X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Gdy zmienia się ciało... Jak rozmawiać z dziećmi o dojrzewaniu?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 20:05
Dojrzewanie to czas, kiedy w ciele każdego człowieka zachodzi wiele zmian, których dzieci i nastolatkowie mogą się nie spodziewać lub nie rozumieć. Duża odpowiedzialność w ich uświadamianiu leży po stronie rodziców, którzy jednak często nie podejmują rozmów na ten temat. Może to wynikać z ich krępacji lub tego, że w przeszłości zagadnienia te traktowane były jako tabu.  W szerzeniu wiedzy o dojrzewaniu mogą pomóc książki i gry, o których w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedzieli Barbara Pietruszczak, dziennikarka specjalizująca się w tematyce obrazu ciała i autorka książki "Twoje ciałopozytywne dojrzewanie" oraz Igor Widawki, projektant gier symulacyjnych.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

W ostatnim czasie coraz popularniejsza staje się idea ciałopozytywności, która jest m.in. odpowiedzią na wyidealizowane wyobrażenie tego, jak powinna wyglądać "perfekcyjna" kobieta lub mężczyzna. Termin ten odnosi się do koncepcji, która mówi o szerzeniu kanonów piękna oraz pokazywaniu różnych typów ciał. Co więcej, ruch ma na celu zmianę postrzegania oraz docenienie nas samych. – Wiedza o ciele do siła. To znaczy, że bardzo ważnym tym elementem takiego pozytywnego podejścia do ciała jest to, że ja np. jeżeli jestem dojrzewającą dziewczynką, albo dojrzewającym chłopcem, to wiem przez jakie zmiany moje ciało przechodzi, rozumiem co się dzieje – dodała Barbara Pietruszczak. 

Posłuchaj
115:18 24.05. Strefa rodzica - dojrzewanie.mp3 Jak rozmawiać z dziećmi o dojrzewaniu? (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom)_24.05.2021.

 

Jak się okazuje, duża część nastolatek porusza temat miesiączki nie wcześniej niż wtedy, kiedy ona się pojawia, podczas gdy dla niektórych dziewczyn jest to dopiero pierwszy moment, kiedy się o niej dowiadują. Przyczyn tego zjawiska możemy szukać w niewystarczającej edukacji szkolnej lub braku przekazywania wiedzy w środowisku rodzinnym. Jak zaznaczyła Barbara Pietruszczak – 42% kobiet w ogóle nie rozmawiało tudzież nie rozmawia o miesiączce w swoich domach. Wynikać to może z przekonania, że jest jeszcze czas na podjęcie takiej rozmowy lub strachu, że nie będzie się w stanie odpowiedzieć na pytania zadane przez dziecko. 

dziecko rodzic rozmowa 1200 free
Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy?

W przeszłości dużą rolę w uświadamianiu dzieci i nastolatków odnośnie dojrzewania pełniła edukacja rówieśnicza. W dzisiejszych czasach młodzi dorośli często szukają wiadomości w internecie, jednakże nie zawsze sposób ten jest zalecany. To dlatego, ponieważ obecnie panuje hałas informacyjny, tak więc nie wszystko co przeczytamy online będzie prawdziwe. Pomocne może okazać się korzystanie z książek, dzięki którym osoby młodsze i dorośli poszerzą swoją wiedzą, a rodzice dodatkowo znajdą inspiracje do poruszenia i omówienia z dziećmi zagadnień dotyczących dojrzewania. 

W wyżej wspomnianej książce czytelnik będzie mógł znaleźć informacje dotyczące poszczególnych faz dojrzewania kobiet oraz jakie zmiany fizyczne im towarzyszą. Tłumaczy ona także w jaki sposób można dbać o pozytywny obraz ciała oraz wzmocnić swoją asertywność. Zainteresowani poznają również wskazówki dotyczące aktywności fizycznej, a także lepiej poznają ciało od strony anatomicznej. 

dzieci oglądanie telewizja_1200.jpg
Filmy receptą na trudne rozmowy?

Niemniej jednak, gra karciana, która również dotyczy dojrzewania jest uniwersalna, zatem skorzystać z niej mogą także chłopcy. – Jej celem jest ożywić trochę te wszystkie pojęcia, które pojawiają się w książce i sprawić, żeby gracze mogli sami na własnej trochę skórze poczuć ten przebieg dorastania i w tej całej rozgrywce gdzieś dobrze się pobawić, ale też móc porozmawiać o tych tematach w sposób swobodny ze swoimi rodzicami -skomentował Igor Widawki. Trzy rodzaje kart poruszają różne aspekty dorastania; w tym fizyczne i psychiczne, trudności związane z dojrzewaniem, a także w jaki sposób można wspierać osoby w tym okresie. 

Kiedy młode osoby dorastają, a w ich ciałach dochodzi do wielu zmian, wsparcie ze strony dorosłych jest bardzo cenne. Z racji tego, że kiedyś dane tematy nie były omawiane, rodzicom może być trudniej poruszać pewne kwestie. Jednakże mogą oni towarzyszyć dzieciom w procesie edukacji i razem z nimi poszerzać swoją wiedzę. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Marcin Perfuński
Gość: Barbara Pietruszczak, dziennikarka specjalizująca się w tematyce obrazu ciała i autorka książki "Twoje ciałopozytywne dojrzewanie" i Igor Widawki, projektant gier symulacyjnych.
Data emisji: 24.05.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także

Czytaj także

Jak uwolnić się od smartfonów? Czy jest to obecnie możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 10:00
Niektórym zapewne trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez smartfona. Świat online stanowi nieodłączny element XXI wieku i ułatwia funkcjonowanie w dzisiejszym społeczeństwie. Niewątpliwie cyfryzacja w wielu aspektach życia jest przydatna, niemniej jednak posiada ona także stronę niekorzystną, z którą staramy sobie poradzić i bronić przed nią najmłodszych. O tym, dlaczego jest to trudne opowiedział w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom prof. dr Jakub Andrzejczak, z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dojrzewanie mózgu tłumaczy zachowanie nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 09:00
Mózg człowieka wciąż skrywa przed nami wiele tajemnic. Chociaż w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nasza wiedza na temat jego pracy i funkcjonowania się pogłębiła, to jednak zdefiniowanie, co oznacza proces dojrzewania mózgu i kiedy on następuje, jest nadal problematyczne. Niektórzy mogą pokusić się o stwierdzenie, że dzieje się to przez całe życie człowieka. Co ma zatem wspólnego dojrzewanie mózgu z zachowaniem dzieci i nastolatków? I dlaczego świat odbierany zmysłami przez osobę dorosłą nie jest już tak niezwykły jak u pięciolatka?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wizyta z dzieckiem u psychologa. Kiedy warto się wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 15:58
Wizyty dziecka u psychologa wciąż stanowią pewien rodzaj tabu, przez co dorośli często odkładają podjęcie tej decyzji na później. W pewnych przypadkach jest to spowodowane strachem przed tym, co powiedzą inni. Niektórzy rodzice natomiast mogą obawiać się tego, że potrzeba pójścia do takiego specjalisty będzie równoznaczna z tym, że nie mogą oni sobie poradzić z własnym dzieckiem i są złymi rodzicami. W obydwu sytuacjach obawy te są niepotrzebne, ponieważ rzeczywistość jest taka, iż każdy potrzebuje czasem pomocy, o czym w "Strefie Rodzica" mówiła psycholog Joanna Węglarz. 
rozwiń zwiń