X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Powrót mamy do pracy po urlopie macierzyńskim. Jak się przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 12:15
Rynek pracy się stale zmienia, przez co powrót do obowiązków zawodowych po narodzinach dziecka może być dla rodziców trudny i stresujący. Wynika to z tego, że z powodu przebywania na urlopie jesteśmy przez pewien czas odsunięci od firmy, możemy nie znać branżowych nowości i nie odnaleźć się w nowej rzeczywistości, która zastaje nas po ponownym przyjściu do pracy. O czym warto w takiej sytuacji wiedzieć opowiedziała w "Strefie Rodzica" prawniczka, Marzena Pilarz-Herzyk.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Antonio Guillem/Shutterstock

Po narodzinach dziecka przysługuje nam urlop macierzyński, rodzicielski, zaległy i ewentualnie bieżący urlop wypoczynkowy. Z tego powodu nieobecność w pracy może wahać się od roku do dwóch lat. Wracając z takiego urlopu pracownik może obawiać się, co zostanie po powrocie do firmy. Pracodawcy decydują się bowiem czasem na zwolnienie takiej osoby, a za powód tej decyzji podają reorganizację działu, restrukturyzację czy likwidację stanowiska. W ostatnim czasie zaczęto wykorzystywać do tego także trudności związane z pandemią. W większości przypadków osoba zatrudniające dąży do tego, aby rozwiązać umowę za porozumieniem stron, gdyż chroni ją to przed możliwym postępowaniem w sądzie.

-Przepis mówi o tym, że pracodawca ma obowiązek do dopuszczenia do pracy, a jeśli nie może dopuścić na stanowisko dotychczasowe, no bo tutaj też trzeba wziąć pod uwagę, że przez ten rok czy dwa, czasami więcej mogło dojść do zmian organizacyjnych, powinien zapewnić stanowisko inne równorzędne, bądź inne zgodne z kompetencjami – zaznaczyła Marzena Pilarz-Herzyk. Ma to na celu zapewnienie kontynuacji zatrudnienia, lecz może także stanowić okoliczność degradacyjną. Niemniej jednak według prawa kobieta powracająca do pracy po urlopie macierzyńskim powinna otrzymywać wynagrodzenie nie mniejsze, niż to, które otrzymywałaby, gdyby pracowała do tej pory. 

Posłuchaj
59:11 2021_07_15 22_00_37_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 15 lipca godz. 22:00

Chociaż kobiety są nierzadko inaczej traktowane podczas rekrutacji, kiedy to np. zostają zapytane o plany rodzinne, przysługują im także dodatkowe prawa, o których warto wiedzieć. Jednym z nich jest obniżenie wymiaru czasu pracy, czego celem jest pomoc mamom w dostosowaniu życia rodzinno-zawodowego. W sytuacji tej umowa o pracę zostaje niezmieniona, dzięki czemu na koniec kobieta ma zapewniony pełny etat. Uprawnienie to chroni ją także przez 12 miesięcy  przed zwolnieniem. Mamom przysługuje również przerwa na karmienie piersią, jednocześnie zachowując przy tym wynagrodzenie za ten czas, zasiłek opiekuńczy w przypadku choroby dziecka do 14 roku życia oraz  dodatkowe dwa dni wolnego. Ponadto do 4 roku życia malucha rodzice nie mogą zostać wysłani na delegację bez ich wcześniejszej zgody.   

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Zobacz także

Czytaj także

Jak wygląda organizacja życia rodzinnego z perspektywy taty?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 23:59
Biorąc pod uwagę ostatnie lata można zauważyć, że różnice w wykonywanych czynnościach, które kiedyś były stereotypowo przypisywane mamom lub tatom powoli się zacierają. Obecnie w rodzicielstwie występuje wymiana ról, czego efektem jest większa współpraca między dorosłymi, a także jednakowe zaangażowanie obojga rodziców. Dodatkowym zaproszeniem dla ojców do bycia obecnym w życiu rodzinnym jest kalendarz, o którym w "Strefie Rodzica" opowiedzieli jego twórczynie Ania Tomaszewska, Agnieszka Trawczyńska oraz współautorzy, Krystian Hanke i Michał Alicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wyglądało dzieciństwo znanych piłkarzy? Rozmowa z autorką sportowych biografii

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 16:31
Niewątpliwie historia piłkarzy wzbudza ogromne zainteresowanie wśród fanów tego sportu, także tych najmłodszych. Bardzo często wiedzę odnośnie życia sportowców zdobywa się czytając książki na ich temat. Niemniej jednak w większości przypadków format takich lektur sprawia, że są one mało przyjazne dla dzieci, m.in. ze względu na mały druk czy znikomą ilość zdjęć. Biorąc to pod uwagę polska dziennikarka telewizyjna i pisarka, Yvette Żółtowska-Darska, stworzyła serię biografii piłkarzy dla dzieci, o których opowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy lenistwo rodziców ma wpływ na samodzielność dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 15:00
Stwierdzenie, że bycie leniwym rodzicem czasami jest z korzyścią dla dziecka może wywołać mieszane emocje u niektórych osób. Niemniej jednak podejście to jest szansą dla dzieci na bycie bardziej niezależnym i samodzielnym. Nie oznacza to natomiast, że pozbywamy je poczucia wsparcia i opieki. O zaletach takiego podejścia do rodzicielstwa opowiedział gość "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Alicja Kost, autorka bloga mataja.pl.
rozwiń zwiń