X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Zabawki szkodliwe dla dziecka. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 10:00
Kiedy udamy się do sklepu z zabawkami naszym oczom ukaże się niezwykle bogata oferta produktów odpowiednio dostosowanych do wieku dziecka. Towarzyszą one maluchom już od pierwszych tygodni życia oraz pomagają w poznawaniu siebie i świata. Niemniej jednak, niektóre z nich mogą być źródłem szkodliwych dla zdrowia substancji, dodawanych do zabawek z plastiku oraz tych robionych z tkanin. Więcej na ten temat dr Magdalena Cubała Kucharska w audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Zabawa z misiami, lalkami, samochodami czy innymi zabawkami pobudza wyobraźnię dziecka i wspiera jego prawidłowy rozwój. Jak się jednak okazuje, do ich produkcji używane są nierzadko toksyczne związki, których ilość może być nawet wyczuwalna węchem. Zwłaszcza w przypadku zabawek plastikowych. – Dodawanie tego ftalanu powoduje, że plastik, który przedtem był twardy staje się miękki. W związku z tym jest dużo milszy w użytkowaniu, więc najczęściej dodawany jest do zwierzątek do kąpieli, do piłek, do samochodzików, do wszelkich takich plastikowych rzeczy i tak jak mówiłam, także do gryzaków – zaznaczyła dr. Magdalena Cubała Kucharska.

Oprócz zabawek plastikowych toksyny mogą być zawarte także w dziecięcych produktach zrobionych z tkanin. Z kolei w przypadku zabawek drewnianych szkodliwe substancje chemiczne mogą pochodzić z farb wykorzystanych do ich pomalowania. Dlatego istotne jest, aby zabawki były testowane zanim dopuści je się do sprzedaży. Wybierając dla dziecka produkt do zabawy warto zdecydować się na rzecz z atestem udzielanym przed Zakład Higieny, który daje gwarancję, że dana zabawka jest nieszkodliwa. Niemniej jednak, przez okres w którym dziecko korzysta z zabawek mogą zbierać się na nich różnego rodzaju bakterie. Korzystne jest mycie ich ciepłą wodą z szarym mydłem, pranie lub ozonowanie. 

Posłuchaj
60:03 2021_07_20 21_00_09_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Zabawki szkodliwe dla dziecka_Strefa Rodzica 20 lipca godz. 21:00

W kontekście bezpiecznej zabawy dziecka dobrze jest zwrócić uwagę także na elementy, z których zabawki są zbudowane. Drobne części nie powinny znajdować się w zasięgu niemowlaków i maluchów, które zaczynają raczkować, gdyż mogą je sobie włożyć do nosa czy ucha. Co więcej, zdarzają się sytuację, kiedy dziecko połyka jeden z elementów, co może doprowadzić do zablokowania przewodu pokarmowego lub tchawicy. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: dr Magdalena Cubała Kucharska 
Data emisji: 20.07.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Zobacz także

Czytaj także

Jak zadbać o zdrową dietę w okresie wakacyjnym?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 14:42
Wielu z nas traktuje wakacje jako czas postanowień. Mówimy, że będziemy prowadzić bardziej aktywny tryb życia oraz zmienimy dietę na zdrowszą. Niestety po pewnym czasie nasza motywacja się obniża, co w znacznym stopniu spowodowane jest błędnym przedstawianiem zdrowego odżywiania jako odmawianie sobie produktów, które lubimy. Zamiast tego istotne jest, aby w jedzeniu znaleźć równowagę, o czym w audycji "Strefia Rodzica" mówiła dr Paulina Metelska, koordynatorka programu "6-10-14 dla zdrowia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak spędzić wakacje w mieście blisko natury?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 15:00
Przerwa od szkoły i nauki to dobry moment, by odejść od komputera i spędzić czas na świeżym powietrzu obcując z natura. Aby to zrobić, nie trzeba wcale wyjeżdżać poza miasto, gdyż niejedno skrywa w sobie dziką przyrodę, która czeka na odkrycie. O tym, jak ciekawie spędzić wakacje w mieście jednocześnie będąc blisko zieleni opowiedziały w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Anna Warzyńska i Olga Maj z Fundacji "Dzieci w Naturę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepienia obowiązkowe. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 12:15
Zaraz po narodzeniu dziecka, należy pomyśleć o szczepieniach, o tym, które z nich są obowiązkowe i dlaczego, a które dodatkowe i można z nimi poczekać. W najnowszym podcaście Idy Nowakowskiej znaleźć można odpowiedzi na wiele pytań związanych ze szczepieniami wynikającymi z kalendarza szczepień. Gościem podastu Polskiego Radia Dzieciom jest dr Paweł Grzesiowski, pediatra, immunolog oraz ekspert w dziedzinie profilaktyki zakażeń.
rozwiń zwiń