Polskie Radio Dzieciom

Ojcowski wyjazd z dzieckiem. Bezcenne chwile sam na sam

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 15:35
W wychowaniu dziecka oboje rodzice pełnią równie ważną rolę, a coraz większa świadomość ojców na temat ich znaczenia w rodzinie napędza ich do bycia blisko ze swoimi dziećmi. Szansą na spędzenie czasu razem są m.in. wspólne wyjazdy, które budują i zacieśniają więzi. Niemniej jednak wycieczka z maluchami, podczas której jest się ich jedynym opiekunem może być wymagająca. Jak zatem ojcowie mogą przygotować się do spędzania czasu sam na sam z dzieckiem? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z Michałem Alickim, twórcą bloga "Tata Szef".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Soloviova Liudmyla

Ostatni rok pokazał, że wyjazdy rodzinne nie zawsze są możliwe. Czas z dzieckiem można jednak spędzić także spacerując lub jeżdżąc na rowerze. – Dziecko w pierwszej kolejności patrzy na to, że jesteśmy po prostu razem, a w drugiej kolejności patrzy, gdzie jesteśmy – skomentował Michał Alicki.  W przypadku, gdy jest się tatą kilku maluchów, warto pomyśleć, czy może nie zaplanować osobnych wyjść z każdym z nich. Dzieci potrzebują tego, aby cała uwaga była skupiona tylko na nich. 

Posłuchaj
59:18 2021_07_02 21_00_10_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 2 lipca godz. 21:00

Kiedy planujemy spędzić czas z dzieckiem, dobrze jest je zapytać dokąd chciałoby pójść i co robić. Dzięki temu nie tylko zacieśnimy ojcowską więź, ale też zaspokoimy potrzeby malucha. Co prawda na początku rodzic może obawiać się, że podczas bycia sam na sam z dzieckiem zrobi coś inaczej lub gorzej niż inny dorosły. Dlatego też dużo zależy od tego, ile czasu spędzamy z pociechą w ciągu dnia. Przygotowania do samodzielnego wyjazdu można zacząć od nauki bycia z dzieckiem we dwójkę; najpierw przez kilka godzin, potem cały dzień, następnie na noc i w końcu przez kilka dni. 

Posłuchaj
59:53 2021_07_02 22_00_01_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 2 lipca godz. 22:00

Obecnie istnieje kilka organizacji, które organizują wspólne wyjazdy dla dzieci i ojców, np. na spływ kajakowy czy wspinaczkę. Niemniej jednak, aby czerpać przyjemność z takich chwil, dobrze jest sprawdzić wcześniej dane miejsce. W przygotowaniach do wycieczki warto uwzględnić dzieci nie tylko pod względem wyboru destynacji, lecz także w kwestii organizacyjnej, m.in. podczas pakowania. To sprawi, że będą one miały poczucie uczestnictwa oraz tego, że są ważne. Istotne jest również, aby na wyjazdy z dzieckiem zabrać ubrania na zmianę i odpowiedni sprzęt, np. śpiwór dobrej jakości, jeśli wybieramy się pod namiot.

W codziennym życiu, kiedy jesteśmy zabiegani i otoczeni obowiązkami może być nam trudniej znaleźć czas na wyjazd z dzieckiem. Może zdarzyć się również tak, że zapomnimy jaki mieliśmy pomysł na wycieczkę, dlatego warto jest je zapisywać. Wprawdzie bycie sam na sam z dzieckiem może być wymagające i nie zawsze proste, późniejsza satysfakcja i radość malucha sprawiają, że zaczynamy obmyślać kolejny plan na spędzenie czasu razem. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Mikołaj Foks
Gość: Michał Alicki / "Tata Szef"
Data emisji: 2.07.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <--- 

 

Zobacz także
Czytaj także

Co robić gdy u dziecka pojawi się wysoka gorączka?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 11:09
Gorączka u dzieci, zwłaszcza u niemowląt może wywołać stres i niepokój u rodziców. Zazwyczaj oznacza ona stan zapalny, lecz może być to także wynik przegrzania organizmu na skutek przebywania na słońcu lub wzmożonej aktywności fizycznej. O tym jakie sposoby mogą pomóc w zmniejszaniu gorączki oraz na co zwracać uwagę opowiedział w Strefie Rodzica pediatra, dr Wojciech Feleszko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pochwały mówione z automatu. Jak wpływają na dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 10:25
Sposób w jaki reagujemy na sukcesy i porażki dziecka kształtuje jego tożsamość i osobowość. Pochwały jednak często mogą mieć ukryte znaczenie lub zaraz po nich może nastąpić krytyka. W związku z tym aprobaty czy komplementy nie zawsze spełniają swoją rolę, przez co nie są w pełni korzystne dla malucha. Jak inaczej można zatem wyrazić podziw i zadowolenie wobec dziecka? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z Sylwią Włodarską, mediatorką w nurcie Porozumienia bez Przemocy oraz trenerką empatycznej komunikacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wygląda organizacja życia rodzinnego z perspektywy taty?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 23:59
Biorąc pod uwagę ostatnie lata można zauważyć, że różnice w wykonywanych czynnościach, które kiedyś były stereotypowo przypisywane mamom lub tatom powoli się zacierają. Obecnie w rodzicielstwie występuje wymiana ról, czego efektem jest większa współpraca między dorosłymi, a także jednakowe zaangażowanie obojga rodziców. Dodatkowym zaproszeniem dla ojców do bycia obecnym w życiu rodzinnym jest kalendarz, o którym w "Strefie Rodzica" opowiedzieli jego twórczynie Ania Tomaszewska, Agnieszka Trawczyńska oraz współautorzy, Krystian Hanke i Michał Alicki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Beztroski urlop rodzinny. Czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 14:59
Wizja relaksu oraz odpoczynku od pracy i codziennych zmagań sprawia, że z niecierpliwością czekamy na wakacje. Niemniej jednak oczekiwania wobec tego okresu mogą być różne dla dzieci i dorosłych, co wynika z ich odmiennych potrzeb. Nie przekreśla to jednak szansy na beztroski urlop. Co więcej, czas ten jest szansą dla członków rodziny na lepsze poznanie siebie i innych, o czym w audycji "Strefa Rodzica" mówiła Katarzyna Kalinowska, psycholog dziecięcy.
rozwiń zwiń