Polskie Radio Dzieciom

Zabawki szkodliwe dla dziecka. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 10:00
Kiedy udamy się do sklepu z zabawkami naszym oczom ukaże się niezwykle bogata oferta produktów odpowiednio dostosowanych do wieku dziecka. Towarzyszą one maluchom już od pierwszych tygodni życia oraz pomagają w poznawaniu siebie i świata. Niemniej jednak, niektóre z nich mogą być źródłem szkodliwych dla zdrowia substancji, dodawanych do zabawek z plastiku oraz tych robionych z tkanin. Więcej na ten temat dr Magdalena Cubała Kucharska w audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Zabawa z misiami, lalkami, samochodami czy innymi zabawkami pobudza wyobraźnię dziecka i wspiera jego prawidłowy rozwój. Jak się jednak okazuje, do ich produkcji używane są nierzadko toksyczne związki, których ilość może być nawet wyczuwalna węchem. Zwłaszcza w przypadku zabawek plastikowych. – Dodawanie tego ftalanu powoduje, że plastik, który przedtem był twardy staje się miękki. W związku z tym jest dużo milszy w użytkowaniu, więc najczęściej dodawany jest do zwierzątek do kąpieli, do piłek, do samochodzików, do wszelkich takich plastikowych rzeczy i tak jak mówiłam, także do gryzaków – zaznaczyła dr. Magdalena Cubała Kucharska.

Oprócz zabawek plastikowych toksyny mogą być zawarte także w dziecięcych produktach zrobionych z tkanin. Z kolei w przypadku zabawek drewnianych szkodliwe substancje chemiczne mogą pochodzić z farb wykorzystanych do ich pomalowania. Dlatego istotne jest, aby zabawki były testowane zanim dopuści je się do sprzedaży. Wybierając dla dziecka produkt do zabawy warto zdecydować się na rzecz z atestem udzielanym przed Zakład Higieny, który daje gwarancję, że dana zabawka jest nieszkodliwa. Niemniej jednak, przez okres w którym dziecko korzysta z zabawek mogą zbierać się na nich różnego rodzaju bakterie. Korzystne jest mycie ich ciepłą wodą z szarym mydłem, pranie lub ozonowanie. 

Posłuchaj
60:03 2021_07_20 21_00_09_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Zabawki szkodliwe dla dziecka_Strefa Rodzica 20 lipca godz. 21:00

W kontekście bezpiecznej zabawy dziecka dobrze jest zwrócić uwagę także na elementy, z których zabawki są zbudowane. Drobne części nie powinny znajdować się w zasięgu niemowlaków i maluchów, które zaczynają raczkować, gdyż mogą je sobie włożyć do nosa czy ucha. Co więcej, zdarzają się sytuację, kiedy dziecko połyka jeden z elementów, co może doprowadzić do zablokowania przewodu pokarmowego lub tchawicy. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: dr Magdalena Cubała Kucharska 
Data emisji: 20.07.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Zobacz także
Czytaj także

Jak zadbać o zdrową dietę w okresie wakacyjnym?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 14:42
Wielu z nas traktuje wakacje jako czas postanowień. Mówimy, że będziemy prowadzić bardziej aktywny tryb życia oraz zmienimy dietę na zdrowszą. Niestety po pewnym czasie nasza motywacja się obniża, co w znacznym stopniu spowodowane jest błędnym przedstawianiem zdrowego odżywiania jako odmawianie sobie produktów, które lubimy. Zamiast tego istotne jest, aby w jedzeniu znaleźć równowagę, o czym w audycji "Strefia Rodzica" mówiła dr Paulina Metelska, koordynatorka programu "6-10-14 dla zdrowia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak spędzić wakacje w mieście blisko natury?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 15:00
Przerwa od szkoły i nauki to dobry moment, by odejść od komputera i spędzić czas na świeżym powietrzu obcując z natura. Aby to zrobić, nie trzeba wcale wyjeżdżać poza miasto, gdyż niejedno skrywa w sobie dziką przyrodę, która czeka na odkrycie. O tym, jak ciekawie spędzić wakacje w mieście jednocześnie będąc blisko zieleni opowiedziały w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Anna Warzyńska i Olga Maj z Fundacji "Dzieci w Naturę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczepienia obowiązkowe. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 12:15
Zaraz po narodzeniu dziecka, należy pomyśleć o szczepieniach, o tym, które z nich są obowiązkowe i dlaczego, a które dodatkowe i można z nimi poczekać. W najnowszym podcaście Idy Nowakowskiej znaleźć można odpowiedzi na wiele pytań związanych ze szczepieniami wynikającymi z kalendarza szczepień. Gościem podastu Polskiego Radia Dzieciom jest dr Paweł Grzesiowski, pediatra, immunolog oraz ekspert w dziedzinie profilaktyki zakażeń.
rozwiń zwiń