzystując bajki i historie ich bohaterów. O tym, jak to zrobić opowiedziała Aneta Zychma, polonistka, pedagożka oraz autorka książek "Tadzik I Rak" oraz "Droga do Domu".
rozwiń zwiń